روزنامه های کابل: دوشنبه، ۸ عقرب

به روز شده:  10:57 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل پس از تعطیلات چند روزه عید قربان، به تحلیل و بررسی حمله انتحاری به نمازگزاران در شهر شمالی میمنه پرداخته اند.

این حمله نمازگزاران را در روز اول عید قربان (جمعه، ۵ عقرب/آبان) در مسجدی در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب هدف قرار داد و ۴۲ کشته و بیش از ۵۰ زخمی بر جا گذاشت.

روزنامه ۸صبح در مطلب اصلی خود در این مورد نوشته که دیگر دلجویی کافی نیست، نیروهای امنیتی باید برای جلوگیری از حملات انتحاری مشابه به این حمله تدابیر جدی و موثری روی دست گیرند.

روزنامه افزوده که دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری در پی این گونه حملات، معمولا آنها را به نشانی های نامشخصی مانند "دشمنان مردم و اسلام" نسبت می دهد و بعد همه چیز پایان می یابد.

۸صبح انتقاد کرده که پس از این گونه حملات نه کسی بازداشت می شود، نه تحقیقی صورت می گیرد و نه کسی به اقناع افکار عمومی می پردازد. نویسنده افزوده که مردم میمنه سوال‌هایی در این مورد از آقای کرزی پرسیدند، اما او جوابی نداشت.

نویسنده تاکید کرده که آقای کرزی باید به مردم وعده بدهد که پس از این قانون در مورد کسانی که در ارتباط با حملات تروریستی بازداشت می شوند، اجرا می شود و دیگر هیچ تروریستی به نام اعتمادسازی و تشویق طالبان به مذاکره آزاد نمی شود.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته که دیگر گفتگو با کسانی که اصلا قاعده بازی دموکراتیک را قبول ندارند، "بی‌معنی" است. نویسنده افزوده که گفتگوهای دوساله دولت و کشتار فرماندهان و مردم بیگناه در این مدت نشان داده که دیگر نباید به درک حکومت از طالبان دل بست.

به نظر روزنامه، روند کنونی نشان می دهد که باید منتظر قربانی های بیشتری بود که به تعبیر وحدت، در قربانگاه "تصمیم‌های غلط و عامدانه حکومت به خون خواهند غلطید". نویسنده معتقد است که حکومت خود مانع هماهنگی اقدامات مشترک مردم و گروههای سیاسی علیه طالبان شده است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که اسلام خودکشی و کشتار دیگران را حرام مطلق دانسته و کسانی که مرتکب آن شود، گرفتار "سخت ترین عذاب" خواهند شد. ولی به تعبیر نویسنده، کسانی که خود را "حامی و ناجی اسلام" می خوانند، "بی خبر از دستورهای اسلامی" دست به این کار می زنند.

این روزنامه دولتی حمله انتحاری به نمازگزاران مسجد عیدگاه شهر میمنه را "جنایت" دانسته و افزوده که مخالفان مسلح دولت همواره کوشیده اند که حتی با حمله به مقدس‌ترین مکانهای اسلامی مانند مسجد هم حمله انتحاری انجام دهند.

انیس همچنین نوشته این حمله در حالی صورت گرفته که مفتی اعظم عربستان سعودی هم اخیرا در سخنرانی خود در روز عرفه در میدان عرفات به صراحت گفت که حمله انتحاری "حرام مطلق" است و عامل آن مستوجب "عذاب دردناک الهی" است.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی در گزارشی از قول مولوی عبادالله امام مسجدی در شهر کابل نوشته که حمله انتحاری اصلا ربطی به اسلام ندارد و این گونه حملات "حرکت سنجیده شده در برابر اسلام است". نویسنده افزوده که حمله به نمازگزاران توجیهی ندارد.

این روزنامه در گزارش اصلی صفحه نخست خود نوشته که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی خود در روز عید قربان از طالبان خواست که دست از کشتار مردم بردارند و دیگر "اهداف بیگانه ها" را دنبال نکنند.

ویسا در سرمقاله خود نوشته که یک عید دیگر هم با مرگ و ماتم گذشت و پرسیده که رئیس جمهوری و دیگر مقامهای دولتی تا چه وقتی به ماتم‌دیدگان تسلیت می‌گویند و تا کی به محکوم کردن حمله کنندگان اکتفا می‌کنند.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود نوشته که در پی حمله انتحاری به نمازگزاران در شهر میمنه فشارها بر دولت و نیروهای ناتو برای شناسایی و مجازات "طالبان و جنایتکاران جنگی" افزایش یافته است.

به نوشته روزنامه، کمیسیون حقوق بشر افغانستان و رحمت الله کوهستانی رئیس شورای ولایتی فاریاب از آقای کرزی خواسته اند که به مساله شناسایی و مجازات عاملان حمله به نمازگزاران توجه جدی کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.