روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۶ عقرب

به روز شده:  08:28 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

انتخابات آمریکا و پنجمین سالگرد حادثه بغلان از موضوعهای اصلی مورد بحث در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "انتخابات آمریکا برای ما هم مهم است" نوشته که هر چند این انتخابات یک مساله داخلی آمریکا است، اما به دلیل حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان و درگیر بودن این کشور در قضیه افغانستان، برای افغانها هم اهمیت دارد.

روزنامه افزوده که هر نوع سیاستی که رئیس جمهوری آینده آمریکا در قبال افغانستان اتخاذ کند، بر وضعیت سیاسی، اقتصادی و نظامی افغانستان اثرگذار است. به نظر آرمان ملی، این نکته مهم است که افغانستان برای سالهای آینده هم به کمک‌های جهانی و از جمله آمریکا نیازمند دارد.

نویسنده مقتد است که هر چند هم باراک اوباما و هم میت رامنی در مناظره‌های تلویزیونی خود بر خروج نظامیان آمریکایی در موقع تعیین شده از افغانستان به طور تقریبا یکسانی تاکید کردند، اما به تعبیر آرمان ملی، این اظهارات شاید برای به دست آوردن رای گفته شده باشد و سیاستگذاری در عمل ممکن است به گونه دیگری باشد.

چراغ نوشته که هر دو نامزد خواهان پایان جنگ در افغانستان هستند، اما برای مردم آمریکا مشخص نیست که هر یک از دو نامزد قضیه افغانستان را چگونه مدیریت می‌کند تا منافع ملی آمریکا تامین شود. به نظر روزنامه، در سال ۲۰۱۴ جنگ افغانستان به "بن‌بست" خواهد رسید و آمریکایی‌ها مسئولیت امنیتی را به نیروهای افغان واگذار می‌کنند.

از سوی دیگر نویسنده افزوده که برای حفظ دستاوردهای یازده سال گذشته در افغانستان، این کشور نیازمند میلیاردها دلار است، ولی آمریکا هم نمی‌تواند "چک سفید" در اختیار افغانستان قرار دهد. به باور چراغ، حالا سوال این است که رئیس جمهوری آینده مساله افغانستان را پول مالیات آمریکایی‌ها مدیریت کنند یا با حضور سربازان خود در افغانستان.

روزنامه دولتی انیس در گزارش اصلی خود نوشته که شورای وزیران افغانستان در جلسه روز دوشنبه (۱۵ عقرب/آبان) خود با انتقاد از اظهارات مقام‌های آمریکایی در باره خط مرزی دیورند میان افغانستان و پاکستان، این خط را "فرضی" خوانده و بر موضع گذشته خود مبنی بر رسمیت نداشتن آن تاکید کرده است.

پیش از این مارک گروسمن نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته‌اند که خط مرزی میان افغانستان و پاکستان را به رسمیت می‌شناسند و این موضع رسمی آمریکا است. آمریکا در گذشته هم این خط را به رسمیت می‌شناخته است، اما دولت افغانستان آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

به نوشته انیس، شورای وزیران افغانستان گفته که اظهارات مقام‌های آمریکایی بر "موضع همیشگی" افغانستان هیچ گونه اثری ندارد. روزنامه افزوده که کابینه افغانستان اعلامیه وزارت خارجه این کشور را که قبلا در رد اظهارات مارک گروسمن منتشر شده، "تاکیداً تایید" کرده است.

روزنامه وحدت در گزارشی با اشاره به پنجمین سالگرد انفجار انتحاری بغلان که در آن ۷۲ تن و از جمله شش عضو مجلس نمایندگان کشته شدند، نوشته که "هیچ قاتلی دستگیر و مجازات نمی‌شود". نویسنده افزوده که "بی‌توجهی" حکومت در مورد شناسایی عاملان این حادثه "پرسش‌برانگیز" است.

در این حادثه که در ۱۵ عقرب/آبان ۱۳۸۶ در کارخانه قند بغلان در شمال افغانستان روی داد، سید مصطفی کاظمی رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی و پنج عضو دیگر مجلس نمایندگان و دهها غیرنظامی دیگر هنگام بازدید این نمایندگان از این کارخانه کشته شدند.

به نوشته گزارشگر وحدت، عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان گفته که تا حال به طور مجموعی ۱۷ عضو مجلس نمایندگان و مجلس سنا ترور شده‌اند که عاملان ترور هیچ یک از آنها دستگیر و مجازات نشده‌اند. روزنامه افزوده که رئیس مجلس خواستار دستگیری و مجازات آنها شده است.

بیژن بختیار در مقاله‌ای در ۸صبح اظهارات اخیر غیرت بهیر از اعضای ارشد حزب اسلامی گلبدین حکمتیار مبنی بر تمایل این حزب برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری را نقد کرده و نوشته که این نخستین بار است که از حزب برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرده است.

آقای غیر در یک گفتگویی تلویزیونی گفته که حزبش آماده است در انتخابات شرکت کند مشروط بر این که این انتخابات به صورت شفاف، دموکراتیک و تحت نظر ناظران بین‌المللی برگزار شود. اما او بعید دانسته که انتخابات ۱۳۹۳ به این صورت برگزار شود.

نویسنده ۸صبح معتقد است که گلبدین حکمتیار پس از آن در زمستان سال ۱۳۸۰ از ایران به پاکستان منتقل شد، نتوانست مانند گروه طالبان علیه نیروهای دولتی و خارجی در افغانستان بجنگد و نیروهای بین‌المللی هم او را جدی نگرفته‌اند. به نظر نویسنده، حالا هم توانایی راه اندازی جنگ گسترده را ندارد و به همین دلیل در فکر "توافق سیاسی" با دولت است.

مقاله نویس ۸صبح اما افزوده که حکمتیار هنوز هم در دهه هفتاد زندگی می‌کند و فضای دهه هشتاد را درک نکرده است. نویسنده افزوده که او در یک بیانیه خود خواستار دولتی شدن همه رسانه‌های خصوصی شده و این بیانگر آن است که او دستاوردهای دهه هشتاد را نپذیرفته و اگر آقای حکمتیار واقعا در پی آشتی است، باید با این دستاوردها هماهنگ شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.