اسماعیل‌خان: سخنان هفته گذشته ام سوء تعبیر شد

به روز شده:  16:14 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

اسماعیل خان هفته گذشته از نیاز افغانستان به مجاهدین پیشین سخن گفته بود

محمد اسماعیل ‌خان، وزیر انرژی و آب افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت اظهارات هفته گذشته او در هرات از سوی شماری از رسانه ها، سوء تعبیر شده است.

برخی از رسانه هفته گذشته نوشتند که اسماعیل خان گفته است که روند بسیج و مسلح کردن مجاهدین پیشین جریان دارد تا این نیروها قبل از خروج نیروهای خارجی از افغانستان آماده دفاع از افغانستان باشند.

همچنین از آقای اسماعیل ‌خان نقل شد که گفته است متحدان غربی افغانستان نتوانستند کاری برای تامین امنیت پایدار در افغانستان بکنند و بنا بر این در کنار ارتش و پلیس، افغانستان به مجاهدین پیشین نیاز دارد و آقای کرزی نیز از طرح او در مورد تشکیل یک شورای مجاهدین و بسیج نیروهای مجاهدین سابق خبر دارد و از این طرح حمایت می کند.

سخنان وزیر انرژی و آب واکنش شدید نمایندگان مجلس و شماری از نهاد های مدنی را در پی داشت.

به دنبال این اظهارات، مقام های محلی در غرب افغانستان گفتند اسماعیل خان سلاح در اختیار شماری از هوادارانش قرار داده است.

اما اسماعیل خان اظهارات مقام های محلی هرات، در این مورد را نیز رد کرد.

اسماعیل خان بدون آنکه از فرد یا نهاد خاصی نام ببرد گفت:"برخی حلقات در افغانستان از رهبران مجاهدین که در میان مردم از نفوذ بیشتری برخودار اند در هراس اند و علیه آنها توطئه می‌کنند."

این وزیر کابینه همچنین نسبت به اوضاع امنیتی ولایت هرات نیز ابراز نگرانی کرده و خواستار برکناری والی این ولایت شده است.

اسماعیل خان همچنین نسبت به وضعیت امنیتی هرات، ابراز نگرانی کرده و خواستار برکناری والی این ولایت شد.

اسماعیل خان که از فرماندهان مشهور اهل هرات است، در این ولایت نفوذ دارد و در گذشته نیز گاهی با مقام های محلی هرات مخالفت کرده و این مخالفت بی تاثیر نبوده است.

او در مورد اظهارات هفته گذشته خود و همچنین نظرش در مورد برکناری والی هرات گفت به عنوان یک وزیر کابینه و به عنوان یک مجاهد حق دارد در مورد مسائل سیاسی کشورش ابراز نظر کند.

عده ای از فرماندهان و رهبران گروه های جهادی پیشین در سالهای حکومت کرزی، هر ازگاهی ابراز نا رضایتی کرده اند و از نقش مجاهدین در دولت آقای کرزی نا خوشنود بوده اند.

اما اسماعیل خان نخستین کسی است که از تشکیل دوباره واحد نظامی گروه های مجاهدین و نیاز آن در مقابله با شورشیان حرف می زند.

براساس قانون اساسی افغانستان، احزاب سیاسی حق ندارند شاخه نظامی داشته باشند و احزاب جهادی نیز برای ادامه فعالیت و برای اینکه بتوانند به عنوان یک حزب سیاسی در وزارت دادگستری افغانستان ثبت شوند، اعلام کردند که شاخه های نظامی خود را لغو کرده و سلاح خود را در برنامه موسوم به دی دی آر( برنامه خلع سلاح) به دولت تحویل داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.