نخست وزیر ایتالیا در کابل: ۲۰۱۴ سال پیشرفت است، نه بازگشت

به روز شده:  11:57 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

حدود ده ماه پیش حامد کرزی و ماریو مونتی موافقتنامه استراتژیک امضا کردند

ماریو مونتی نخست وزیر ایتالیا در یک سفر غیر منتظره به افغانستان گفته که هر چند سال ۲۰۱۴ تحولاتی را برای افغانستان در پی خواهد داشت، اما سال بازگشت جامعه جهانی از افغانستان نیست.

او که روز یکشنبه، ۱۴ عقرب/آبان در کنفرانس مشترک با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در کابل سخن می‌گفت، تاکید کرد که "سال ۲۰۱۴ سال پیشرفت خواهد بود و نه سال بازگشت".

نخست وزیر ایتالیا گفت: "ما چشم به راه سال ۲۰۱۴ هستیم ــ سالی که سال تغییر و تحول خواهد بود و نه سال بازگشت، بلکه سال پیشرفت و ترقی خواهد بود."

ماریو مونتی در نخستین سفر خود به افغانستان تاکید کرد که کشورش پس از ۲۰۱۴ افغانستان را تنها نخواهد گذاشت و به حمایت خود از این کشور ادامه خواهد داد.

آقای مونتی افزود که به حضور سربازان کشورش در افغانستان برای تامین صلح جهانی افتخار می‌کند.

او افزود: "ما افتخار داریم که حدود ۳۵۰۰ سربازی که زندگی خود را برای تامین صلح جهانی و پیشرفت صلح‌آمیز مدنی و اقتصادی افغانستان به مخاطره انداخته‌اند و این ارزش آن را دارد."

نیروهای ایتالیایی عمدتا در ولایت هرات در غرب افغانستان مستقر هستند.

ایتالیا در نبرد ۱۱ ساله افغانستان، ۵۲ سرباز خود را از دست داده است.

ایتالیا در شماری از طرحهای عمرانی و بازسازی افغانستان هم سهم گرفته است و از جمله در بازسازی فرودگاه هرات بین‌المللی هرات با هزینه حدود ۱۵۰ میلیون دلار و ساخت شاهراه میدان-بامیان سرمایه‌گذاری کرده است.

حدود ده ماه پیش افغانستان و ایتالیا موافقتنامه استراتژیک امضا کردند.

کرزی: در کار انتخابات نیازی به خارجی‌ها نیست

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا شانزده ماه دیگر برگزار می شود

در این کنفرانس آقای کرزی بار دیگر بر مخالفت خود با عضویت دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان پافشاری کرد.

آقای کرزی در پاسخ سوال مریم غمگسار خبرنگار تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ما از انتخابات ۲۰۰۹ ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی دو سال تجربه داریم و علاوه بر آن، افغانستان صاحب حاکمیت ملی و قانون اساسی است."

او افزود: "هیچ کشور جهان که صاحب حاکمیت ملی و آزادی است، در امر حاکمیت قانون داخلی، انتخاباتی دموکراسی و حکومت‌داری (موافق با) حضور خارجی در نهادهای دولتی‌شان نیستند."

رئیس جمهوری افغانستان با این استدلال تاکید کرد که "ضرورتی به آنها (نمایندگان سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی) نیست و حاکمیت ملی هم اجازه نمی‌دهد."

پیش از این گفته شده که آقای کرزی نمی‌خواهد قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات را که این موضوع هم در آن از سوی مجلس نمایندگان تصویب شده، امضا کند.

مجلس نمایندگان، گروههای سیاسی و برخی نهادهای مدنی بر ضرورت حضور دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی برای تامین شفافیت در بررسی شکایات انتخاباتی تاکید کرده‌اند.

این کمیسیون پنج عضو دارد که همه آنها از سوی رئیس جمهوری منصوب می شوند. در انتخابات گذشته هم دو عضو این کمیسیون به پیشنهاد سازمان ملل از سوی آقای کرزی منظور شده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.