روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۳ عقرب

به روز شده:  10:34 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

سفر صلاح الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان و مساله گفتگو با طالبان، از مهمترین موضوعهای مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای ربانی دیروز (۲۲ عقرب/آبان) برای گفتگو با رهبران پاکستان در مورد مصالحه به گروه‌های شورشی و از جمله طالبان وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد. گفتگوهای افغانستان و پاکستان در این مورد در پی قتل برهان الدین ربانی پدرصلاح الدین ربانی و رئیس سابق شورای صلح در یک سال پیش متوقف شده بود.

۸صبح چند مطلب اصلی خود را به مسایل مربوط به گروه طالبان و مصالحه با این گروه اختصاص داده و از جمله در مقاله ای با عنوان "ابهام در تلاشهای صلح" از دولت افغانستان انتقاد کرده که در مورد چگونگی گفتگو با طالبان به صورت درست اطلاع رسانی نکرده است.

روزنامه افزوده در صورتی که پیش از این نمایندگان این گروه برای گفتگو به قطر سفر کرده و ملا عمر رهبر این گروه هم آن را تایید کرده، چرا دولت و شورای عالی صلح در پی ایجاد نشانی جدیدی برای طالبانِ طرفدار گفتگوی صلح هستند. به نوشته مقاله، یکی از اهداف آقای ربانی در سفر به پاکستان هم همین است.

۸صبح در مقاله دیگری با عنوان "رئیس جمهوری در هند و رئیس شورای عالی صلح در پاکستان" نوشته که انتقاد حامد کرزی از پاکستان به دلیل حمایت از گروه طالبان، می تواند سفر صلاح الدین ربانی به پاکستان را تحت الشعاع قرار دهد و باعث خواهد شد که این سفر نتیجه ای در پی نداشته باشد.

روزنامه همچنین در گزارش دیگری نوشته که مجلس نمایندگان افغانستان روز دوشنبه (۲۲ عقرب/آبان) آقای ربانی را فراخواند و به او گفت که موضوع گفتگو با طالبان را از "موضع قوی" مطرح کند. به نوشته ۸صبح، عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس از او خواست که در این مورد در گفتگو با رهبران پاکستان هم از موضع نیرومند سخن بگوید.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود نوشته که هر چند صلاح الدین ربانی به دعوت حنا ربانی وزیر خارجه پاکستان وارد اسلام شده و مقامهای پاکستانی گفته اند که در گفتگو با آقای ربانی مساله گفتگوهای مستقیم با نمایندگان گروه طالبان را بررسی می کنند، اما رئیس شورای صلح در مورد "صداقت" پاکستان ابراز شک و تردید کرده است.

به نوشته این روزنامه، آقای ربانی ساعاتی پیش از پرواز به سوی اسلام آباد، پایتخت پاکستان، در مجلس نمایندگان افغانستان خواستار اتخاذ "سیاست صادقانه" از سوی پاکستان در مورد مصالحه با گروه طالبان شد.

خدمتگار افزوده که پاکستان می تواند در تامین صلح در افغانستان نقش واقعی بازی کند.

به نظر سرمقاله نویس خدمتگار، مقامهای افغان و از جمله رئیس جمهوری تلاش دارند که این مساله را در افکار عمومی نهادینه کنند که بدون همکاری پاکستان تامین صلح در افغانستان ناممکن است. نویسنده تاکید کرده که اگر طالبان واقعا مخالف صلح هستند، حکومت افغانستان باید موضع خود را در این مورد تغییر دهد.

خدمتگار با اشاره به این مساله که برخی گفته اند طالبان به دلیل مخالفت پاکستان نمی توانند به میز مذاکره حاضر شوند، نوشته که پاکستان پای رهبران طالبان را با زنجیر نبسته و آنها اگر واقعا خواستار صلح هستند، باید جرات آن را داشته باشند که بیایند، بنشینند و گفتگو کنند.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نوشته که موشک‌هایی که به نوشته روزنامه اخیرا از سوی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان شلیک شده، در واقع بیانگر واکنش پاکستان به درخواست اخیر آقای کرزی از هند برای سرمایه گذاری در افغانستان است ــ چیزی که به نظر نویسنده، پاکستان نمی تواند در برابر آن سکوت کند.

پیش از این هم رسانه‌ها و مقام‌های افغان از شلیک صدها موشک از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان خبر داده اند، اما مقامهای پاکستانی گفته اند که ممکن است برخی موشک‌ها در مبارزه با شورشیان در مناطق مرزی منحرف شده و به افغانستان فرود آمده باشد، ولی پاکستان تعمدی در شلیک این موشکها نداشته است.

ماندگار باور دارد که پاکستان تلاش دارد هر طوری که شده از سرمایه‌گذاری هند در افغانستان جلوگیری کند. روزنامه کشته شدن مهندسان هندی و حمله به اهداف هندی در افغانستان و از جمله سفارت هند در کابل در خزان سال ۱۳۸۸ را به همین تلاشها نسبت داده است.

روزنامه در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که حکومت افغانستان تا حدی باید "موازنه" را در روابط خود با کشورهای هند و پاکستان حفظ کند ـ هر چند ماندگار افزوده که هر نوع رابطه ای واکنش "ویرانگر" هند را در پی ندارد، اما برعکس واکنش پاکستان در برابر کوچکترین احساس خطر هم "فاجعه بار" خواهد بود.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته که به دست آوردن اطمینان در مورد شفافیت انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان هنوز "در مراحل اولیه" قرار دارد و هنوز کارهایی هست که برای رسیدن به این هدف انجام داده شود و از جمله تصویب قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات.

موضوع افغانی کردن انتخابات که هدف از آن برگزاری انتخابات بدون حضور کارمندان خارجی در نهادهای انتخاباتی است، از دیگر مسایلی است که به نظر نویسنده، باید حل شود.

مجلس نمایندگان در مصوبه قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات عضویت دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را تصویب کرده، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری گفته که عضویت خارجی‌ها در این نهاد مغایر حاکمیت ملی است و این قانون را امضا نخواهد کرد.

سرمقاله نویس وحدت در ادامه افزوده که اگر پیشنهادهای گروه‌های سیاسی و نهادهای مدنی در چهارچوب "شورای همکاری" مورد حمایت شورای ملی و کمیسیون انتخابات قرار گیرد، تا حدود زیادی از دامنه تخلفات انتخاباتی و آنچه روزنامه "مداخله حکومت" خوانده، جلوگیری خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.