چهارمین جشنواره فیلم افغانستان در سوئد

به روز شده:  18:00 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

جشنواره فیلم های افغان در استکهلم به ابتکار انجمن قلم افغانها در سوئد برگزار می شود

جشنواره فیلم‌های افغانی در سوئد که معرفی سینمای افغانستان به کشور میزبان و زنده نگهداشتن این پدیده در میان مهاجرین و به خصوص نسل جوان افغان در مهاجرت، هدف اصلی آن است، امسال در سوم و چهارم نوامبر در استکهلم، برگزار شد.

اختر مسخره از لطیف احمدی، بدمرغه (تنها فیلم پشتوی جشنواره) از عبدالوکیل وقار، آرزو" از فاطمه حسنی، بیگانه ازصدیق برمک، با مردم افغانستان، فیلمی که کمیته سویدن برای افغانستان آنرا ساخته است، حماسه ء عشق ازلطیف احمدی، لالا هندو ازحسن ناظری، قربانی از همایون پائیز، نظر بند از روئیا افضلی، محترمه از دیانا ثاقب و ملک شفیعی، پسران برکشی از سام فرنچ و سنگ صبور" از عتیق رحیمی، در این جشنواره به نمایش در آمدند.

سه فیلم این جشنواره (بدمرغه، سنگ صبور و محترمه) از زوایای مختلفی به زندگی زن افغان پرداخته بودند.

بدمرغه، از زن بدبختی روایت می کند که قربانی سنت ها شده و در عوض خون ریخته شده توسط برادرش، به ازدواج مرد زن دار و بزرگ سال درمی آید و سرانجام خود کشی می کند.

فیلم هنری "سنگ صبور" و فیلم مستند "محترمه" بیننده های زیاد را به سالن کشاند و سوال‌ها و بحث های جدی را به میان آورد.

از سنگ صبور تا سنگ‌های صبور

"فیلم مستند"لالا هندو" از محرومیت ها و درد دل های اقلیت هندوها در افغانستان حرف زد. فیلمی که گیرایی و اثرگذاریش بر بیننده قابل لمس بود. در زمان نمایش این مستند صدای بیننده به عنوان همدردی، همنوایی، شنیده می شد"

سنگ صبور، که نقش محوری آنرا گلشیفته فراهانی بازی کرده، پای شماری از بینده‌های ایرانی نیز به این جشنواره کشاند. سنگ صبور، که خیلی ها آنرا نوعی تابو شکنی در سینمای افغانستان می دانند.، حرف های دل زنی است که ناتوانی شوهر به کما رفته اش، او را به حرف زدن واداشته است. در مورد این فیلم نقد ها و بررسی های زیادی نوشته شده و تکرارش نکو نیست ولی یک نکته لازم به یاد آوری است که لهجه ایرانی بازیگر زن این فیلم ذهن بیننده افغان را برای لحظه های کوتاه هم که شده از محیط افغانی فیلم بیرون می کند.

فیلم مستند محترمه، از نظر موضوع بازهم حرف زن است و حرف های کمتر گفته شده زنانه. با این تفاوت که این بار همه چیز متفاوت است. فیلم سیاه و سفید تهیه شده تا نمادی باشد از رنگ خاکستری زندگی زن افغان.

در این فیلم، مردان تفکر خود را به پای دین می بندند و زن افغان را متهم به اطاعت نکردن از آن می کنند. توانایی شنیدن زن ها در فیلم محترمه، نشان می دهد که زن های افغان به معنی واقعی کلمه "سنگ های صبور" هستند. با دیدن این فیلم، خیلی‌ها اشک ریختند.

کودکان

در این جشنواره فیلم هایی به نمایش گذاشته شدند که از آرزهای کودک افغان سخن می گفتند. از جمله فیلم کارتونی "آرزو" که اولین فیلم کارتونی افغانی است و فیلم هنری نظربند که از سرگردانی پسر بچه ای به دنبال نان در خبابان ها حرف می زد.

