روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۳ عقرب

به روز شده:  08:43 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391

روزنامه‌های چاپ کابل در آغاز هفته به بررسی گزارش اخیر اداره کل بازرسی آمریکا درباره نیروهای امنیتی افغانستان و افزایش موارد خشونت علیه زنان در افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه سروش ملت با اشاره به رد گزارش اداره کل بازرسی آمریکا، "سیگار"، از سوی وزارت دفاع افغانستان، نوشته است که نیروهای امنیتی افغانستان با "کاستی‌های جدی" مواجه هستند و مقام‌های دولت افغانستان نباید واقعیت‌ها را "انکار" کنند.

"سیگار" اخیرا در گزارشی هشدار داد که کمک‌های آمریکا به تاسیسات نظامی و امنیتی افغانستان به ارزش ۱۲ میلیارد دلار به دلیل نبود نیروی حرفه‌ای کافی در ارتش و پلیس این کشور در معرض خطر است. اما وزارت دفاع افغانستان این گزارش را خلاف واقعیت خوانده است.

سروش ملت نوشته که تنها این گزارش نیست که در این مورد هشدار داده است، بلکه پیش از این هم حرف و حدیث‌های زیادی در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان وجود داشت. به نظر نویسنده، توانایی این نیروها پس از خروج نیروهای خارجی در ۲۰۱۴ در معرض شک و تردید قرار دارد.

این روزنامه افزوده است که هرچند موجودیت مشکلات در نیروهای امنیتی افغانستان دلیلی بر بی‌کفایتی این نیروها نیست، اما کاستی‌هایی در این نیروها هست که باید جدی گرفته شود و برای رفع آنها اقدامات موثری روی دست گرفته شود.

سروش ملت تاکید کرده است که مقام‌های دولت افغانستان باید "واقع‌گرا" باشند.

راه نجات خبر ثبت چهار هزار مورد خشونت علیه زنان در شش ماه اول سال جاری در افغانستان را مهم دانسته و در گزارش اصلی خود نوشته است که چنین آماری در مدت زمان مشابه در سال‌های گذشته " اصلا سابقه نداشته است".

این روزنامه از قول منابع کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نوشته است که این خشونت‌ها شامل شش مورد قتل و ۳۳ مورد تجاوز جنسی هم می‌شود. ثریا صبحرنگ، عضو این کمیسیون، این آمار را "نگران‌کننده و تکان‌دهنده" خوانده است.

۸صبح در تیتر یک خود از قول منابع اتاق تجارت و صنایع افغانستان نوشته است که "توقف اموال ایرانی سبب گرانی شده است". به نوشته این روزنامه، ورود ۵۰ قلم مواد مورد نیاز کارخانه‌های افغانستان به دلیل تشدید تحریم‌ها علیه ایران متوقف شده است.

خان‌جان الکوزی، معاون این اتاق به ۸صبح گفته است که آرد، روغن، شکر، بنزین، مواد سوخت و مواد مورد نیاز برای پلاستیک‌سازی و ساخت کارتن، از مهم‌ترین اقلامی است که اخیرا صدور آنها از ایران به افغانستان متوقف شده است.

به نوشته این روزنامه، توقف ورود این اقلام به افغانستان، شماری از کارخانه‌ها در مناطق غربی و از جمله هرات را با مشکل مواجه کرده است.

۸صبح افزوده است که واردات این مواد از آسیای میانه و چین نسبت به ایران گرانتر تمام می‌شود و دیرتر هم می‌رسد.

روزنامه ماندگار در تیتر اول خود از قول علی کاظمی، رئیس حزب اقتدار ملی و برادر مصطفی کاظمی، رئیس پیشین این حزب نوشته است که "سهل‌انگاری" مقام‌های دولتی نسبت به بررسی پرونده انفجار انتحاری شش سال پیش بغلان در شمال افغانستان، روند ترورهای زنجیره‌ای را شدت بخشیده است.

مصطفی کاظمی، رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان در ۱۵ عقرب ۱۳۸۶ هنگام دیدار از کارخانه قند بغلان به همراه شماری دیگر از اعضای سابق مجلس و دانش‌آموزان در این حادثه کشته شد.

خانواده کاظمی و مخالفان سیاسی حکومت بارها نسبت به کندی روند بررسی پرونده قتل او انتقاد کرده‌اند.

به نوشته ماندگار، علی کاظمی در مراسم ششمین سالگرد ترور برادرش گفته است که عدم شناسایی عاملان حادثه بغلان باعث سرخوردگی مردم و ادامه این گونه حوادث شده است. به گفته او، آزادی متهمان بمبگذاری انتحاری روحیه مردم را تضعیف کرده است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با تاکید بر این که پیامبر اسلام هیچ مسلمانی را دعوت به انجام انتحار نکرد، نوشته است که تروریست‌ها در افغانستان در میان جامعه اسلامی و حتی در مسجد دست به حملات انتحاری می‌زنند.

به باور این روزنامه، جایز دانستن حملات انتحاری خود "تهمت بستن به اسلام" و تشویق به انتحار "تزویر و فریب" است. انیس معتقد است که حمله انتحاری که کشتار انسان‌ها را در پی داشته باشد، خود "بزرگ‌ترین جنایت" در حق اسلام و مسلمانان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.