صندوق بین المللی پول: چشم انداز اقتصادی افغانستان مثبت است

به روز شده:  12:51 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

صندوق بین المللی پول: درآمد ناخالص داخلی افغانستان افزایش داشته

صندوق بین المللی پول می گوید درآمد ناخالص داخلی افغانستان یازده درصد بیشتر شده.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

صندوق بین‌المللی پول پیشبینی کرده که رشد اقتصادی افغانستان در آخر امسال ۱۱ درصد خواهد بود و این میزان حدود یک درصد بیشتر از پیشبینی دولت افغانستان است.

این سازمان در گزارش تازه خود در مورد رشد اقتصادی افغانستان نوشته: "چشم‌انداز اقتصادی افغانستان به طور چشمگیری مثبت است."

این گزارش می‌افزاید: "این رشد، محصول رشد تولید ناخالص داخلی واقعی به میزان ۱۱ درصد بوده است. این امر علی‌رغم قیمت بالای بهای مواد غذایی در سطح بین المللی، به متعادل کردن تورم پولی در افغانستان کمک کرده که تا ماه سپتامبر به طور متوسط پنج درصد بوده است."

مقامهای صندوق بین المللی پول در کابل گفته اند که افغانستان در سال جاری عمدتا در زمینه کشاورزی رشد قابل توجه داشته و این امر میزان تولید ناخالص داخلی را بالا برده است.

"چشم‌انداز اقتصادی افغانستان به طور چشمگیری مثبت است"

انتشار گزارش صندوق بین المللی پول با استقبال گرم مقام‌های دولت افغانستان مواجه شده و نجیب الله منلی مشاور وزیر مالیه/دارایی افغانستان گفته که پیشبینی این سازمان بالاتر از آماری است که دولت خود پیشبینی کرده بود.

آقای منلی افزود: "ما (رشد تولید ناخالص داخلی را) ۹.۹ درصد تخمین زده بودیم."

او همچنین گفت: "علت رشد سریع اقتصادی امسال ما از یک طرف ناشی از افزایش محصولات کشاورزی است و از طرف دیگر ناشی از مستحکمتر شدن پایه های اقتصاد افغانستان است."

این مقام اقتصادی افغانستان دلیل بالاتر بودن آمار پیشبینی صندوق بین المللی در مورد تولید ناخالص واقعی افغانستان نسبت به آمار پیشبینی شده دولت افغانستان، گفت که دولت این آمار را محتاطانه ارائه کرده بود.

صندوق بین المللی پول همچنین در گزارش خود از کند شدن آهنگ رشد تورم پولی افغانستان ابراز خوشبینی کرده، در حالی که در ظرف دو هفته اخیر ارزش افغانی، واحد پول افغانستان هشت درصد کاهش یافته است.

ارزش افغانی در دو هفته اخیر هشت درصد سقوط کرده است

امروز (سه شنبه، ۲۳ عقرب/آبان) یک دلار با حدود ۵۶ افغانی خرید و فروش می شد. تا دو هفته پیش قیمت یک دلار چیزی بیشتر از ۵۲ افغانی بود.

این وضعیت مسئولان بانک مرکزی افغانستان را مجبور کرد که در یک نشست خبری شرکت کنند و دلایل سقوط ارزش افغانی را توضیح دهند و از راهکارهای خود برای جلوگیری از آن سخن بگویند.

نورالله دلاوری رئیس این بانک گفت که قاچاق ارز خارجی از افغانستان به بیرون از کشور و مشکلات پولی در جهان بر کاهش ارزش افغانی اثر داشته است.

آقای دلاوری افزود: "این که چرا قیمت اسعار (ارز) بالار می‌رود، ناشی از عوامل خارجی است. اوضاع پولی و بانکداری جهان در تزلزل بوده و همین حالا هم هست. در عین حال، تحریم‌هایی که بر همسایه‌های ما وضع شده، باعث شده که مقداری ارز از افغانستان به خارج قاچاق شود."

مقامهای بانک مرکزی افغانستان گفته‌اند که برای کنترل بهای افغانی در برابر ارز خارجی، تصمیم دارند که مقدار قابل توجهی ارز خارجی به بازار تزریق کنند.

به گفته آنها، ذخایر ارزی افغانستان به بیش از هفت میلیارد دلار می‌رسد و این مقدار ذخیره ارزی می‌تواند برای تثبت نرخ افغانی اثر بگذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.