کرزی در دهلی: فرصت برای سرمایه‌گذاران هندی فراهم است

به روز شده:  17:21 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

هند نقش مهم در افغانستان دارد و تا کنون ۱.۳ میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در آخرین روز سفر ۴ روزه‌اش به هند امروز با من موهان سینگ، نخست وزیر هند دیدار و گفتگو کرد.

آقای کرزی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر هند، یک بار دیگر از سرمایه‌گذاران هندی خواست تا در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

آقای سینگ نیز گفت:" من یکبار دیگر به آقای کرزی گفتم که ما به این باوریم که دخیل ساختن افغانستان در همکاریهای اقتصادی منطقه‌ای می‌تواند به ثبات و سعادت منطقه کمک کند."

هر دو کشور سال گذشته یک پیمان استراتژیک را به هدف تقویت روابط امنیتی و اقتصادی امضا کردند.

هند نقش مهم در افغانستان دارد و تا کنون حدود ۲ میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است.

در ژوئن امسال و در آستانه برگزاری کنفرانس بین‌المللی توکیو برای افغانستان، هند میزبان یک کنفرانس دیگر برای جلب سرمایه‌گذاری در افغانستان بود.

گزارشگران می‌گویند در حالیکه نیروهای ناتو آماده می‌شوند تا دو سال دیگر از افغانستان خارج شوند، هند و افغانستان تلاش دارند تا روابط خود را عمیق‌تر سازند.

آقای کرزی در ۳ روز گذشته مشغول دیدار با مقامات و تاجران هند بوده و روز شنبه (۱۰ نوامبر) در دیدار با تاجران برجسته هندی در بمبئی گفت افغانستان از سرمایه‌گذاری هند با پهن کردن "فرش سرخ" استقابل می‌کند.

آقای کرزی در دیدار با تاجران برجسته هندی در بمبئی گفت افغانستان از سرمایه‌گذاری هند با پهن کردن "فرش سرخ" استقابل می‌کند

او گفت:" تاجران هندی نباید در مورد سرمایه‌گذاری در افغانستان متردد باشند. سرمایه‌گذاران چینی مدتها پیش از شما به آنجا آمدند؛ ۵ یا ۶ سال پیش. اگر شما بر روی این فرش سرخ قدم نگذارید، این فرش را گردوخاک خواهد گرفت. بنا عجله کنید و از فرصت‌های افغانستان بهره ببرید."

انتظار ‌می‌رود آقای کرزی در این دیدار قراردادهای جدیدی مربوط به معادن، امور جوانان و پروژه‌های توسعه‌ای را به امضا برساند.

در کنار کمک به تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، هند در یک دهه گذشته بیشتر از ۲ میلیارد دلار را برای ساختن جاده‌ها، نیروگاه‌های برق و ساختمان پارلمان افغانستان به مصرف رسانده و یا متعهد شده است.

هند همچنین برنده داوطلبی برای استخراج معدن آهن حاجیگک در مرکز افغانستان شده است.

اس ام کریشنا، وزیر خارجه پیشین هند گفته که تاجران هندی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان باید با نگرانی‌های شبیه خروج نیروهای خارجی، عدم اطمینان، بی ثباتی و مداخله خارجی برخورد کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.