یک فرمانده قدرتمند مخالف دولت در دایکندی به روند صلح پیوست

به روز شده:  15:25 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391

رئیس جمهور کرزی با فرمانده صادقت ملاقات داشته است

سرپرست ولایت دایکندی در مرکز افغانستان گفته که محمدابراهیم صداقت، فرمانده ارشد مخالفان مسلح دولت در این ولایت به صلح پیوسته است.

عبدالحمید بینش به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آقای صداقت روز سه شنبه، ۹ عقرب/آبان با ۲۳۵ نفر از افراد مسلح تحت فرمان خود رسما به دولت پیوست.

به گفته آقای بینش، آقای صداقت در ولسوالی‎های "خدیر"، "سنگ‎تخت" و "اشترلی" نفوذ داشت و اخیرا به اثر میانجیگری افراد بانفوذ محلی و در پی گفتگوی مستقیم با حامد کرزی رئیس جمهوری دست از مخالفت برداشت.

آن گونه که سرپرست ولایت دایکندی گفت، آقای کرزی در دیداری که پیش از این با آقای صداقت داشته، در بدل پیوستن او به دولت، موافقت کرده که به او رتبه ژنرالی بدهد و او را به فرماندهی یک واحد نظامی در ولایت فاریاب منصوب کند.

پیش از این حاکمیت دولتی در مناطق تحت نفوذ این فرمانده قدرتمند محلی با چالش‎هایی مواجه بود و او هنوز هم با افراد مسلح تحت امرش در این مناطق حاکمیت داشت.

عبدالحمید بینش گفت که وابستگی گروهی آقای صداقت مشخص نیست. گفته می‎شود که او به صورت مستقل در مناطق تحت حاکمیت خود در دایکندی حکومت می‎کرده است.

به این ترتیب با پیوستن او به دولت، امنیت در بخش اعظم ولایت دایکندی تامین می‎شود و تنها منطقه ناامن و خارج از کنترل دولت در دایکندی، منطقه گیزاب در جنوب این ولایت است.

سرپرست ولایت دایکندی گفت که گفتگوها برای پیوستن مخالفان در این منطقه به دولت هم در جریان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.