نظرسنجی: خوش‎بینی افغانها به آینده بیشتر شده است

به روز شده:  09:29 گرينويچ - جمعه 16 نوامبر 2012 - 26 آبان 1391

هفتاد درصد مصاحبه شوندگان گفته اند که از بیکاری رنج می برند

بنیاد آسیایی در گزارشی گفته که بیشتر افغانها فکر می کنند که کشورشان در مسیر درستی به پیش می رود.

این بنیاد در این گزارش که برای تهیه آن با نزدیک به ۶۳۰۰ نفر در سراسر افغانستان گفتگو کرده، نوشته که ۵۲ درصد از مصاحبه شوندگان آینده کشور خود روشن می دانند.

این آمار در سال گذشته ۴۶ درصد بوده است.

در این نظرسنجی، بهبود امنیت، بازسازی، گشایش مدارس به روی دختران و موثریت فعالیت ارتش و پلیس از دلایل افزایش خوشبینی نسبت به آینده عنوان شده است.

بنیاد آسیایی نظر مردم را در باره وضعیت ملی، امنیت، مصالحه با شورشیان پرسیده است. وضعیت اقتصادی، خدمات عمومی، فساد اداری، مشارکت سیاسی، نظام قضایی، وضعیت زنان و دسترسی به اطلاعات از دیگر مسایل مطروحه در این نظرسنجی بوده است.

هفتاد درصد مصاحبه شوندگان گفته اند که از بیکاری رنج می برند، ۳۹ درصد دیگر ناامنی را چالش اصلی دانسته اند و تنها ۵۱ درصد دیگر گفته اند که به آموزش و پرورش دسترسی دارند.

ارتش در میان نهادهای مختلف دولتی در بالاترین سطح محبوبیت قرار دارد و ۹۳ درصد شرکت کنندگان نظرسنجی به نیروهای ارتش اعتماد دارند، اما نظام قضایی کشور مورد اعتماد دقیقا نیمی از مصاحبه شوندگان است

در گزارش بنیاد آسیایی آمده که رضایت مردم از کارکردهای حکومت به تدریج بیشتر شده و سه چهارم مصاحبه شوندگان کارکردهای حکومت را مثبت دانسته اند.

ارتش در میان نهادهای مختلف دولتی در بالاترین سطح محبوبیت قرار دارد و ۹۳ درصد شرکت کنندگان نظرسنجی به نیروهای ارتش اعتماد دارند، اما نظام قضایی کشور مورد اعتماد دقیقا نیمی از مصاحبه شوندگان است.

هشتاد درصد از کسانی که با بنیاد آسیایی مصاحبه کرده اند، گفته اند که از مصالحه با شورشیان و نظام انتخاباتی افغانستان حمایت می کنند.

بنیاد آسیایی از ۲۰۰۴ به این سو در افغانستان اقدام به نظرسنجی می کند و آن گونه که مقامهای این سازمان گفته اند، ضریب خطای این نظرسنجی اندکی بیشتر از پنج درصد است.

این بنیاد در برخی کشورهای دیگر و از جمله بنگلادش، کامبوج، اندونزی، سریلانکا، تایلند و تیمور شرقی هم نظرسنجی انجام داده است. بنیاد آسیایی یک سازمان غیردولتی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.