طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۲ افغانستان به مجلس سنا رفت

به روز شده:  10:54 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

سال گذشته بودجه را به دلیل "نامتوازن بودن" آن دو بار رد کرده بود

عمر زاخیلوال وزیر مالیه/دارایی افغانستان طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۲ را به مجلس سنا ارائه کرد.

این طرح شامل ۳۶۶.۲ میلیارد افغانی (معادل ۷ میلیارد دلار) است که از آن جمله ۱۹۶ میلیارد افغانی (۳.۷ میلیارد دلار) بودجه توسعه‌ای و ۱۷۰ میلیارد افغانی (۳.۲ میلیارد دلار) بودجه عادی (جاری) است.

آقای زاخیلوال در مجلس سنا گفت که ۴۶ درصد از این بودجه از کمک‎های خارجی و ۵۴ درصد دیگر از منابع داخلی تامین شده است.

کل طرح بودجه سال ۱۳۹۱ افغانستان شامل ۴.۸ میلیارد دلار بود که از آن جمله ۲.۷ میلیارد آن مربوط به بودجه عادی (جاری) و بقیه بودجه توسعه‌ای بود.

بودجه ۹۱ برای ۹ ماه ــ از اول حمل/فروردین تا آخر قوس/آذر ــ بود، اما بودجه ۹۲ برای ۱۲ ماه ــ از اول جدی/دی تا آخر قوس سال آینده ــ است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد که پس از این آغاز سال مالی اول جدی خواهد بود.

به گفته وزیر مالیه، ۲۱ درصد از این بودجه عادی ۱۳۹۲ به راهسازی، ۱۱ درصد به نوسازی و بازسازی نیروگاه‌های برق آبی و شبکه‌های برق‌رسانی، ۹ درصد به کشاورزی، ۸ درصد به تحصیلات عالی و چهار درصد به بخش بهداشتی اختصاص یافته است.

عمر زاخیلوال همچنین افزود که ۲۸ درصد از بودجه توسعه‌ای به وزارت دفاع و ۱۶ درصد دیگر به کشاورزی و توسعه روستایی، ۱۳ درصد به امور پلیس و ۱۱ درصد دیگر به آموزش و پرورش اختصاص یافته است.

وزیر مالیه افغانستان گفت که کاهش حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان، باعث می‌شود که دولت افغانستان مسئولیت بیشتری را به دوش گیرد و این امر نیازمند هزینه مالی بیشتر است.

براساس قانون اساسی، مجلس سنا پانزده روز فرصت دارد تا طرح بودجه را ارزیابی کند. در صورت تایید این طرح به مجلس نمایندگان فرستاده می‌شود.

مجلس نمایندگان بودجه سال مالی ۱۳۹۱ را دو بار به دلیل "نامتوازن" بودن آن رد کرد و بار سوم که حکومت ۱۲ میلیون دلار برای متوازن کردن آن افزود، هر چند نمایندگان آن را هم ناکافی دانستند، به آن رای دادند.

بحث توازن در طرح بودجه ملی در سال‌های همواره بحث برانگیز بوده و آنچه را که برخی از نمایندگان "عدم توازن" در طرح بودجه خوانده اند، اعتراض‌های شدید اعضای مجلس و حتی اعتصاب آنها را در پی داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.