وزارت دفاع افغانستان گزارش 'سیگار' را رد کرد

به روز شده:  15:13 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391

وزارت دفاع افغانستان گزارش 'سیگار' یا اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان، را رد کرده و آنرا علیه واقعیت‌ها در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان خوانده است.

'سیگار'هشدار داده که نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار کمک آمریکا به تاسیسات جدید نظامی در افغانستان، در معرض خطر قرار دارد و هشدار داده که نبود کادر کافی در ارتش و پلیس، احتمالاً باعث خواهد شد این تاسیسات از کار بیفتند.

این نهاد نظارتی دولت آمریکا، در مورد توان نیروهای پولیس و ارتش افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته که این نیروها پس از سال ۲۰۱۴ احتمالا قادر نخواهند بود تاسیسات نظامی شانرا که در یازده سال گذشته به کمک آمریکا و متحدانش ساخته شده، حفظ و مراقبت کنند .

اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش خود گفته که کانگره آمریکا بیشتر از ۵۲ میلیارد دلار را برای آموزش، تجیهز و ساخت تاسیسات نظامی برای نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده که از این رقم نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار آن تنها در ساخت تاسیسات نظامی مصرف شده است.

این نهاد از نبود کادر های مسلکی در بخش های تدارکاتی، فنی و بهداشتی در تاسیسات نظامی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس یافته های این گزارش در نیروی پولیس و ارتش افغانستان پست‌های زیادی برای متخصصان مسلکی حفظ و مراقبت تاسیسات وجود دارد اما تنها چهل درصد این پست‌ها به افراد مسلکی سپرده شده است.

در این گزارش به اردوی آمریکا توصیه شده که در قرار داد‌های ساخت تاسیسات نظامی برای نیروهای افغان تجدید نظر کند.

افزایش نظارت بر کار قرار دادها و معیاری کردن ساخت و ساز تاسیسات از دیگر پیشنهادات این گزارش به ارتش آمریکا است.

در این گزارش به گونه نمونه از فساد در کمک ده‌ها میلیون دلاری تجهیزات به بیمارستان محمد داود خان یاد شده که متهمان آن هنوز هم از سوی اداره های عدلی و قضایی افغانستان مورد پیگیرد قرار نگرفته اند .

وزارت دفاع افغانستان یافته‌های این گزارش را رد کرده اما جزییات بیشتر در مورد آن ارائه نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.