حماسه عشق، داستان عشق دو دلداده ای است که پدران شان باهم رقیب اند

فیلم هنری پسران بزکشی که پرواز و خیال به آینده بهتر دو پسر کوچک آهنگر و اسفندگر را به تصویر می کشد، برای بیننده های این جشنواره، جالب و بحث برانگیز بود.

فیلم‌های قدیمی

یکی از سنت های این جشنواره در دوره های قبلی این بوده که چند فیلم هم از فیلم های قدیمی در این جشنواره هست تا شرکت کنندگان تصویری از گذشته سینمای افغانستان نیز داشته باشند. امسال، اختر مسخره، بیگانه و حماسه عشق از فیلم های قدیمی جشنواره بود.

این فیلم‌ها علاوه بر معرفی کارهای سال های آغازین سینمای افغانی، تصویری هم از سالهای سپری شده افغانستان به ویژه برای نسلی که آن سالها را ندیده اند می دهد. سالهایی که برای عده ای ممکن است، مملو از فقر و سختی باشد، برای عده ای هم پر از صفا و سادگی ولی بهر حال برای آنهایی که ندیده اند بویژه نسل افغان هایی که در مهاجرت بزرگ شده اند، دیدنی و جذاب اند.

فیلم‌های مستند "لالا هندو" و "با مردم افغانستان" گوشه های دیگری از واقعیت های زندگی مردم افغانستان را به نمایش گذاشتند. "لالا هندو" از محرومیت ها و درد دل های اقلیت هندوها در افغانستان حرف زد. فیلمی که گیرایی و اثرگذاریش بر بیننده قابل لمس بود.

در زمان نمایش این مستند صدای بیننده به عنوان همدردی، همنوایی، شنیده می شد. بیننده ها با بخشی از سختی های زندگی هندو ها در افغانستان نا آشنا بودند. فیلم مستند سوئدی "با مردم افغانستان" بیشتر هدف معرفی فعالیت ها و کمک های کمتیه سویدن برای افغانستان ساخته شده بود ولی با آن هم بسیاری از بخش های افغانستان امروز را تصویر کرد. محرومیت نا بینایان از امکانات لازم. بیماران بدون دارو و زنان حامله ای بدون مددرسان.

"اما از نظر تکنیکی، تعداد زیادی از این فیلم‌ها کمبودی هایی دارند. به نوعی این کمبودی ها بیانگر فقر مالی سینمای افغانستان و کم تجربه بودن شماری از سینماگران افغان است. این کاستی ها خود تصویری از افغانستان امروز است و نشان می دهد که نا بسامانی و ناهنجاریهایی کنونی جامعه افغانستان چگونه بر سینمای این کشور اثر گذاشته است."

این فیلم مملو از تصاویری بود که دل بیننده را در یک لحظه و همزمان به درد می آورد و امید می بخشید.

تصویری از سینمای افغانستان

اما از نظر تکنیکی، تعداد زیادی از این فیلم‌ها کمبودی هایی دارند. به نوعی این کمبودی ها بیانگر فقر مالی سینمای افغانستان و کم تجربه بودن شماری از سینماگران افغان است. این کاستی ها خود تصویری از افغانستان امروز است و نشان می دهد که نا بسامانی و ناهنجاریهایی کنونی جامعه افغانستان چگونه بر سینمای این کشور اثر گذاشته است.

جشنواره فیلم‌های افغانی در استکهلم، فقط یک اتفاق فرهنگی است و بخش مسابقه ندارد و از این رو فیلم ها رده بندی و یاهم برنده جایزه نمی شوند.

همایون مروت از برگزار کنندگان این جشنواره می گوید" اکثر فیلم‌هایی که در این جشنواره نمایش داده شده اند یا فبلآ در جشنواره های بین المللی سینمایی اشتراک کرده، برنده جایزه شده اند. تازه ترین مثال آن فیلم"سنگ صبور" از عتیق رحیمی است که در همین شب و روزها در تاجکستان و ابو ذبی برنده ی جایزه شد و به سوی راه یافتن به اسکار است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.