روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۷ عقرب

به روز شده:  10:29 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی و تحلیل قرار گرفتن شبکه حقانی در فهرست سیاه سازمان ملل پرداخته‌اند.

اخیرا "کمیته تحریم طالبان" در شورای امنیت سازمان ملل متحد شبکه حقانی را در فهرست سیاه خود قرار داده است. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت‌های سفری، خرید و فروش اسلحه و مسدودیت دارایی‌های اعضای این گروه می‌شود.

۸صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "حامیان شبکه حقانی را راحت نگذارید" نوشته که افراد کلیدی این شبکه در "شهرهای بزرگ پاکستان" صاحب خانه و تاسیسات هستند و از آنها برای انجام فعالیت‌های خود در افغانستان استفاده می‌کنند. روزنامه تاکید کرده که به همین دلیل سازمان اطلاعات پاکستان، آی‌اس‌آی، باید به عنوان حامی این گروه شناخته شود.

نویسنده افزوده که جامعه جهانی و سازمان ملل باید متوجه این موضوع باشند و تاکید کرده تا زمانی که آی‌اس‌آی و ارتش پاکستان تحت فشار شدید جهانی قرار نگیرد، "گروههای تروریستی" مهار نمی‌شوند و مناطق قبایلی پاکستان "بهشت امنی" برای گروههای تروریستی و منبع تهدیدی برای صلح جهانی خواهد بود.

آرمان ملی در تیتر سرمقاله خود نوشته: "از قرار گرفتن شبکه حقانی در لیست سیاه استقبال می‌کنیم". نویسنده معتقد است که این گروه پس از گروه طالبان "خطرناک‌ترین" گروه تروریستی در سطح منطقه و جهان است. روزنامه افزوده که این گروه در چند سال اخیر حملات خونینی انجام داده است.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی به این نظر است که اعمال این تحریم‌ها می‌تواند حملات این شبکه را تحت تاثیر قرار دهد و از شمار آنها بکاهد. به باور نویسنده، مردم افغانستان از وضع تحریم علیه شبکه حقانی استفبال می‌کنند و آن را گامی در راستای کاهش حملات تروریستی در کشور می‌دانند.

اما روزنامه باور ملی از قول حبیب‌الله رفیع پژوهشگر و کارشناس مسایل سیاسی نوشته که ترتیب کردن فهرست سیاه از سوی سازمان ملل تنها یک "نمایش" است و بر روند مصالحه در افغانستان تاثیری ندارد. او این کار را اقدامی از جانب آمریکا دانسته و افزوده که این کار به خیر افغانستان نیست.

به نوشته باور ملی، این پژوهشگر معتقد است که جامعه جهانی معتهد به تامین صلح در افغانستان نیست و تلاشی هم ندارد که در این کشور صلح آورده شود. روزنامه افزوده که شبکه حقانی در نزدیک مرزهای مشترک افغانستان و پاکستان مراکزی برای خود دارد و حملات خونینی راعلیه نیروهای خارجی اجرا کرده است.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود افزایش نوزادهای غیرطبیعی را با لحن طعنه‌آمیزی "تحفه جنگ آمریکایی" در افغانستان خوانده و مدعی شده که پخش شدن مواد شیمیایی در مهمات مورد استفاده نیروهای آمریکایی در افغانستان در محیط زیست، باعث تولد نوزادهای غیرطبیعی می‌شود.

پیش از این مسئولان مسئولان یک زایشگاه در کابل و کارشناسان و همچنین مقامهای دولتی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که شمار تولد این گونه نوزادها افزایش یافته که عمدتا ناشی از آلودگی محیط زیست است. آنها همچنین گفته‌اند که مواد شیمیایی به کار برده شده در ترکیب مهمات در جریان جنگ افغانستان به میزان قابل توجهی در محیط پخش شده و آن را آلوده کرده است.

سرنوشت از قول کارشناسان بهداشتی که نام‌های آنها را ذکر نکرده، افزوده که پخش شدن دود، باروت و مواد شیمیایی در محیط زیست در جریان جنگ باعث افزایش ابتلا به سرطان، تولد نوزادهایی ناقص‌الخلقه و غیرطبیعی شده است.

روزنامه جنگ جاری در افغانستان را از لحاظ قوانین بین‌المللی "غیرقانونی" دانسته و نوشته که این جنگ آسیب‌های اجتماعی و محیط زیستی تا مرز "جنایت" را در پی داشته است. سرنوشت تاکید کرده که سازمان ملل، سازمان‌های حقوق بشری داخلی و بین‌المللی باید در این مورد تحقیق کنند.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود با اشاره به تشکیل مرکز بزرگ اسلامی به حمایت مالی عربستان سعودی در کابل، نوشته که این کشور در پس از سقوط طالبان در بازسازی افغانستان سهمی نگرفت و حالا "تنها گامی" که در راستا بر می‌دارد، با جود هزاران مدرسه و مرکز آموزش علوم اسلامی، این کار در شمار اولویت‌های جامعه افغانستان نیست.

به نظر روزنامه، مراکز وابسته به عربستان در دیگر کشورهای اسلامی نشان داده که تشکیل این نوع مراکز جز تبلیغ سلفی‌گری و وهابیت و پایین آوردن سطح تحمل و مدارا در جامعه دیگر پیامدی نداشته که آن هم خود منجر به اوج گرفتن "دشمنی" دینی و مذهبی و در نهایت سر برآوردن گروه‌های مسلح شده است.

چراغ تاکید کرده که دولت افغانستان باید تشکیل بخش‌های آموزشی این مرکز مطابع نیازهای جامعه افغانستان دخالت کند و زمینه برای نظارت رسانه‌ها، جامعه مدنی و افکار عمومی بر آنچه که در درون آن می‌گذرد فراهم کند ــ کاری که به نظر روزنامه، لازم است در مورد دیگر مراکز آموزش علوم اسلامی هم صورت گیرد.

روزنامه دولتی انیس در گزارش اصلی خود نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دیداری با روحانیان هیئتی را موظف کرده که پرونده‌های روحانیان بازداشت و زندانی شده را بررسی و دلایل نگهداری آنها در بازداشتگاه‌ها و زندانها را مشخص کنند.

به نوشته انیس، رئیس جمهوری به این هیئت دستور داده که از بازداشتگاه‌ها و زندانها دیدن کنند و دلایل جرمی و احکام صادر شده در مورد آنها را به صورت همه جانبه بررسی کنند و گزارش مفصلی همراه با فهرست روحانیان بازداشتی و زندانی را ظرف یک ماه به او ارائه کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.