روزنامه های کابل: سه شنبه، ۹ عقرب

به روز شده:  08:07 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391

حرام بودن حمله انتحاری، عدم مسئولیت ناتو در دفاع از مرزهای افغانستان و مساله مرزی میان افغانستان و پاکستان، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی انیس و هیواد چند جمله از اظهارات شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ مفتی اعظم عربستان سعودی در روز عرفه در میدان عرفان مبنی بر حرام بودن حمله انتحاری را در صفحه نخست خود با خط درشت چاپ کرده اند.

به نوشته این روزنامه ها مفتی اعظم عربستان سعودی به زایران حج گفته است: "خودکشی حرام است و عاملان آن مستحق عذاب دردناک الهی دانسته می شود".

به نوشته هیواد و انیس آقای آل شیخ همچنین گفته: "مهاجم انتحاری برای همیشه در شعله های آتش جهنم می سوزد" و "توبه حمله کننده انتحاری به هیچ صورتی قبول نمی شود و او فرصت توبه کردن ندارد."

انیس در سرمقاله خود نوشته که گروه های طالبان و القاعده با سوء استفاده از احساسات جوانان، آنها را "اغفال" می کنند و به پرتگاه جهنم می فرستند. روزنامه افزوده که با حملات انتحاری افراد وابسته به این گروهها، خون هزاران انسان ریخته شد و تصویر وحشتناکی هم از اسلام به جهان ارائه شد.

آرمان ملی نوشته که بالاخره یکی از مفتی های بزرگ جهان اسلام فتوا داد که انتحار حرام است و گفت کسی که دست به این کار بزند برای ابد در آتش جهنم می سوزد. نویسنده افزوده که گروه طالبان مهاجمان انتحاری را آموزش می دهند و در این مورد تردیدی وجود ندارد.

سرمقاله نویس آرمان ملی به این نظر است که حمله انتحاری طالبان به نمازگزاران عید قربان بیانگر آن است که این گروه به هیچ آیینی پابند نیست و از اصول اسلامی فاصله دارد. نویسنده تاکید کرده که طالبان هیچگاهی تن به مصالحه نخواهند داد و آنها باید "سرکوب شوند".

شماری از روزنامه ها اظهارات اخیر سخنگوی نظامی پیمان ناتو در افغانستان را در مطالب خبری و تحلیلی خود بازتاب داده اند. ژنرال گونتر کاتز گفته که ناتو در صورت حمله یک کشور خارجی به افغانستان، مسئولیت دفاع از این کشور را ندارد.

اخیرا در پی آنچه که افزایش حملات موشکی از سوی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان خوانده شده، برخی از ناظران و رسانه های افغانستان این سوال را مطرح کرده اند که چرا آمریکا و ناتو در برابر این حملات از افغانستان دفاع نمی کنند.

روزنامه باور ملی در گزارشی نوشته که آقای کاتز گفته وقتی که ماموریت نیروهای بین المللی کمک به امنیت در افغانستان، آیساف، از سوی سازمان ملل متحد تصویب شد، گفته نشد که اگر افغانستان مورد حمله یک کشور خارجی قرار گرفت، این نیروها از این کشور هم دفاع کنند.

سخنگوی ناتو روز دوشنبه، ۸ عقرب/آبان در یک نشست خبری گفته که دفاع از مرزهای افغانستان شامل مسئولیت نیروهای آیساف نیست و "در این مورد هیچ حکم قانونی وجود ندارد". باور ملی افزوده که سخنگوی ناتو گفته که مسئولیت این پیما تنها مبارزه با شورشیان در داخل افغانستان است.

ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که هر چه گفته شود که "دیورند از ماست" مشکلات افغانستان جدی تر می شود و این مساله واکنش پاکستان را بر می انگیزد. به نظر نویسنده، ادعای مالکیت افغانستان بر بخشی از خاک پاکستان، این کشور را وادار کرد که برای "اشغال" افغانستان لشکرکشی کند.

روزنامه با اشاره به اظهارات اخیر یک تحلیلگر روسی به نام الکساندر کنیازف که گفته حکومت افغانستان در پی حل مساله دیورند است، نوشته که شاید آقای کرزی به این نتیجه رسیده که ادامه این جنجال میان دو کشور نتیجه مثبتی در پی ندارد و باید حل شود.

ماندگار افزوده که اخیرا آمریکا گفت که این خط را به رسمیت می شناسد و اگر سازمان ملل هم در این راستا گامی بگذارد، ممکن است که آقای کرزی به رسمیت این مرز اعتراف کند. روزنامه تاکید کرده که این مساله هیچ محلی برای طرح ندارد و حکومت افغانستان باید بر رسمیت آن اعتراف کند.

اما روزنامه محور کارتونی مرز دیورند میان افغانستان و پاکستان را به صورت سیم خارداری رسم کرده که مناطق قبایلی پاکستان و افغانستان را از هم جدا کرده است. در این کارتون یک دست مشت شده از این سیم گرفته و در حالی که از آن خون می ریزد، پایین می‌کشد.

در زیر کارتون روزنامه محور به زبان انگلیسی نوشته شده که "ما خط خونین دیورند را هرگز نمی پذیریم".

این روزنامه در مقاله ای به قلم عبدالقیوم مومند نوشته که از یک سال به این سو از خاک پاکستان و از آن سوی خط دیورند به مناطق شرقی افغانستان حملات موشکی صورت می گیرد، اما حکومت حامد کرزی در برابر آن "سکوت" کرده است.

نویسنده افزوده که در دو سوی خط دیورند قبایل پشتون ساکن هستند و حال باید پرسید که آیا پشتونها یک دیگر را هدف حمله قرار می دهند و می کشند. به نظر مقاله نویس محور، خط دیورند تنها یک "توطئه" است.

۸صبح در مقاله ای به عنوان "خطر وهابیت در کابل" با اشاره به خبر ساخت بزرگترین مرکز اسلامی در کابل در سه سال آینده، نوشته که رئیس جمهوری افغانستان مهمترین فرصت را برای "تبلیغ وهابیت" در افغانستان در اختیار عربستان در سعودی قرار داده است.

به نظر نویسنده، ممکن است آقای کرزی در کوتاه مدت به دنبال اهداف سیاسی باشد، اما در درازمدت تشکیل این مرکز "سنگ بنای افراطیت سلفی و طالبانی" را می گذارد. به نوشته روزنامه، این افراطیت زیارتگاهها و آثار تاریخی را منفجر می کند و شیعه را "کافر" می داند.

سلیم آزاد در این مقاله نوشته که حکومت افغانستان پیش از این به دنبال افزایش تعداد مدارس دینی و تقویت آنها بوده و هدف از آن جلوگیری از آموزش طلبه های افغان در مدارس دینی پاکستانی بوده که تصور می شود افراط گرایی را در آنجا فرامی‌گیرند.

به باور نویسنده، به فرزندان مردم افغانستان در مرکز اسلامی کابل هم همان چیزی آموزش داده خواهد شد که در مدارس پاکستانی آموزش داده می شود. نویسنده ۸صبح افزوده که با ساختن این مرکز عربستان به راحتی با ایران شیعه مبارزه خواهد کرد و کرزی با صدور مجوز ساخت آن به "جبهه عربستان در منطقه پیوست".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.