بازار گرم جراحی پلاستیک در افغانستان

به روز شده:  12:23 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391

نخستین بار جراحی پلاستیک در افغانستان در اواخر سال ۱۳۶۸ خورشیدی برای تعمیر اختلالات سوختگی انجام شد

این روزها بازار جراحی پلاستیک در افغانستان خیلی داغ شده و مراجعه به متخصصان این رشته هم زیاد.

دختران و زنان برای زیبائی صورت‌شان، یا بینی خود را باریک و بلند می‌کنند و یا هم ابروهای خود را به شکل‌های مختلف درمی‌آورند. پسران هم از این قافله عقب نمانده اند. یا دنبال شکل دادن ابروها می‌روند و یا هم کشت موی مصنوعی.

تابلوهای تبلیغاتی این صنعت در هر گوشه و کنار شهر به چشم می‌خورد و هر ایستگاه رادیویی و تلویزیونی پر است از تبلیغات آن.

شماری از عمل‌های جراحی مربوط می‌شود به زیبایی، ولی بخش اعظم آن بازسازی یا برداشتن داغ‌های ناشی از جراحات جنگ و یا هم لکه‌های سالدانه (سالک) و سرطان‌های پوست است.

نجیب‌الله نجیب، جراح پلاستیک در یک بیمارستان خصوصی در کابل است. او می‌گوید در بسیاری موارد جوانان با سفارش‌های مختلف و بر اساس عکس‌های هنرپیشه‌های سینمای هند به او مراجعه می‌کنند.

اکثریت کسانی که به او مراجعه می‌کنند، ساکنان ولایت‌های دور دست هستند. دکتر نجیب می‌گوید: "بیشتر دختر خانم‌ها می‌خواهند ابروی‌شان به شکل هشت باشد و یا طوری که به تازگی مد شده، می‌خواهند به شکل خط مستقیم باشد که آن را ابروی چینی می‌گویند و یا هم می‌خواهند پشت چشم شان فراخ باشد. اکثر مراجعه کنندگان را کسانی تشکیل می‌دهند که می‌خواهند چین‌های اطراف چشم خود را بردارند یا بینی خود را بلند کنند و نوک بینی‌شان را تیز کنند."

چهل سال جوانتر

شیبا، خانم چهل ساله‌ای است که به تازگی چین‌های اطراف چشمان و چربی شکمش را برداشته و ابروانش را شکل داده است. او می‌گوید حالا تفاوت زیادی را در چهره و اندامش نسبت به گذشته حس می‌کند.

دکتر فریدون ابوی گفت که بیمارستان دولتی میوند ماهانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ عمل جراحی پلاستیک انجام می‎دهد

شیبا می‌گوید: "سه بار جراحی شده‌ام. اول چربی شکم را برداشتم، دوم چین‌های زیر چشم را دور کردم و ابروهایم را کشیدم. وقتی دیگران را می‌دیدم که ابروهای‌شان را کشیده‌اند، خوشم می‌آمد که من هم اینکار را کنم. از چین‌های رویم رنج می‌بردم و وقتی می‌خندیدیم این چین‌ها زیاد می‌شد."

او افزود: "حالا که عمل کرده‌ام تفاوت خیلی زیادی می‌بینم. برخی می‌گویند حس می‌شود که چهارده سال جوانتر شده‌ام. از این‌که اندامم متناسب شده، خوشم می‌آید و همه لباس‌ها به تنم جور می‌آیند."

سحر، دختر جوانی است که بینی‌اش را در یک عمل جراحی بلند و باریک کرده و هنوز زخم‌هایش تازه است. او می‌گوید: "بینی‌ام را در یک عمل جراحی کوچک و بلند کردم. از شکل سابق آن راضی نبودم. وقتی عمل کردم اصلا فکر نمی‌کردم که اینقدر تاثیر کرده باشد، وقتی بانداژ را باز کردم، خودم تعجب کردم؛ چرا که بینی‌ام از حدی که می‌خواستم بلندتر و زیباتر شده بود."

آمار جراحی پلاستیکی در افغانستان در حال افزایش است. نجیب‌الله نجیب جراح پلاستیک می‌گوید که روزانه دو تا سه جراحی از این دست انجام می‌دهد. او می‌گوید: "بطور متوسط، در بخش آرایشی برای شکل دادن ابرو و برداشتن چین و چروک روی، روزانه سه نفر به ما مراجعه می‌کنند."

هزینه کم

"بینی‌ام را در یک عمل جراحی کوچک و بلند کردم. از شکل سابق آن راضی نبودم. وقتی عمل کردم اصلاً فکر نمی‌کردم که اینقدر تاثیر کرده باشد، وقتی بانداژ را باز کردم، خودم تعجب کردم؛ چرا که بینی‌ام از حدی که می‌خواستم بلندتر و زیباتر شده بود"

سحر

هزینه جراحی پلاستیک در افغانستان ظاهرا پایین‌ترین قیمت در منطقه است. برای تغییر شکل بینی باید چیزی بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار پرداخت و هزینه شکل دادن ابرو ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است. شاید همین هزینه پایین جراحی است که بسیاری‌ها را از خارج به داخل کشور کشانده است.

