روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۲۱ عقرب

به روز شده:  07:32 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391

سفر اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان به هند و مسایل امنیتی افغانستان در صدر مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روزنامه دولتی انیس در گزارش اصلی خود نوشته است که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان خطاب به سرمایه‌گذاران هندی در شهر بمبئی گفته است: "ما برای شما برای سرمایه‌گذاری در افغانستان فرش سرخ (قرمز) هموار می‌کنیم." به نوشته انیس، آقای کرزی تاکید کرده است که سرمایه‌گذاران هندی از این فرصت استفاده کنند.

رئیس‌جمهوری افغانستان اخیرا در دیداری با مقام‌های دولتی و سرمایه‌گذاران هندی، ضمن تشویق آنها به سرمایه‌گذاری در افغانستان، چهار سند همکاری با این کشور امضا کرد.

انیس افزوده که حامد کرزی سرمایه‌گذاران هندی را به سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج معادن افغانستان و از جمله گاز، نفت و دیگر مواد معدنی "نایاب" تشویق کرده است. به نوشته انیس، آقای کرزی گفته که هند در "موقعیت خوبی" قرار دارد که از منابع غنی افغانستان برای توسعه خود استفاده کند.

۸صبح گسترش روابط کابل و دهلی نو را "نیاز زمان" دانسته و تاکید کرده است که در حال حاضر برای کابل مهم است که روابطش را با دهلی‌نو گسترش دهد. نویسنده افزوده که هند بزرگترین دموکراسی و یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان است.

سرمقاله‌نویس افزوده است که هند به عنوان بزرگترین دموکراسی جهان می‌تواند برای افغانستان الگویی برای تامین دموکراسی باشد و علاوه بر آن، افغانستان می‌تواند از کمک‌های مالی و سرمایه‌گذاری صاحبان صنایع و بازرگانان هندی در افغانستان بهره ببرد.

به نظر این روزنامه، این واقعیت‌ها توسعه روابط دو کشور را توجیه می‌کند.

۸صبح با اشاره به نگرانی مقام‌های پاکستانی از نزدیکی روابط هند و افغانستان، نوشته است که این نگرانی مبتنی بر واقعیت نیست و به نظر نویسنده، پاکستان به جای توجیه حمایت از گروه طالبان، باید با ساختن بیمارستان، مدرسه و راه در افغانستان، برای نزدیکی با افغانستان با هند رقابت مثبت کند.

نویسنده در ادامه افزوده است که ادامه سیاست حمایت از طالبان از سوی پاکستان، مردم افغانستان را از پاکستان "متنفر" می‌کند.

به نوشته ۸صبح، این مساله باعث کاهش محبوبیت پاکستان در میان مردم افغانستان در مقایسه با محبوبیت هند شده است و پاکستان باید متوجه این امر باشد.

روزنامه سرنوشت از قول لطف‌الله کامران فرمانده "قیام مردمی" علیه گروه طالبان در منطقه اندر ولایت غزنی، نوشته است که نیروهای خارجی باعث "ناکامی" این قیام شده‌اند. آقای کامران گفته است که هر منطقه‌ای که توسط قیام‌کنندگان از جنگجویان طالبان گرفته شده، نیروهای دولتی و بین‌المللی آنجا رفته و باعث نارضایی مردم شده‌اند.

چند ماه پیش این قیام به فرماندهی آقای کامران در اندر راه‌اندازی شد و طالبان از آن جا متواری شدند و به دنبال آن، چند ولایت دیگر افغانستان هم شاهد قیام‌های مشابه علیه گروه طالبان بود. اما در هفته‌های اخیر گزارشی از توسعه این قیام‌ها منتشر نشده است.

لطف‌الله کامران در گفتگو با روزنامه سرنوشت گفته است که در پی این قیام‌ها و حضور نیروهای خارجی در منطقه، طوری وانمود شده که گویا قیام‌کنندگان از حمایت نیروهای خارجی برخوردارند. او همچنین در این گفتگو افزوده که دولت افغانستان هم به جای کمک به قیام‌کنندگان، در مواردی آسیب‌هایی هم به قیام وارد کرده است.

آقای کامران به سرنوشت گفته است که مردم از "ستم" طالبان خسته شده‌اند و در عین حال تاکید کرده که با دولت افغانستان و ساختار کنونی آن مشکلی ندارد، اما حلقه‌هایی در آن هستند که او نمی‌تواند آنها را بپذیرد. او از حضور نیروهای دولتی در محلاتی که علیه طالبان قیام مردم صورت گرفته هم انتقاد کرده است.

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود از حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی دولت از قیام‌هایی که مردمی خوانده شده انتقاد کرده و نوشته است که این حمایت‌ها روند "ملیشیاسازی" را تقویت کرده و باعث بی‌اعتمادی در میان شهروندان می‌شود و نگرانی‌ها از آینده را به واقعیت تبدیل می‌کند.

این روزنامه افزوده است که دولت در کنار نیروهای ارتش و پلیس ملی، به تشکیل "پلیس محلی" هم پرداخته که به نظر نویسنده، این نوع پلیس تنها به مسایل محلی خود فکر می‌کند و نه منافع و مسایل ملی. به نظر روزنامه، پلیس محلی درکی از منافع ملی ندارند و اکثرا افراد بیسوادی هستند که به فرمان فرمانده محلی خود عمل می‌کنند و نه یک مقام نظامی یا پلیس.

نویسنده با زیر سوال بردن اعتماد مردم به این نیروها، نوشته است که اخیرا خبرهایی مبنی بر تشکیل "شورای مجاهدین" هم شنیده می‌شود و این مسایل در کل جایگاه نیروهای امنیتی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده و ممکن است که این امر باعث بروز "اغتشاش‌های جدید" در کشور شود.

روزنامه افغانستان هشدار داده است که دولت باید منتظر پیامد این وضعیت باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.