تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان مشخص شد

به روز شده:  12:40 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391
حامد کرزی

پیش از این حامد کرزی گفته که انتخابات در موقع قانونی و حتی پیشتر از آن برگزار خواهد شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که انتخابات ریاست جمهوری در ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ (۵ آپریل ۲۰۱۴) برگزار خواهد شد.

نورمحمد نور سخنگوی این کمیسیون روز سه شنبه (۹ عقرب/آبان) در گفتگویی با وحید پیکان خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که در مورد تعیین این تاریخ با حامد کرزی، رئیس جمهوری هم مشورت شده است.

به این ترتیب گمانه‌زنی‌ها در باره برگزاری انتخابات زودهنگام یا دیرتر از موعد پیشبینی شده در قانون پایان یافته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری قبلاً گفته بود که احتمال پیش کشیدن انتخابات وجود دارد.

در ماههای گذشته برخی از منتقدان آقای کرزی این احتمال را مطرح کرده اند که آقای کرزی ممکن است زمینه برگزاری انتخابات در موعد مقرر را فراهم نکند و دیرتر از وقت قانونی پایان کار خود در قدرت بماند.

دوره پنج ساله ریاست جمهوری آقای کرزی رسما در ماه آگست سال ۲۰۱۴، حدود سه ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری، تمام می شود.

آقای نور گفت که همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی هم برگزار خواهد شد.

او افزود که قرار است فردا (چهارشنبه، ۱۰ عقرب/آبان) کمیسیون انتخابات جدول زمانی برای روند برگزاری انتخابات رسما در یک کنفرانس خبری اعلام شود.

شفافیت

از نظر بسیاری از محافل سیاسی افغانستان، سومین انتخابات ریاست جمهوری این کشور اهمیت حیاتی دارد و باید برای آن تدابیر جدی روی دست گرفته شود.

قبلا شماری از احزاب سیاسی در افغانستان هشدار داده بودند که اگر حکومت در برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه جدی عمل نکند، حوادث تلخ در انتظار این کشور خواهد بود.

در همایشی که در کابل به تاریخ ۲۶ میزان/مهر در کابل برگزار شد، ده‌ها حزب سیاسی، نهادهای مدنی و یک سازمان ناظر بر انتخابات یک بسته پیشنهادی را در مورد برگزاری انتخابات تصویب کردند تا به حکومت ارائه دهند.

فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف تغییر و امید به رهبری عبدالله عبدالله از گروههای اپوزیسیون حکومت در صفحه فیسبوک خود تاکید کرده که پس از اعلام جدول زمانی برای برگزاری انتخابات، باید اقدامات جدی روی دست گرفته شود تا قانون انتخابات به تصویب برسد.

در حال حاضر امور انتخابات بر اساس قانونی که با یک فرمان تقنینی رئیس جمهوری اجرایی شده، به اجرا می‎شود.

امنیت

سخنگوی کمیسیون انتخابات همچنین گفت که همزمان با اعلام این جدول زمانی، مقامهای وزارت داخله/کشور و وزارت دفاع هم برنامه های خود را در باره امنیت انتخابات اعلام کنند.

همزمان با برگزاری این انتخابات، ماموریت نظامی نیروهای بین المللی در افغانستان تمام می شود و روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای داخلی هم به پایان می رسد.

اخیرا گروه بین المللی بحران در گزارشی هشدار داده است که اگر دولت افغانستان تدابیر لازم را از همین حالا روی دست نگیرد و وضعیت به همین منوال ادامه یابد، برگزاری انتخابات شفاف ممکن نخواهد بود.

این گروه که مقر آن در بروکسل است، همچنین هشدار داده که اگر این انتخابات به صورت شفاف برگزار نشود و تدابیر جدی در زمینه امنیت به اجرا درنیاید، افغانستان با احتمال سقوط دولت و آغاز جنگهای داخلی مواجه خواهد شد.

دولت افغانستان اما این گزارش را به "بیهوده" خوانده و منابع دولتی گفته اند که دولت برای مقابله با هر وضعیتی آماده است و انتخابات هم شفاف خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.