ایران صادرات به افغانستان را محدود می کند

به روز شده:  12:57 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

ایران به افغانستان، مواد خوراکی، شوینده‌ها، فرش، سیمان و آهن آلات صادر می کند

مسئولان اتاق تجارت و صنایع هرات در غرب افغانستان می گویند، ایران صدور ۴۵ قلم از کالاهای تولیدی این کشور به افغانستان را متوقف خواهد کرد.

هنوز فهرست کامل این کالاها منتشر نشده است، اما سیروس علاف رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات گفته است که دارو آهن آلات و بعضی از اقلام مواد غدایی شامل این فهرست هستند.

مسولان اتاق تجارت هرات می گویند ابتدا ایران از صدور ۵۲ قلم از کالاهای تولیدی خود به افغانستان خودداری کرد و بعدا در نتیجه گفتگو ها شمار آنها به ۴۵ قلم کاهش یافت.

آقای علاف می گوید محدودیت صادرات ایران در مرحله اول، تجار و صنعتکاران افغان را متاثر کرده و بر تولیدات داخلی افغانستان نیز اثر منفی گذاشته است.

آقای علاف افزود: "شرکت های صنعتی ما، برخی از مواد را خود تولید می کنند اما قسمتی از مواد خام مورد نیاز شان را از ایران وارد می کنند. یک مقدار کالا که حتی داخل گمرک ایران آمده تا به افغانستان صادر شود، آنها اجازه نمی دهند این کالاها وارد شود."

مسئولان اتاق تجارت در هرات می گویند با آنکه تاثیر این اقدام ایران در کوتاه مدت جدی است اما در درازمدت، دلیلی برای نگرانی های بسیار جدی وجود ندازد. به گفته سیروس علاف، افغانستان می تواند جایگزینی برای ایران بیابد:" ما می‌توانیم هند را داشته باشیم، ترکیه را داشته باشیم، چین و کوریا(کره) و پاکستان را داشته باشیم. در کل ما کوشش می کنیم که کشور های زیادی را بیابیم و برنامه ریزی کنیم تا بدیلی ( برای ایران) پیدا کنیم."

اثرات تدریجی

با آنکه هنوز تاثیر این محدودیت تازه بر صادرات کالای ایرانی در بازارهای هرات به صورت قابل ملاحظه ای محسوس نیست، اما عده ای می گویند کم کم اثرات آن را بر کسب و کار شان احساس می کنند.

محمد نعیم یک مغازه‌دار در هرات می گوید قیمت شماری از کالاهای ایرانی در افغانستان بالا رفته است

محمد نعیم، یکی از فروشندگان کفش های خارجی در هرات می گوید: "این وضعیت تاثیر اش را گذاشته، نه چندانکه عام مردم بفهمند، اما کسانی که در کار بازار هستند، آنان می فهمند که قیمت جنس تغییر کرده است. کار خود ما فروش کفش است. قیمت بعضی کفش‌ها چهل تا پنجاه افغانی اما اکثرا ده تا بیست افغانی بالا رفته است."

تنگنا یا فرصت؟

مسئولان اتاق تجارت هرات معتقدند که نگرانی ها به صورت کامل تنها زمانی از میان می رود که دولت افغانستان از این فرصت به نفع خود استفاده کند و برای حمایت بیشتر از کارخانه های صنعتی داخلی وارد عمل شود.

چیزی که می تواند در درازمدت، خودکفایی اقتصادی را تضمین کند.

در هرات از ده سال پیش تاکنون صدها کارخانه صنعتی فعال شده اند. با آنکه برخی از این کارخانه ها به دلایل مختلف دوباره ورشکست شده اند، هرات هنوز با داشتن شهرک صنعتی، از مراکز اقتصادی افغانستان به حساب می آید.

این احتمال نیز وجود دارد که ایران در تصمیم تازه اش تجدید نظر کند و دست کم راه را برای صادرات مهمترین اقلام مورد نیاز در بازرهای افغانستان باز بگذارد.

در ماههای اخیر به دلیل بروز مشکلات اقتصادی و افزایش تحریم های بین المللی، قیمت ارزهای خارجی به شدت در بازار ایران افزایش پیدا کرده است و ریال بخشی از ارزش خود را از دست داده است. ایران برای مقابله با مشکلات و کمبودهای احتمالی داخلی صادرات برخی از کالاهای صادراتی اش به خصوص مواد غذایی و دارو را محدود کرده است. بنابر آماری که وزارت صنعت و معدن ایران منتشر کرده است صادرات ۷۷ قلم کالا از ایران ممنوع شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.