روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۱۴ عقرب

به روز شده:  06:18 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

اظهارات حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در دیدار با مسئولان رسانه‌ها در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده‌ای داشته است.

آقای کرزی دیروز (شنبه، ۱۳ عقرب/آبان) با آنها در کاخ ریاست‌جمهوری دیدار کرد و قرار بود او در این دیدار مساله انتخابات آینده ریاست‌جمهوری را مطرح کند، اما بحث‌ها به مسایل سیاسی و آزادی بیان کشیده شد. رئیس‌جمهوری از رسانه‌ها انتقاد کرد و برخی هم از او.

"فضاسازی علیه متحدان غربی به نفع افغانستان نیست" تیتر یک ۸صبح است که در آن اظهارات اخیر حامد کرزی در دیدار با مسئولان رسانه‌های داخلی را گزارش کرده که گفته است "جامعه جهانی به خاطر اهداف خود آمده" و مردم افغانستان به دلیل حضور آنها نباید اذیت شوند.

آقای کرزی در این دیدار رسانه‌های غربی را متهم به آغاز "جنگ تبلیغاتی" علیه دولت خودش در آستانه امضای پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن کرد. رئیس‌جمهوری افزوده است که تعداد پایگاه‌های نظامی آمریکا، مسایل حقوقی و ارتباط با همسایگان از مسایلی است که در این پیمان مطرح می‌شود و او در پی تامین منافع کشورش است.

به نوشته ۸صبح، در این دیدار فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل، از "سیاست ضدغربی" آقای کرزی انتقاد کرده و گفته است که برخورد احساساتی با متحدان غربی می‌تواند برای افغانستان پیامدهای ناگوار داشته باشد." آقای جلال در ادامه افزوده است که حکومت همواره تلاش کرده که "افراد ضعیف و چاپلوس" در کابینه راه یابد و به گفته او، این کار به سود کشور نیست.

اما روزنامه سرنوشت با اشاره به انتقاد آقای کرزی از تلویزیون‌های داخلی نوشته است که این رسانه‌ها گزارش‌ها و بحث‌های سیاسی را پخش می‌کنند که از وضعیت کشور "تصویر نگران‌کننده‌ای" ارائه می‌کنند. به نظر نویسنده، این رسانه‌ها در تحلیل‌های خود می‌گویند که افغانستان پس از ۲۰۱۴ و خروج نیروهای خارجی با جنگ داخلی مواجه می‌شود.

سرمقاله‌نویس سرنوشت تاکید کرده است که رسانه‌ها و تحلیل‌گران باید از "نگران کردن مردم و تبلیغات ضد منافع ملی" دست بردارند و به تعبیر نویسنده آنها با "دشمنی با مردم" به آمریکا خدمت نکنند.

این روزنامه به رسانه‌های داخلی و تحلیل‌گران توصیه کرده است که "رسالت ملی و اسلامی" خود را فراموش نکنند.

روزنامه باور ملی از قول مارشال محمدقسیم فهیم، معاون اول رئیس‌جمهوری نوشته است که "جنایتکاران اصلی تا حال تحت پیگرد قانونی قرار نگرفته‌اند". به نوشته روزنامه، او در سخنان خود در نشست دادستان‌ها افزوده که این امر باعث گسترده شدن دامنه ناامنی در کشور شده است.

به نوشته باور ملی، آقای فهیم تاکید کرده است که پلیس و نهادهای قضایی باید تلاش کنند که عدالت در مورد همه به گونه یکسان اجرا شود. معاون اول رئیس‌جمهوری از آزادی کسانی که به گفته او بدون محاکمه آزاد می‌شوند، انتقاد کرده و گفته است که این امر باعث شده مجرمان بیشتر جری شوند.

آرمان ملی در گزارش اصلی صفحه نخست خود نوشته است که شرکت چینی ام‌سی‌سی که مسئول استخراج مس از معدن "عینک" در ولایت لوگر است، نگران وضعیت امنیتی است اما "کم‌کاری" وزارت اطلاعات و فرهنگ در کاوش آثار باستانی در این معدن را بهانه می‌گیرد.

پیش از این، وزارت اطلاعات و فرهنگ بخشی از کار این شرکت را به دلیل کشف آثار تاریخی در محل معدن متوقف کرد و کاوش‌های باستانشناسی را در آنجا آغاز کرد.

به نوشته این روزنامه، مسئولان این شرکت گفته‌اند که وزارت اطلاعات و فرهنگ کار خود را به کندی پیش می‌برد.

ولی به نظر آرمان ملی، شرکت ام‌سی‌سی "به دلیل امنیت و خصوصا پس از سال ۲۰۱۴ نگرانی‌هایی دارد". این روزنامه از قول صاحب خان، نماینده ولایت لوگر در مجلس نمایندگان نوشته است که این شرکت چینی به دلیل نبود تضمین امنیتی پس از ۲۰۱۴ کار خود را به حال تعلیق درآورده است.

نویسنده آرمان ملی همچنین نوشته است که استخدام افراد غیرحرفه‌ای با حقوق بالا در استخراج مس در معدن عینک هم بر مشکلات افزوده است. به نوشته این روزنامه، نماینده ولایت لوگر هشدار داده است که اگر این مشکلات در کل حل نشود، کار استخراج مس عینک معلق خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.