بیمارستان میوند در کابل، تنها بیمارستان دولتی در افغانستان است که عمل جراحی پلاستیک را رایگان انجام می‌دهد، اما در این بیمارستان بیشتر سوختگی، لکه‌های ناشی از سالدانه و سرطان‌ پوست را جراحی می‌کند. فریدون ابوی جراح پلاستیک این بیمارستان گفت که در این بیمارستان ماهانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ جراحی پلاستیک انجام می‌شود.

کاشت مو

دکتر بهادر شیرزاد گفت که روزانه حدود بیست نفر برای گرفتن مشورت در مورد کاشت مو مراجعه می کنند

کاشت مو، نوع دیگری از این جراحی است که تازگی‌ها توجه جوانان زیادی را به خود جلب کرده است. تقریبا همه مراجعه‌کنندگان بیمارستان‌ها برای کاشت مو از ابراز نظر در این مورد خودداری می‌کنند، اما پزشکان به این عقیده هستند که با بهتر شدن وضعیت اقتصادی خانواده‌ها، حالا جوانان متوجه زیبایی خود شده اند و به کاشت مو رو آورده اند.

بهادر شیرزاد معاون یک مرکز کاشت مو در کابل است که در ولایات مختلف نمایندگی دارد. آقای شیرزاد می‌گوید روزانه بیش از بیست نفر برای گرفتن مشورت یا درمان به دفاتر او مراجعه می‌کنند.

جراحی پلاستیک، صنعتی است که به تازگی در افغانستان مروج شده و خطر بروز اثرات منفی آن به دور از احتمال نیست.

دردسرهای موی مصنوعی

شفیع چندی قبل در یکی از مراکز کاشت مو در کابل تحت درمان بود، اما توانست تنها ۲۴ ساعت آن را تحمل کند. سردرد شدید و درد چشم از عوارض فوری بود که با آن مواجه شد.

"بیشتر دختر خانم‌ها می‌خواهند ابروی‌شان به شکل هشت باشد و یا طوری که به تازگی مد شده، می‌خواهند به شکل خط مستقیم باشد که آن را ابروی چینی می‌گویند و یا هم می‌خواهند پشت چشم شان فراخ باشد. اکثر مراجعه کنندگان را کسانی تشکیل می‌دهند که می‌خواهند چین‌های اطراف چشم خود را بردارند یا بینی خود را بلند کنند و نوک بینی‌شان را تیز کنند"

دکتر نجیب الله نجیب

او می‌گوید: "وقتی رفتم، نمونه مویم را گرفتند و گفتند یک هفته بعد بیا. بعد وقتی دوباره رفتم یک نوع مواد مخصوص را به روی پوست سرم مالیدند که موهایم را کاملا از بین برد. بعدا موهای جدیدی نصب کردند و با تار مخصوص به موهای اصلی‌ام آن را دوختند."

شفیع افزود: "آن شب به شدت سردرد شدم و بعد چشمانم سرخ شد و سوزش پیدا کرد. دانستم که تاثیرات منفی کاشت مو است. مو را برداشتم. بعد دیدم محلی که مو نصب شده کاملاً سفید شده و رنگش را از دست داده است."

عبدالغفار غیور متخصص جراحی پلاستیک در بیمارستانی در پیشاور پاکستان است. او می‌گوید حدود نود درصد از کسانی که به او مراجعه می‌کنند، افغان‌ها هستند. آقای غیور دانش متخصصان جراحی پلاستیک در افغانستان را به چالش می‌کشد و می‌گوید بسیاری از این پزشکان زودتر از کسب دانش کامل، دست به کار شده اند.

او می‌گوید: "چند تن از آنها را دیده‌ام که کمتر از یک‌ سال با جراحان پلاستیک در پاکستان، هند، روسیه و ایران کار کرده ولی به عنوان متخصص کار نکرده‌اند. به همین دلیل، زمانی که آنها عمل می‌کنند، عوارض جانبی آن نسبتا بیشتر است."

سابقه جراحی پلاستیک در افغانستان به بیش از بیست سال می رسد. نخستین بار جراحی پلاستیک در افغانستان در اواخر سال ۱۳۶۸ خورشیدی انجام شد.

اما در سالهای گذشته، جراحی پلاستیک بیشتر به منظور درمان انجام می شد. کسانی که اثراتی ناشی از سوخته‌گی یا هم سالدانه(سالک) و سرطان پوست و یا هم زخم هایی ناشی از جنگ را روی صورت یا بدن خود داشتند، به جراحی پلاستیک، رو می آوردند.

اما حالا شماری از خانم ها و آقایان، برای زیبا تر شدن و یا زبیاتر دیده شدن جراحی پلاستیکی می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.