سرباز آمریکایی متهم به قتل غیرنظامیان افغان در دادگاه حاضر می‌شود

به روز شده:  18:00 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

قبرهای خانواده 'حاجی وزیر' که در حادثه پنجوایی یازده عضو خانواده خود را از دست داد

انتظار می رود رابرت بیلز سرباز آمریکایی که به کشتن شانزده غیر نظامی افغان در ولایت قندها متهم است، امروز در یک دادگاه نظامی در واشنگتن حاضر شود.

هدف این روند قضایی این است تا مشخص کند که آیا مدارک کافی برای به دادگاه کشاندن رابرت بیلز در یک دادگاه نظامی وجود دارد یا خیر.

انتظار می‌رود که این روند دو هفته را در برگیرد و در این مدت شاهدان از قندهار نیز از طریق ویدئو کنفرانس در دادگاه شهادت بدهند.

وکلای آقای بیلز می‌گویند او در این دادگاه حاضر خواهد بود اما انتظار نمی‌رود او صحبت کند.

رابرت بیلز به قتل شانزده شهروند افغان با برنامه ریزی قبلی و حمله به شش شهروند دیگر و تلاش برای قتل آنها در روز ۱۱ مارس ۲۰۱۲ در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار متهم است.

او همچنین به حمله به یک مرد، یک زن و چهار کودک دیگر و تلاش برای قتل آنها متهم شده است.

شاهدان عینی

جان هنری براون، وکیل مدافع رابرت بیلز گفته که انتظار می‌رود شاهدان و اعضای خانواده قربانیان از طریق ویدئو کنفرانس از قندهار در شهادت بدهند.

حاجی باران برادر خود را در حادثه پنجوایی از دست داد

اما حاجی باران که برادرش را در حادثه پنجوایی از دست داده در گفتگوی با بی بی سی از تاریخ دقیق آغاز محاکمه رابرت بیلز اظهار بی اطلاعی کرد.

او گفت: " پیشتر به ما گفته بودند که این سرباز محاکمه خواهد شد اما به ما دقیقا نگفتند که این محاکمه چه وقت آغاز می‌شود. ما تنها از طریق رادیو شنیدیم که این محاکمه امروز آغاز می‌شود."

حاجی باران گفت که پیش از این نظامیان آمریکایی مستقر در قندهار به او گفته بود که پاسپورت خود را آماده سازد تا در صورت نیاز برای حاضر شدن در دادگاه و شهادت دادن به آمریکا فرستاده خواهد شد.

از سوی دیگر مامون درانی، خبرنگار در قندهار می‌گوید بسیاری از اعضای خانواده‌های قربانیان که می‌توانستند در این دادگاه شهادت بدهند از سوی دولت افغانستان برای ادای مناسک حج به مکه فرستاده شده اند.

حاجی باران، می‌گوید: "من متوجه این مسئله بودم و وقتی به من زنگ زدند گفتم تعدادی زیادی از شاهدان این حادثه به حج رفته‌اند و شما باید این محاکمه را تا زمان برگشت حاجیان به تاخیر بیندازید. با این وجود هنوز هم کسانی هستند که حادثه را از نزدیک دیده اند و شهیدان را دیده اند و می‌توانند شهادت بدهند."

آقای درانی می‌گوید بیشتر شاهدان عینی حادثه پنجوایی را زنان و کودکان اند و تا کنون به دلیل محدودیت‌های فرهنگی معلومات زیادی در مورد آنها در رسانه‌ها منتشر نشده است.

رابرت بیلز در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ۲۱ حوت / اسفند ساکنان غیرنظامی روستایی را در ولسوالی پنجوایی مورد حمله قرار داد.

این سرباز در دو روستای الکوزی و نجیبان، در فاصله حدود ۵۰۰ متری پایگاه خود، وارد خانه های مردم شده و به طرف افراد غیرنظامی تیراندازی کرد.

در پایان حمله، شانزده نفر، به شمول ۹ کودک کشته و پنج نفر دیگر زخمی برجا ماند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.