روزنامه های کابل: چهارشنبه ۱۰ عقرب

به روز شده:  07:15 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

مشخص شدن تاریخ انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب مثبتی داشته است.

نورمحمد نور سخنگیو این کمیسیون دیروز (۹ عقرب/آبان) به بی بی سی گفت که روز ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری تعیین شده و قرار است این خبر به طور رسمی امروز، چهارشنبه اعلام شود.

۸صبح نوشته که مشخص شدن تاریخ برگزاری انتخابات خبری بود که همه منتظر شنیدن آن بودند. روزنامه افزوده که حالا باید مشکلات بعدی بررسی شود. به نظر نویسنده، این تاریخ خوبی است اما در برخی مناطق کوهستانی فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات به دلیل سردی هوا دشوار است.

نویسنده ۸صبح تاکید کرده که کمیسیون باید تلاش کند تا زمینه مشارکت گسترده مردم در انتخابات هموار شود و گروهها و شخصیت‌های سیاسی هم باید در این زمینه کمک کنند. نویسنده افزوده که برای جلوگیری از تقلب باید شناسنامه‎های الکترونیک توزیع شود.

این روزنامه همچنین تاکید کرده که آقای کرزی باید مشکل حضور دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را حل کند. به نوشته ۸صبح، آقای کرزی مخالف آنها است و گروههای سیاسی و برخی از نهادهای مدنی و دفتر سازمان ملل از حضور آنها حمایت می‎کنند.

روزنامه وحدت مشخص شدن تاریخ برگزاری انتخابات را "مژده" دانسته، اما افزوده که هنوز هم گروههای سیاسی نسبت به "میزان تمکین دولت به تاریخ پیشنهادی کمیسیون انتخابات" نگرانی‎هایی دارند. نویسنده افزوده که هنوز قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت‎های کمیسیون انتخابات تصویب نشده است.

به نظر روزنامه، روند برگزاری انتخاباتی شفاف و قانونی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد. به باور نویسنده، اگر کمیسیون انتخابات و شورای ملی از طرح شورای همکاری گروههای سیاسی حمایت کنند، "دامنه‎های مداخلات حکومت در انتخابات" محدود خواهد شد.

جلسه مقامهای ارشد دولتی با حضور حامد کرزی در باره تصفیه حساب وام‎هایی که منجر به ورشکستگی کابل بانک شد، موضوع گزارش اصلی سه روزنامه دولتی انیس، اصلاح و هیواد است.

به نوشته انیس، در این نشست معاون دوم رئیس جمهوری، رئیس دادگاه عالی، دادستان کل، وزیر مالیه/دارایی و رئیس بانک مرکزی هم حضور داشته‎اند و آنها در این نشست عبدالقدیر فطرت رئیس پیشین بانک مرکزی را از "متهمان مهم" پرونده کابل بانک دانسته‎اند.

در گزارش انیس آمده که شرکت کنندگان این نشست به وزارت خارجه دستور داده اند که آقای فطرت را در گفتگو با مقامهای دولت آمریکا به کشور فرابخواند.

او پیش از این اسامی برخی افراد و از جمله شماری از نزدیکان رئیس جمهوری و یک معاون را به عنوان عاملان ورشکستگی کابل بانک اعلام کرده بود. او در سفری به آمریکا از مقام خود استعفا داد و گفت که در افغانستان جانش در خطر بوده است.

به گزارش انیس نزدیک به ۵۳۰ میلیون دلار این نانک هنوز در هاله ابهام قرار دارد و وامداران به گرفتن ۲۱۸ میلیون دلار اعتراف کرده‌اند. روزنامه افزوده که تا حال تنها ۱۳۸ میلیون دلار حصول شده و ملکیت‎های این بانک به ارزش ۱۸۵ میلیون دلار هم به فروش گذاشته شده است.

حمله مرگبار انتحاری به نمازگزاران روز عید قربان در شهر میمنه در شمال افغانستان همچنان در صدر مطالب تحلیلی شماری از روزنامه‎های چاپ چهارشنبه قرار دارد. در این حمله (جمعه، ۵ عقرب/آبان) بیش از ۴۰ نفر کشته و حدود ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

"علاجی بکن کاز دلم خون نیاید" تیتر یک روزنامه ماندگار است. به نظر نویسنده، آنچه که در متن مطلب "معافیت از قانون و حمایت ارگ از گروههای خشونت‎طلب" خوانده شده، باعث ادامه این گونه حملات شده است.

احمد عمران در این مقاله معتقد است که اگر این گروهها "پاسخ درخور" می‎دیدند این گونه دست به کشتار افراد بیگناه نمی‎زدند. نویسنده افزوده که اگر عاملان این گونه انفجارها عفو شوند، تاوان آن را نسل‎های بعدی خواهند پرداخت.

ماندگار سرمقاله خود را هم به همین موضوع اختصاص داده و نوشته که نظریه‎پردازان نزدیک به رئیس جمهوری براساس "استراتژی قومی" زمینه آزادی و عفو بازداشت شدگان متهم به حملات انتحاری از سوی رئیس جمهوری را فراهم می‎کنند.

به نوشته این روزنامه، پیرمردی هنگام دیدار آقای کرزی با خانواده‎های قربانیان حادثه میمنه، از آزادی متهمان بمبگذاری انتحاری انتقاد کرد و آقای کرزی در پاسخ تنها گفت که "شما راست می‌گویید". ماندگار افزوده که مردم همواره درست گفته‎اند، این رئیس جمهوری است که توان تشخیص دوست و دشمن را ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.