کابل هدف حمله موشکی قرار گرفت

به روز شده:  10:21 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391
ماموران ناتو در بررسی محل اصابت موشک

ماموران ناتو محل اصابت موشک ها را مورد بررسی قرار داده اند

چند فروند موشک به نقاطی در شمال کابل اصابت کرده است.

صبح روز سه شنبه، ٢٣ آبان/عقرب، تعدادی موشک به نقاطی در شمال پایتخت افغانستان اصابت کرد و به گفته منابع محلی، دست کم یک کشته و شماری زخمی برجای گذاشت.

خبرگزاری ها در مورد تعداد موشک ها و محل اصابت آنها گزارش های متفاوتی ارسال کرده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از ایوب سالنگی، فرمانده پلیس کابل، تعداد موشک های پرتاب شده را سه فروند گزارش کرده و گفته است که یک موشک در نزدیکی اداره استخبارات (اطلاعات)، یک موشک دیگر در نزدیکی یک ایستگاه تلویزیونی خصوصی و سومین موشک در نزدیکی جاده منتهی به فرودگاه کابل فرود آمد.

ژنرال سالنگی گفته است که موشک ها از نقطه ای در حومه شرقی کابل به سوی شهر پرتاب شده بود.

خبرگزاری دولتی باختر به نقل از ژنرال محمد ظاهر، رئیس تحقیقات جنایی زون ١٠١ کابل، گزارش کرده است که سه موشک به نقاطی در کابل اصابت کرده و یک کشته و دو زخمی برجای گذاشته است.

به گفته این مقام امنیتی، موشک ها از منطقه ده‌سبز شلیک شده بود. وی گفته است ماموران پلیس به این محل اعزام شدند و از شلیک موشک های بیشتر به سوی شهر جلوگیری کردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی فارسی در کابل، منطقه ای که موشک ها به آن اصابت کرده، از لحاظ امنیتی اهمیت بالایی دارد و ساختمان های شماری از نهادهای دولتی و از جمله کاخ ریاست جمهوری، وزارت دفاع، اداره امنیت ملی و همچنین مرکز فرماندهی ناتو در نزدیک همین محل واقع شده است.

احتمالا هدف شورشیان همین نهادها بوده هر چند هیچ یک از موشک ها به ساختمان های مهم اصابت نکرده است. در عین حال، یک منبع مطلع در شبکه تلویزیون خصوصی شمشاد به بی بی سی گفته است که یکی از موشک ها در محوطه این شبکه در کابل فرود آمد.

برخی خیرگزاری ها به نقل از سخنگوی طالبان گفته اند که این گروه، ضمن برعهده گرفتن مسئولیت موشک پرانی روز سه شنبه، گفته که هدف موشک ها کاخ ریاست جمهوری و فرودگاه کابل بوده است.

شورشیان مخالف دولت افغانستان در گذشته هم به پرتاب موشک به سوی نقاط مختلف شهری و نظامی مبادرت کرده اند.

به گفته بعضی ناظران، ممکن است حمله موشکی روز سه شنبه واکنشی به سفر صلاح الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان باشد.

اقای ربانی روز گذشته برای یک سفر سه روزه وارد اسلام آباد، پایتخت پاکستان شد و هدف از این سفر گفتگو با رهبران پاکستان در باره مصالحه با گروههای شورشی و از جمله طالبان گزارش شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.