روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۰ عقرب

به روز شده:  07:06 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

اصابت چند موشک ارتش ایران به منطقه‌ای در غرب افغانستان، از مسایل اصلی مورد بحث در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

اخیرا هنگام آزمایش سلاح‌های ارتش ایران در نزدیک مرز افغانستان، ۱۲ موشک ایرانی به مناطقی در ولایت نیمروز افغانستان فرود آمد. محمدصالح ثبات، والی نیمروز گفته است که هیاتی از جانب افغانستان با مقام‌های ایرانی گفتگو کرده و مقام‌های ایران از بابت اصابت موشک‌های ایرانی به خاک افغانستان معذرت‌خواهی کرده‌اند.

۸صبح در تیتر یک خود با اشاره به معذرت‌خواهی ایران از فرود آمدن چند موشک ارتش این کشور به ولایت نیمروز افغانستان، نوشته است: "معذرت‌خواهی کافی نیست، نتایج بررسی‌ها را اعلام کنید". روزنامه افزوده است: این که ایران و افغانستان با اعزام هیات تحقیق به محل حادثه، این قضیه را جدی گرفته‌اند، درخور ستایش است.

نویسنده ۸صبح تاکید کرده که تنها به عذرخواهی طرف ایرانی اکتفا نشود، بلکه دولت افغانستان باید این قضیه را جدی بگیرد و به پرسش‌های مرتبط با ایران و از جمله این که آیا در خاک ایران هم مانند پاکستان اردوگاه‌های آموزشی برای گروه طالبان وجود دارد یا خیر، پاسخ داده شود.

روزنامه باور ملی در گزارش اصلی صفحه نخسته خود نوشته است که مقام‌های امنیتی افغانستان گفته‌اند که تحقیقات در این مورد ادامه دارد و پس از تکمیل شدن این تحقیقات نتایج آن به اطلاع عموم رسانده خواهد شد. این روزنامه افزوده که اصابت این موشک‌ها در افغانستان تلفاتی در پی نداشته است.

باور ملی همچنین نوشته است که در افغانستان اتهام‌هایی علیه ایران مبنی بر حمایت نهادهای دولتی این کشور از گروه‌های شورشی افغان مطرح بوده، اما دولت ایران در زمینه دیپلماتیک خود را دوست افغانستان و متعهد به کمک به دولت افغانستان می‌داند و این اتهامات را رد می‌کند.

نویسنده باور ملی از اعدام شماری از مهاجران افغان در ایران به شدت انتقاد کرده و در ادامه مطلب خود تاکید کرده است که با این حال باید به دوستی دولتمردان ایران "شک" کرد و به تعهدهایی که آنها در کنفرانس‌های دیپلماتیک مطرح می‌کنند، اعتماد نکرد.

ماندگار در مطلبی هشدار داده است که اگر معضل خط مرزی میان افغانستان و پاکستان موسوم به "دیورند" حل نشود، "امکان تجزیه افغانستان وجود دارد". این روزنامه در گزارشی از همایش شماری از سیاستمداران، دانشگاهیان در کابل نوشته است که سخنرانان این همایش از موضع دولت مبنی بر به رسمیت نشاختن خط دیورند انتقاد کردند.

این روزنامه از قول غلام‌محمد محمدی، پژوهشگر، نوشته است که چند پادشاه سابق افغانستان این خط را به رسمیت شناخته و هیچ تحمیلی در به رسمیت شناختن آن در کار نبوده است.

به نوشته ماندگار، حفیظ منصور، عضو مجلس نمایندگان گفته است که این مساله برای برخی زمامداران افغان "پول و قدرت" می‌آورد، آنها به همین دلیل آن را جدی می‌گیرند.

به گزارش این روزنامه، لطیف پدرام، عضو مجلس و رهبر حزب کنگره ملی هشدار داده است که اگر این مساله حل نشود، افغانستان تنها روی آرامش را نخواهد دید، بلکه امکان دارد تجزیه هم شود.

ماندگار از قول سیف‌الدین سیحون، استاد دانشگاه نوشته است که مقام‌های دولت افغانستان در این خصوص مانند زمان سده‌های ۱۲ و ۱۳ خورشیدی فکر می‌کنند.

پیش از این، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که خط مرزی میان افغانستان و پاکستان را به رسمیت می‌شناسند، اما دولت افغانستان با رد این اظهارات گفته‌اند که این مرز رسمیت ندارد.

سیده مطهر در مطلبی در صفحه نخست آرمان ملی با عنوان "آیا رئیس‌جمهوری ما با زبان‌های ملی خود آشنایی ندارد؟" از سخنرانی حامد کرزی به زبان انگلیسی در مجمع دموکراسی بالی در اندونزی به شدت انتقاد کرده و آن را "جفا" در حق زبان‌های ملی افغانستان دانسته است.

نویسنده افزوده است که آقای کرزی به زبان انگلیسی تحصیل کرده و ترجیح می‌دهد که در مجامع بین‌المللی به همین زبان سخنرانی کند و آن را برای خودش "امتیاز و افتخار" می‌داند.

در ادامه این مطلب، سخنرانی‌های آقای کرزی به انگلیسی را "اشتباه" دانسته و تاکید کرده است که که او در آینده به این "اشتباه" خود پی ببرد و به زبان‌های ملی صحبت کند.

مقاله‌نویس آرمان ملی همچنین نوشته است که رهبران بسیاری از کشورهای جهان با این که انگلیسی می‌دانند، اما در مجامع بین‌المللی و از جمله سازمان ملل به زبان ملی خود صحبت می‌کنند و نمی‌خواهند که هویت ملی خود را با صحبت به زبان انگلیسی "زیر سوال ببرند."

روزنامه سروش ملت در تیتر اول خود نوشته است: "وزیر انرژی و آب در سودای احیای امارت!" و در متن مقاله سوال‌هایی را در مورد اظهارات اخیر اسماعیل خان مبنی بر تشکیل شورای فرماندهان جهادی برای تامین امنیت پس از سال ۲۰۱۴ میلادی مطرح کرده است.

این روزنامه افزوده است: تامین امنیت مطابق احکام قانون اساسی از وظایف ارتش، پلیس و سازمان امنیت ملی است و هر اقدامی خارجی از چهارچوب این نیروها، مغایر قانون است.

سروش ملت اظهار نظر در این خصوص را دخالت در کار این نهادها دانسته و تاکید کرده است که مقام‌های دولتی باید تلاش کنند تا دستاوردهای ده ساله کشور برباد نرود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.