برنامه دولت افغانستان برای حفاظت از میوه‌های کشاورزان

به روز شده:  12:37 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391

کمبود محلات مناسب برای نگهداری میوه‎های تازه، شکایت باغداران را درآورده است

دولت افغانستان در نظر دارد برای کمک به باغداران در پنج سمت این کشور سردخانه‌های مجهز با ظرفیت پنج تا ده هزار تن میوه تازه بسازد.

این روزها در افغانستان فصل جمع‌آوری حاصلات باغ‌های میوه از جمله سیب، انار و انگور است؛ کمبود سردخانه‌ها باعث شده که محصولات باغ‌های کشاورزان یا فاسد یا با قیمت کم وارد بازارهای داخلی ‌شود.

کمبود محلات مناسب برای نگهداری میوه‎های تازه، شکایت باغداران را درآورده است. یک باغدار در پغمان در شمال غرب کابل گفت: "بازار سیب خوب نیست. سیب خوب ما با قیمت بسیار کم، یعنی یک بسته هفت کیلویی تا حدود صد افغانی به فروش می‌رسد."

او افزود: "از دولت می‌خواهیم تا سردخانه یا کارخانه‌های تولید آب میوه تاسیس کند تا ارزش میوه ما بلند برود. اگر سردخانه باشد از میوه‌های زخمی آب‌میوه تهیه می‌شود و میوه سالم را در سردخانه نگهداری می‌کنم تا چند ماه بعد به قیمت بلند به فروش برسد."

هرچند حدود ۱۵۰۰ سردخانه محلی و ۱۲۰ سردخانه مجهز با ظرفیت‌های متفاوت از سوی دولت و برخی موسسات در ولایات مختلف ساخته شده است. اما باغداران می‌گویند با توجه به حاصلات باغ‌های افغانستان، شمار این سردخانه‌ها کم است.

"از دولت می‌خواهیم تا سردخانه یا کارخانه‌های تولید آب میوه تاسیس کند تا ارزش میوه ما بلند برود. اگر سردخانه باشد از میوه‌های زخمی آب‌میوه تهیه می‌شود و میوه سالم را در سردخانه نگهداری می‌کنم تا چند ماه بعد به قیمت بلند به فروش برسد"

یک کشاورز در پغمان

یک باغدار دیگر در ولایت میدان-وردک گفت: "سردخانه بسیار کم است. در ولایت میدان-وردک دو سردخانه وجود دارد که اگر میوه دو باغ را در آن ذخیره کنیم پر می‌شود. در ولایت میدان وردک صدها باغ میوه به‌خصوص سیب وجود دارد که نیاز است تا صدها سردخانه در آن ساخته شود."

باغداران می‌گویند که حاصلات باغ‌های میوه امسال در افغانستان نسبت به سال گذشته بیشتر است، اما کمبود سردخانه باعث شده که میوه های آنها به بهای مناسب به فروش نرود.

در حال حاضر یک بسته هفت کیلویی سیب و انگور در بازارهای کابل از ۱۰۰ تا ۱۵۰ افغانی، که معادل دو تا سه دلار می‌شود، به فروش می‌رسد.

در این حال وزارت زراعت/کشاورزی افغانستان می‌گوید طرحی روی دست دارد که بر اساس آن در پنج حوزه جغرافیایی این کشور سردخانه‌های پیشرفته با ظرفیت پنج تا ده هزار تن ساخته خواهد شد.

مجید قرار سخنگوی این وزارت گفت: "ما برنامه داریم که در سال آینده در چند منطقه کشور سردخانه‌هایی را با ظرفیت پنج تا ده هزار تن تاسیس کنیم."

این که سردخانه‌ها در افغانستان چگونه ساخته می‌شود و میوه‌ها در آنها چگونه نگهداری می‌شود، عبدالفهید از مسئولان اداره کشاورزی ولسوالی "فرزه" در شمال کابل توضیح داد.

او در باره سردخانه ای که اخیرا در این منطقه ساخته شده، گفت: "این سردخانه ظرفیت ۶۰ تن محصول را دارد. سه متر بلندی، دوازده متر طول و دوازده متر عرض دارد. چهار لوله نسبتاً بزرگ در چهار گوشه آن وجود دارد تا هوای مرطوب آن از این طریق خارج شود.اگر هوای مرطوب در آن وجود داشته باشد، باعث فاسد شدن میوه می‌شود.

این مقام محلی افزود: "پیداوار ولسوالی فرزه بیشتر سیب، انگور و آلو بخارا است. باغداران این ولسوالی محصولات‌شان را در این سردخانه محلی جابجا خواهند کرد."

در حال حاضر حدود ۷۰ درصد مردم افغانستان مشغول کشاورزی هستند.

کارشناسان معتقداند که اگر امکانات بیشتر برای دهقانان فراهم شود، آنها نه تنها کشور را در زمینه تولید محصولات زراعتی به خودکفایی می‌رسانند، بلکه می‌توانند صادرات هم داشته باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.