لعل بی‌بی؛ قربانی تجاوز، برنده دادگاه

به روز شده:  17:33 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

لعل بى بى ۲۰ ساله کوچکترین عضو خانواده خود، دختر پیرمردی است که در روستای "توبره کش" قندوز شغل چوپانی دارد

دادگاهی در کابل روز سه شنبه ۱۶ عقرب/آبان ۴ متهم پرونده تجاوز به لعل بی‌بی را به شانزده سال زندان محکوم کرده، اما فعالان حقوق زن از جریان بحث های دادگاه راضی نیستند.

دادگاه، شخصی به نام خدایداد متهم اصلی را به جرم تجاوز و سه شخص دیگر را به جرم کمک به تجاوز به ۱۶ سال زندان محکوم کرده است.

وژمه فروغ، فعال حقوق زنان در افغانستان به این باور است که در جریان بحث های دادگاه به ظلمی که به لعل بی‌بی صورت گرفته بود، توجهی نشد.

خانم فروغ، می‎گوید لعل بی‌بی قربانی "انتقام" است. به باور خانم فروغ، انتقام باید بحث اصلى دادگاه را تشکیل می‎داد، ولى در سراسر جریان دادگاه و بررسی پرونده به آن پرداخته نشد.

فوزیه کوفى عضو مجلس نمایندگان که یکى از حاضران در دادگاه بود بر "تفوق برخوردهاى تعاملى و تعارفى" بر اصل قضیه ایراد گرفت و گفت که در جامعه‎اى مانند افغانستان عرف چند گام جلوتر از قانون عمل مى‎کند.

خانم کوفی افزود: "در قضایای مانند این پرونده، بیشتر تلاش مى‎کنند که تصمیم را حسب تعاملات گذشته و فیصله شوراهاى محلى انجام دهند ــ جایى که دانش حقوقى و اسلامی اندک است و در ترکیب آن زنان حضور ندارد."

یکى از شاهدان در دادگاه علنى ـ که سر انجام به حمایت از لعل بی‌بی رای داد ـ گفت این بار فرد متهم به تجاوز، نتوانست با امتیازگیرى از نظام قضایى برائت حاصل کند.

به گفته او نظام قضایی افغانستان معمولا در چنین مواردی لطف اندکى به زنان داشته است.

لعل بی‌بی به حمایت نهادهای مدنی و فعالان حقوق زن به نمادی از حق زن در دادگاه تبدیل شد و او با همین پشتوانه توانست که از خود دفاع کند.

پرونده لعل بی‌بی

لعل بی‌بی ۲۰ ساله کوچکترین عضو خانواده، دختر چوپان پیری در روستای "توبره کش" قندوز است.

اوایل تابستان امسال روزی مردان مسلح وارد حیاط خانه او شدند، به طور مستقیم به سراغ لعل بی‌بی رفتند و او را کشان کشان بیرون آوردند.

لعل بی‌بی فریاد می‌زد، اما کسی نبود که به دادش برسد و جلو مهاجمان را بگیرد.

مردان مسلح وارد حیاط خانه او شدند، به طور مستقیم به سراغ لعل بی بی رفتند و او را کشان کشان بیرون آوردند

یکی از این مردان،اسحاق نظامی، فرمانده پلیس محلی در این روستا بود. حمله به خانه لعل بی‌بی به کمک او انجام شد. گفته می شود آقای نظامی این دختر را به دوستش خدایداد تحویل داد تا به او تجاوز کند.

لعل بی‌بی قربانی یک دشمنی شخصی شد. او دختر عموی شخصی است که با خدایداد دشمنی شخصی داشته است.

وقتى دادگاه علنى برگزار شد، لعل بی‌بی با برقع آبى رنگ در کنار پدر پیرش ایستاد، پدرى که شاهد بیرون آوردن دخترش توسط مردان مسلح از خانه‎اش بود. لعل بی‌بی در برابر سوال‎های قاضى تنها اشک می‎ریخت و فریاد می کشید.

یک گام به پیش

خشونت علیه زنان در سالهای گذشته، همواره در رسانه ها بازتاب داشته است. روزی که عاملان تجاوز به لعل بی‌بی را بعد از حکم دادگاه به سوی زندان می‎بردند، بازهم خبر از خشونت علیه زنان بود خبری که می گفت یک مرد زن و فرزند هفت روزه خود را در منطقه شیندند ولایت غربی هرات کشته است.

این مرد همسرش را متهم به خیانت به خود کرده بود.

به رغم ادامه خشونت‌ها، شماری از فعالان مدنی افغانستان، پیروزی لعل بی بی در دادگاه را، یک گام به پیش و امیدوار کننده می دانند و آن را سرآغاز ثمردهی نهادهای مدنی افغانستان در مبارزه علیه خشونت تلقی می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.