واحد ویژه ارتش افغانستان: عملیات ما تلفات غیرنظامی ندارد

به روز شده:  13:36 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

نیروهای امنیتی افغانستان در چند عملیات برای مقابله با مهاجمان، ستایش مطبوعات این کشور را در پی داشته است

مقامهای وزارت دفاع افغانستان گفته از زمانی که نیروهای داخلی مسئولیت عملیات‌های ویژه و شبانه را به دوش گرفته‌اند، این گونه عملیات‌ها تلفات غیرنظامی نداشته است.

تلفات غیرنظامیان در عملیات شبانه نیروهای خارجی که در آن از حملات هوایی استفاده می‌شد، از موضوعات به شدت مورد انتقاد دولت افغانستان بوده است.

در پی گفتگوهای طولانی میان حکومت افغانستان و متحدان غربی آن، مسئولیت رهبری عملیات‌های شبانه در ماه آوریل امسال رسما از نیروهای بین المللی به نیروهای افغانستان واگذار شد.

ژنرال سید عبدالکریم، فرمانده واحد عملیات ویژه ارتش افغانستان به خبرنگاران گفت انتظار دارد نیروهای ویژه به زودی از امکانات نیروی هوایی نیز برخوردار شوند.

نیروهای ویژه ارتش افغانستان با تجهیزات پیشرفته نظامی مجهز هستند.

فرمانده واحد ویژه ارتش افغانستان گفت: "عملیات خود را طوری انجام می دهیم که سرباز افغان در داخل خانه‌ای که هدف موجود است، در را می زند، ساکنان خانه را می گوید که بیرون شوند و در باز می شود. در جایی که ضرورت به حضور زنان باشد، زنان هم در این عملیات اشتراک می کنند تا زنان را بازرسی کنند. سیستم عملیات کاملا افغانی شده اخیرا تلفات غیرنظامی هم نداشته ایم."

به گفته این مقام ارتش، در عملیات ویژه تنها یک یا دو سرباز نیروهای ائتلاف حضور دارند که آنهم در بخش‌های فنی و کمک هوایی نیروهای افغان را یاری می‌رسانند.

پیش از این نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو عملیات شبانه را انجام می‎دادند و این نیروها خود افراد مظنون را بازداشت می کردند و در بازداشتگاه نگه می‌داشتند.

اما حالا در چنین عملیاتی اگر کسی بازداشت شود، پس از بازجویی مقدماتی توسط نیروهای ویژه افغان، فرد یا افراد مظنون به اداره امنیت ملی افغانستان تحویل داده می‌شوند.

قرار است مسئولیت تامین امنیت در سراسر کشور تا سال 2014 به طور کامل به نیروهای داخلی واگذار شود

فرمانده واحد عملیات ویژه ارتش افغانستان گفت انتظار دارد که نیروهای ویژه به زودی از امکانات نیروی هوایی نیز برخوردار شود.

ژنرال سید عبدالکریم گفت: "ما فعلا در فرقه (لشکر) عملیات خاص ده هزار پرسونل (کارمند) داریم و هنوز هم توسعه می یابد. بخش هوایی ما هم به زودی فعال می شود. بخش حمایت زمینی و تدارکاتی ما هم فعال است. در بخش استخبارات هم پرسنل جذب کرده ایم و تحت آموزش قرار دارند."

مقام‌های افغان ظرف سال‌های اخیر بارها شکایت کرده‌اند که نیروهای ناتو عملیات شبانه را بدون هماهنگی با آنها انجام داده‌اند.

این ژنرال ارتش افغانستان می‎گوید حالا تمامی عملیات ویژه و شبانه پس از اجازه وزارت دفاع این کشور و موافقت کتبی مسئولان دستگاه قضایی انجام می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.