نخستین مرکز مشاوره پیش از ازدواج در هرات آغاز به کار کرد

به روز شده:  13:08 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391

خدمات این مرکز به طور رایگان ارائه می‌شود

نخستین مرکز مشاوره پیش از ازدواج در ولایت هرات در غرب افغانستان گشایش یافته است.

این مرکز به صورت رایگان به تمام مراجعه‌کنندگان در زمینه ازدواج و بیماری‌های روانی خدمات ارائه می‌کند.

در حال حاضر، ازدواج‌های اجباری یکی از عوامل اصلی خشونت‌های خانوادگی در افغانستان توصیف می‌شود.

بخش حمایت از حقوق زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات نیز از ایجاد این مرکز استقبال کرده است.

زنان و مردانی که از مشکلات روحی روانی و یا مشکلات خانوادگی ناشی از آن رنج می‌برند، به این مرکز می‌آیند و مشاوران این مرکز که به گفته مسئولان آن، آموزش‌های لازم را در خارج از افغانستان دیده‌اند، به آنان مشاوره می‌دهند.

بخشی از کار این مرکز که از سوی موسسه غیردولتی تهمینه ایجاد شده است، جنبه وقایوی/پیشگیری از ابتلا دارد و بیشتر به ارایه مشاوره به کسانی می‌پردازد که قصد دارند ازدواج کنند.

وحیده صمدی قلم، مسئول این موسسه می‌گوید: "تمام مشکلاتی که فعلا داریم، یکی ازدواج‌های اجباری است و دیگری خشونت‌ها. خود ازدواج اجباری باعث انواع خشونت‌ها می‌شود و امیدواریم که در رفع مشکلات مربوط به ازدواج‌های اجباری، هم در رفع مشکلات روانی و هم در رفع مشکلات خانوادگی در جامعه موثر واقع شویم."

فعالیت این مرکز هم‌اکنون در یک دوره شش ماهه آزمایشی آغاز شده و ممکن است که در آینده توسعه نیز پیدا کند.

محدثه رضایی، ماستر/کارشناس ارشد روانشناسی که مشاور این مرکز نیز هست، می‌گوید: "واقعیت این است که در ذهنیت اعضای گروه، این کار به عنوان یک نقطه شروع بود که ما شروع کنیم، استقبال را ببینیم و بعد مسایل و چالش‌هایی را که در این زمینه هست."

او اضافه می‌کند: "به هر حال وقتی شروع می‌کنیم باید عاقبت را بسنجیم. بعد با توجه به نقاط ضعف و قوتی که در طول این شش ماه در یک مرحله امتحانی پشت سر می‌گذاریم، مستعدتر و آماده‌تر می‌شویم تا وارد عرصه اصلی شویم یعنی تاسیس یک مرکز مشاوره دایمی و مستمر."

دفتر ساحوی/منطقه ای کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات نیز موجودیت این مرکز و خدمات آن را مهم توصیف می‌کند.

نجیبه عزیزی، مسئول بخش حمایت از حقوق زنان این کمیسیون در هرات می‌گوید: "یکی از عوامل خشونت می‌تواند همین روان‌پریشی‌ها و مشکلات روانی افراد جامعه باشد، من فکر می‌کنم افتتاح یک مرکز مشاوره روانی می‌تواند در کاهش خشونت موثر باشد."

او می‌گوید: "اگر کسانی که فکر می‌کنند مشکلات روانی دارند به چنین مراکزی مراجعه کرده و بتوانند عقده‌ای را که در دل دارند، با حرف زدن با یک مشاور روانی مطرح کنند و با شنیدن حرف‌های آنان آرامش حاصل کنند، دیگر به خاطر خالی کردن عقده‌های خود به خشونت روی نمی‌آورند و به اعضای فامیل خود صدمه نمی‌زنند."

در کشور جنگ‌زده‌ای مثل افغانستان، درصد افراد مبتلا به بیماری‌های روانی و موارد خشونت‌های خانوادگی بالا توصیف می‌شود.

در عین حال، با آنکه فعالیت چنین مراکز مشاوره روانشناسی مهم تلقی می‌شود، تصور می‌شود که فرهنگ مراجعه به آنها و استفاده از مشاوره متخصصان در این زمینه به زمان طولانی‌تری نیاز دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.