مقامات ولایت بامیان به مردم حساب می دهند

به روز شده:  11:08 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391
حبیبه سرابی

نهادهای دولتی بامیان به دلیل ظرفیت پایین نیروهای کاری در این نهاد، قادر به مصرف بودجه سالانه خود نیستند ــ موضوعی که خانم سرابی هم به نحوی آن را تایید کرد

مقام‌های محلی در بامیان برای پاسخگویی و شفافیت در کارهای نهادهای محلی دولت، نشستی را برای گزارش دهی به مردم برگزار کرده‌اند.

حبیبه سرابی والی بامیان به بی‎بی‌سی فارسی گفت که در این نشست زمینه برای این فراهم می شود که مسئولان اداره‌های دولتی به مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها در مورد کارکردها و چگونگی مصرف بودجه خود گزارش دهند.

این که این گزارش‌دهی تا چه حدی دقیق و مبتنی بر واقعیت‌های جاری در نهادهای حکومت محلی است، گفت: "این گزارش‌ها آهسته آهسته به سوی یک روند گزارش‌دهی واقعی و حقیقی پیش می‌رود."

پاسخگویی در باره طرح‌های بازسازی و چگونگی مصرف بودجه آنها، از مهم‌ترین مسایلی بوده که همواره با شک و ترید همراه بود است. خانم سرابی هم تایید کرد که پیش از این مشکلاتی در ارائه گزارش در این مورد وجود داشته است.

خانم سرابی افزود: "ارائه گزارش در باره مصرف بودجه (در سال‎های گذشته) کار مشکلی بود. ادارات دولتی نمی‌توانستند مبلغی را که در پروژه‌ها مصرف می‌کند، ارائه کنند."

والی بامیان همچنین گفت: "هماهنگی بین ادارات دولتی و موسسات همکار وجود نداشت. مخصوصا موسسات همکار در ارائه گزارش در باره بودجه خود با اشکالاتی مواجه بودند، اما حالا این‌ها به صورت عموم وادار شده‎اند که گزارش‌های کیفی و کمی پروژه را ارائه کنند تا مردم همه در جریان قرار بگیرند."

یکی از انتقادهای عمده از نهادهای دولتی بامیان این بوده که به دلیل ظرفیت پایین نیروهای کاری در این نهادها، آنها قادر به مصرف بودجه سالانه خود نیستند ــ موضوعی که خانم سرابی هم به نحوی آن را تایید کرد، اما افزود که این مشکل در سراسر افغانستان و حتی واحدهای مرکزی در کابل نیز وجود دارد.

با این حال، او تاکید کرد که مبلغ بزرگی نیست که در نهادهای دولتی بامیان مصرف نشده باشد و به بودجه ملی به کابل پس فرستاده شده باشد.

بامیان یکی از فقیرترین ولایت‌های افغانستان است و ساکنان همواره از "عدم توسعه متوازن" اقتصادی انتقاد کرده‌اند

با این حال، عبدالله نوید رئیس اداره اقتصاد بامیان هر چند از ارائه درصدی دقیق مصرف بودجه اداره‌های دولتی بامیان خودداری کرد، اما به طور کلی گفت هیچ یک از این اداره‌ها نتوانسته‌اند که بیش از ۴۵ درصد بودجه خود را مصرف کنند.

او تاکید کرد که بخشی از این بودجه از سوی نهادهای بین‌المللی مصرف می‌شود که به گفته او، آنها جریان مصرف این پول‌ها را با اداره‌های حکومت محلی در میان نمی‌گذارند.

سنت پاسخگویی مقام‌های دولتی به مردم که از آن به "حساب‌دهی دولت به ملت" تعبیر می‌شود با نامگذاری هفته‌ای به همین نام در سال ۱۳۸۴ در کابل آغاز شد که در آن وزیران و مقام‌های ارشد دولت در باره کارکردهای خود گزارش دادند.

گزارش‌دهی حکومت محلی بامیان به مردم این ولایت هم در همین سال آغاز شد پس از آن مقام‌های محلی بامیان هر ساله به مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها گزارش ارائه می‌کنند.

گزارش‌دهی مقام‌های محلی در بامیان گاهی با پرسش‌های جدی حاضران، نمایندهای رسانه‌ها و نهادهای مدنی مواجه می‌شود ــ امری که باعث شده که مقام‌ها در ارائه گزارش‌ها دقت بیشتری به خرج دهند.

نشست گزارشدهی مقامهای محلی در بامیان برای چهار روز برگزار شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.