روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۲ عقرب

به روز شده:  06:53 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

در پی سفر اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان به هند و امضای چند سند همکاری با این کشور، چگونگی روابط میان دو کشور همچنان مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

محمد ناطقی در مقاله‌ای در روزنامه وحدت با اشاره به امضای چند قرارداد همکاری توسط رهبران هند و افغانستان، نوشته است که سیاستمداران هندی در مورد افغانستان کارهایی را هوشمندانه روی دست گرفته‌اند که اثر آنها در دل و دماغ مردم و سیاستمداران افغانستان می‌ماند.

این نویسنده ساختن ساختمان نو پارلمان، جاده، بیمارستان و سدهای آبی و کمک به بخش آموزش و پرورش و پذیرش صدها دانشجوی افغان در دانشگاه‌های هند را در شمار این نوع کارها دانسته و افزوده است که این کارها تاثیرات شگرفی در بهبود روابط میان دو کشور و حسن همجواری هند با افغانستان دارد.

به تعبیر مقاله‌نویس وحدت، هند با کمک‌هایی که در اختیار افغانستان قرار می‌دهد و تلاش‌هایی که برای بهبود و تقویت روابط دوجانبه انجام می‌دهد، می‌خواهد "دوستی برای تمام فصول" افغانستان باشد ـ امری که به نظر نویسنده، پاکستان، رقیب هند، نسبت به آن به شدت حساسیت دارد.

نویسنده این مقاله افزوده است که پاکستان در گذشته با حمایت گروه طالبان و حکومت پنج‌ساله این گروه در افغانستان، باعث "انقطاع تاریخی" در روابط هند و افغانستان شد و حالا هم در پی تقویت طالبان برای بازگشت سلطه این گروه در افغانستان است ـ موضوعی که به نوشته مقاله، انتقادهای زیادی در میان روشنفکران و اهالی مطبوعات افغانستان برانگیخته است.

۸صبح در مطلب اصلی خود با اشاره به اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مورد روابط کشورش با هند و پاکستان، پرسیده است که او "تنها در هند یا در همه جا" از سیاست‌های پاکستان در قبال افغانستان و به ویژه حمایت پاکستان از گروه طالبان انتقاد می‌کند.

به نوشته این روزنامه، اخیرا آقای کرزی در مصاحبه‌ مطبوعاتی در هند، با اشاره به حمایت پاکستان از گروه طالبان، این گروه را به "مار" تشبیه کرد و گفت کسی که مار را پرورش می‌دهد، این مار همیشه به همسایه صاحب مار آسیب نمی‌رساند، بلکه بالاخره صاحبش را هم نیش می‌زند.

۸صبح افزوده است که آقای کرزی پیش از این، در پی حملات موشکی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان، حتی از "حمله لفظی" به پاکستان هم خودداری کرد و در مقابل از کشورهایی که به افغانستان کمک می‌کنند انتقاد کرد و گفت که آنها برای دفاع از افغانستان کارهای لازم انجام نمی‌دهند.

به نظر ۸صبح، انتقادهای اخیر آقای کرزی در هند با توجه به سابقه موضع‌گیری او در مورد پاکستان و به ویژه سفر قریب‌الوقوع صلاح‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان "غیرمترقبه" بود.

این روزنامه تاکید کرده است که افغانستان باید در قبال پاکستان سیاست مشخصی داشته باشد و نه این که رئیس‌جمهوری در کابل چیزی بگوید و در هند چیزی دیگر.

محافل سیاسی و رسانه‌ای افغانستان همواره پاکستان را متهم به حمایت از گروه طالبان و مداخله در امور داخلی خود کرده‌اند، اما پاکستان این انتقادها را رد کرده و بر عکس گفته است که طالبان از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند. ادعایی که دولت افغانستان آن را به شدت رد کرده است.

"غزنی، پایتخت اسلامی یا پایتخت طالبان؟" سوالی است که ماندگار در تیتر اول خود آن مطرح کرده و در متن مقاله نوشته است که غزنی "قربانی ندانم‌کاری‎ها و بی‎توجهی‌های" کاخ‌نشینان کابل شده است. نویسنده این مقاله افزوده است که غزنی می‌توانست در سال ۲۰۱۳ میلادی، پایتخت فرهنگی جهان اسلام شود، اما حالا به تعبیر نویسنده، "مرکز تروریسم" شده است.

احمد عمران در این مقاله از مقام‌های کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان به شدت انتقاد کرده و نوشته است که آنها هرگز در پی آن نبوده‌اند که از غزنی چهره‌ای مناسب به جهان ارائه کنند، بلکه برعکس، به گونه‌ای برنامه‎ریزی شده است که همه کارها برای آماده‌سازی این شهر برای نامگذاری آن به عنوان پایتخت جهان اسلام را به "دست سرنوشت سپردند".

مقاله ماندگار افزوده است: در حالی که به آغاز سال ۲۰۱۳ میلادی زمان زیادی نمانده، این شهر باید چهره شسته و رفته‌ای می‌داشت و به دلیل داشتن پیشینه فرهنگی خود لقب پایتخت فرهنگی جهان اسلام را دریافت می‌کرد، اما حالا به نوشته این مقاله، گروه‌های "دهشت‌افکن و نامتمدن" چهره غزنی را مخدوش کرده‌اند.

وزیران فرهنگ کشورهای عضو کنفرانس اسلامی در سال ۲۰۰۷ میلادی تصویب کردند که غزنی در سال ۲۰۱۳ میلادی پایتخت فرهنگی جهان اسلام شود و دولت افغانستان هم به همین مناسبت برنامه‌ریزی کرد، اما این برنامه‌ریزی و کندی اجرای آن به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

آرمان ملی در سرمقاله خود برخی از رسانه‌ها را متهم کرده که در مورد گروه طالبان "بزرگنمایی" می‌کنند و این امر باعث به هم خوردن آرامش مردم و حتی زیان‌های اقتصادی شده است. به نوشته این روزنامه، شماری از رسانه‌ها، که از آنها نام برده نشده است، به سود گروه طالبان "تبلیغات" می‌کنند.

این روزنامه افزوده است که رسانه‌ها مطابق قانون آزادی پخش و انتشار نظریات مختلف و اطلاعات را دارند، اما نه این که "اطلاعات کاذب و من‌درآوردی" پخش کنند. به نظر آرمان ملی، پخش این گونه اطلاعات مانند ارتشی نیرومند در میان مردم عمل می‌کند در دل و دماغ مردم "سم هراس" می‌پاشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.