کشف "دی ان ای غیرنظامیان افغان" بر روی لباس و تفنگ سرباز متهم آمریکایی

به روز شده:  14:28 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391

رابرت بیلز به قتل شانزده شهروند افغان در روز ۱۱ مارس ۲۰۱۲ در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار متهم است

یک متخصص 'دی ان ای' ارتش آمریکا دیروز (پنجشنبه) برای شهادت در دادگاه سرباز آمریکایی متهم به قتل ۱۶ غیرنظامی افغان در قندهار حاضر شد.

کریستاین تراپالسی، گفت زمانیکه رابرت بیلز پس از حادثه شب ۱۱ مارس امسال، خود را تسلیم کرد، آثار خون دست کم ۴ نفر را بر روی لباس‌ها و اسلحه خود داشت.

او گفت آثار خون دو مرد و دو زن بر شلوار، پیراهن، دستکش، تفنگ و دیگر اشیای مربوط به آقای بیلز دیده شده است.

خانم تراپالسی همچنین گفت برای اینکه از مدارک حفاظت شود، او تنها یک بخش از لکه‌های خون را مورد آزمایش قرار داده و ممکن است ادامه آزمایش‌های 'دی ان ای'، اطلاعات بیشتری را در اختیار دادگاه قرار دهد.

این متخصص ارتش آمریکا، در یک دادگاه ابتدایی شهادت می‌داد که هدف از آن مشخص کردن این موضوع است که آیا مدارک کافی برای محاکمه رابرت بیلز در یک دادگاه نظامی وجود دارد یا نه.

رابرت بیلز به قتل شانزده شهروند افغان با برنامه ریزی قبلی و حمله به شش شهروند دیگر افغان و تلاش برای قتل آنها در روز ۱۱ مارس ۲۰۱۲ در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار متهم است.

او همچنین به حمله به یک مرد، یک زن و چهار کودک دیگر و تلاش برای قتل آنها متهم شده است.

شاهدان از افغانستان

این دادگاه ابتدایی دو هفته ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود امروز (جمعه ۹ نوامبر)، فردا و پس فردا، روستاییان و سربازان افغان از طریق ویدئو کنفرانس از قندهار در این دادگاه شهادت بدهند.

حاجی وزیر یکی از روستاییان افغان که 11 عضو خانواده‌اش را در این حادثه از دست داده است

شاهدان امروز ۲ سرباز ارتش ملی افغانستان، ۲ قربانی که در این حادثه مجروح شدند و ۴ عضو خانواده قربانیان اند.

مامون درانی، خبرنگار در قندهار می‌گوید با آنکه مهمترین شاهدان عینی این حادثه زنانی هستند که حادثه در جلوی چشمانشان رخ داد اما آنها ظاهرا در دادگاه شهادت نخواهند داد.

به گفته آقای درانی، روستاییان افغان گفته اند که از آنها خواسته نشده تا این زنان را برای شهادت حاضر کنند.

بیلز، ۳۹ ساله اهل ایالت اوهایوی آمریکا است و اگر به قتل این ۱۶ غیرنظامی افغان مجرم شناخته شود، به اعدام محکوم خواهد شد.

رابرت بیلز در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ۲۱ حوت / اسفند ساکنان غیرنظامی روستایی را در ولسوالی پنجوایی مورد حمله قرار داد.

این سرباز در دو روستای الکوزی و نجیبان، در فاصله حدود ۵۰۰ متری پایگاه خود، وارد خانه های مردم شده و به طرف افراد غیرنظامی تیراندازی کرد.

در پایان حمله، ۱۶ نفر، از جمله ۹ کودک کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.