نگرانی والی بامیان از احتمال جنگ داخلی بعد از خروج ناتو

به روز شده:  20:32 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391

خانم سرابی ( راست) والی بامیان است

حبیبه سرابی، والی بامیان، در مرکز افغانستان، گفته است اگر ناتو و جامعه جهانی افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ تنها رها کنند این کشور بسوی جنگ داخلی خواهد رفت .

خانم سرابی در صحبتی که با رادیوی بی‌بی‌سی برای افغانستان داشت گفت: تنها گذاشتن افغانستان به مفهوم تکرار اشتباه سالهای ۱۹۹۰ خواهد بود.

والی بامیان، در ادامه صحبت های خود گفته است که اگر یک نیروی نظارتی در افغانستان نباشد، احتمال ایجاد بحران میان جناح های مختلف کشور وجود دارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در واکنش به صحبت های خانم سرابی گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی حفظ امنیت را دارند و از تحرک های غیر قانونی جلوگیری خواهند کرد.

نگرانی ها در مورد آینده افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی موضوع جدیدی نیست.

احمدضیا مسعود، رهبر جبهه ملی، در صحبتی با رویترز از باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا خواسته است که قبل از انتخابات ۲۰۱۴ باید مشکلات سیاسی افغانستان را حل کند، در غیر این صورت، از جنگ داخلی گریز نخواهد بود.

آقای مسعود گفته است اگر انتخابات آزاد و شفاف برگزار نشود، صبر مردم تمام خواهد شد و در نتیجه جنگ داخلی در خواهد گرفت.

چندی قبل گروه بین المللی بحران هشدار داده بود که پایان ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، منجر به سقوط دولت این کشور خواهد شد.

پیشناد گروه بحران برای جلوگیری از جنگ داخلی در افغانستان، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.