صلاح‌الدین ربانی از پیشرفت‌های مذاکرات صلح در افغانستان خبر داد

به روز شده:  17:16 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

رئیس شورای صلح افغانستان امروز برای گفتگو با مقامات پاکستان، وارد اسلام‌آباد پایتخت این کشور شد

صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان از پیشرفت‌ها در مذاکرات با مخالفان مسلح دولت افغانستان خبر می‌دهد.

آقای ربانی که در مجلس نمایندگان افغانستان صحبت می‌کرد گفت:"با تعدادی از رهبران مخالفین تماس‌های صورت گرفته و حتی زمینه سفر مصون آنها به کشورهای سوم مساعد گردیده است. در عین زمان روحیه طرفداران صلح در حلقه رهبری مخالفین بیشتر تقویت شده است."

او افزود:" مذاکرات رسمی با حزب اسلامی آقای حکمتیار نیز صورت گرفته و اخیرا در نامه‌ که آنها فرستاده اند در بعضی موارد مانند اشتراک و حمایت از انتخابات آینده، تقویت نیروهای مسلح افغانستان و ضرورت برای قطع جنگ تذکر به عمل آمده است."

رئیس شورای عالی صلح افغانستان امنیت و مصونیت رهبران گروه‌های شورشی را از چالش‌های برشمرد.

او گفت:" نگرانی در مورد امنیت و مصونیت برخی از رهبران مخالفان مسلح و قرار داشتن نام آنها در فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل مانع عمده بر سر گفتگوهای صلح است."

سفر به پاکستان

رئیس شورای عالی صلح افغانستان همراه با اعضای این شورا، امروز پس از حضور در مجلس نمایندگان افغانستان برای گفتگو با مقامات پاکستانی عازم اسلام‌آباد پایتخت این کشور شد.

آقای ربانی گفت در سفر به پاکستان از مقام‌های این کشور خواهد خواست تا موضع روشن شان را در مورد گفتگوهای صلح در افغانستان اعلام کنند.

قرار است آقای ربانی در جریان این سفر سه روزه با رهبران ارشد پاکستان و فرمانده ارتش این کشور دیدار کند.

گفتگوها میان افغانستان و پاکستان یک سال پیش پس از آن متوقف شد که برهان‌الدین ربانی رئیس پیشین شورای عالی صلح افغانستان از سوی یک بمبگذار انتحاری در کابل هدف قرار گرفت و کشته شد.

مقامات افغانستان در آن زمان گفتند که طرح این ترور در پاکستان ریخته شده بود.

روابط میان افغانستان و پاکستان در یک سال گذشته همچنین تحت شعاع اصابت موشک‌ها در ولایت شرقی کنر قرار گرفته که دولت افغانستان مدعی است این موشک‌ها از خاک پاکستان پرتاب می‌شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.