ادامه تلاش‎ها برای آزادی گروگان‌ها از چنگ طالبان در غور

به روز شده:  09:45 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

طالبان در شماری دیگر از مناطق ولایت غور هم نفوذ و حضور دارند

مقام‌ای محلی ولایت غور در مرکز افغانستان گفته اند در پی تلاش‎های ریش‌سفیدان برای آزادی ۱۳ گروگان از چنگ طالبان، سه تن آزاد شده‎اند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور، روز چهارشنبه (۱۰ عقرب/آبان) به بی‎بی‎سی گفت که طالبان این افراد را سه روز پیش در منطقه "چهارسده" به گروگان گرفتند.

گفته شده که گروگانها همه افراد عادی هستند.

به گفته آقای خطیبی، آنها قصد داشتند برای انتقال جسد یکی از قربانیان انفجار انتحاری روز اول عید (جمعه، ۵ عقرب/آبان) در شهر شمالی میمنه به این شهر بروند، اما افراد مسلح وابسته به گروه طالبان آنها را گروگان گرفتند.

این انفجار نمازگزارانی را که برای ادای نماز عید به یک مسجد رفته بودند، هدف قرار داد که به اثر آن بیش از ۴۰ نفر کشته و حدود ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

آقای خطیبی افزود که در پی این گروگانگیری، ریش سفیدان و روحانیان محلی به درخواست شورای صلح ولایت غور با گروگانگیران وارد گفتگو شدند.

به گفته او، در پی این گفت‌وگوها، که دیروز، سه شنبه انجام شد، طالبان تنها سه تن از گروگانها را آزاد کردند و ده نفر دیگر را همچنان نزد خود نگهداشتند.

آنگونه که سخنگوی والی غور گفت، گروگانگیران ظاهراً آزادی این افراد را به حل مساله قتل سه دانش‎آموز موکول کرده‎اند.

عبدالحی خطیبی توضیح داد که طالبان به ریش‎سفیدان گفته‎اند که عاملان قتل این سه دانش‎آموز ساکنان منطقه "قلمین" در نزدیک شهر چغچران، مرکز ولایت غور هستند که گروگانها هم از همانجا هستند.

به گفته او، گروگانگیران ظاهرا گفته‎اند که این افراد را تا زمان پرداخت خونبهای مقتولان همچنان در اسارت نگه می‎دارند.

با وجود این، آقای خطیبی گفت که تلاش‌ها برای آزادی گروگانها ادامه دارد.

سخنگوی والی غور افزود که طالبان در بخش‎هایی از ولسوالی/شهرستان "چهارسده" حضور دارند و به این ترتیب حاکمیت دولتی در آنجا تامین نیست.

طالبان در شماری دیگر از مناطق ولایت غور هم نفوذ و حضور دارند. یک هفته پیش در جریان عملیات مشترک شبانه نیروهای داخلی و خارجی در منطقه "شهرک" ۹ شورشی کشته شدند.

ده روز پیش از این یک امدادگر در راه چغچران-لعل از سوی شورشیان ربوده شده بود. این امدادگر در حال انتقال مواد غذایی ویژه کودکان مبتلا به سوءتغذیه به لعل و سر جنگل بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.