روزنامه های کابل: چهارشنبه ۲۴ عقرب

به روز شده:  06:59 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391

حمله موشکی به کابل و مسایل مرتبط با مصالحه با گروه طالبان، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

شهر کابل دیروز (سه شنبه، ۲۳ عقرب/آبان) هدف سه فروند موشک از منطقه "ده سبز" در حومه شرقی کابل قرار گرفت که منجر به مرگ یک تن و زخمی شدن سه تن دیگر شد. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که "شلیک موشک‌ها به شهر کابل به اشاره پاکستانی‌ها بوده است" . به نظر روزنامه، شلیک این موشک‌ها واکنشی بوده به اظهارات "تند" حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از پاکستان در هند که گفته این کشور از گروه طالبان علیه افغانستان حمایت می‌کند.

نویسنده آرمان ملی به این نظر است که این حمله به صورت آشکاری به اشاره سازمان اطلاعات پاکستان صورت گرفته و بیانگر آن است که "دشمن" در اطراف شهر کابل مراکزی دارد می‌تواند از آن به پایتخت حمله موشکی کند. روزنامه از نیروهای امنیتی خواسته که این موضوع را بررسی کنند تا در آینده چنین حمله‌ای صورت نگیرد.

روزنامه با این مقدمه در تحلیل خود آورده که پاکستان از یک سو دست دوستی به سوی افغانستان دراز می‌کند و از سوی دیگر "شمشیر" به دست دارد. آرمان ملی افزوده که هر چند آقای کرزی به "واقعیت‌ها" اشاره کرده، اما با توجه به حساسیت روابط هند و پاکستان، نباید چنین سخنانی را در هند به زبان می‌آورد.

اما ۸صبح این حمله موشکی را "پاسخی به تلاش‌های صلح" دولت افغانستان دانسته و در مطلب اصلی خود نوشته که این حمله پاسخی بود به تمام اقدامات و موضعگیری‌های دولت افغانستان در طول یک هفته گذشته و از جمله سفر صلاح‌الدین ربانی به اسلام‌آباد برای گفتگو با رهبران پاکستان در مورد مذاکرات صلح با گروه طالبان.

به نظر روزنامه، گروه طالبان با این حمله موشکی خواست نشان دهد که هیچ کسی نمی‌تواند این گروه را کنترل کند و با شلیک موشک به محلات نزدیک به کاخ ریاست جمهوری، به حامد کرزی پیام داد که این گروه به صورت یک‌دست مصمم به ادامه جنگ است و خواستار مصالحه نیست.

نویسنده ۸صبح افزوده که پاکستانی‌ها فکر می‌کنند که گروه طالبان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیرومند می‌شود و می‌تواند در آن زمان در هر مذاکره‌ای به امتیازهای بزرگی دست یابد. نویسنده اما تاکید کرده که دولت و نیروهای بین‌المللی بجای صرف انرژی برای گفتگو با طالبان، توانایی این گروه را تا ۲۰۱۴ به حد اقل برسانند.

ماندگار سفر صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح به پاکستان را بررسی کرده و در مطلب اصلی خود نوشته که او از این سفر "با دست خالی" باز می‌گردد. نویسنده افزوده که هر چند پاکستان ظاهرا در مورد تامین صلح در افغانستان اعلام همکاری کرده‌اند، اما در واقع به این سفر بهایی قایل نیست.

به نظر روزنامه، پاکستان نسبت به گروه طالبان "نگاه ابزاری" دارد و هیچ قصدی ندارد که تغییری در نوع نگاه خود به طالبان وارد کند. ماندگار مدعی است که "پاکستان هیچ حسن نیتی در مسایل افغانستان ندارد" و به همین دلیل هر گونه تلاش در راستای جلب همکاری پاکستان در مورد تامین صلح در افغانستان "محکوم به شکست است".

این روزنامه در تیتر اول خود "صلح و پاکستان" را "دو واژه متضاد" خوانده و در متن این مقاله نوشته که رئیس شورای عالی با سفر به پاکستان نه تنها گامی در راستای صلح بر نمی‌دارد، بلکه خود را هم در چنگ اهداف پاکستان قرار می‌دهد ـ اهدافی که به تعبیر نویسنده، برای تامین صلح در افغانستان طراحی نشده است.

اما روزنامه دولتی انیس در مقاله‌ای نوشته که "مخالفان مسلح از جنگ خسته شده‌اند" و با آگاهی از پیامدهای جنگ "بسیار علاقه دارند که تا دست از جنگ و کشتار بردارند و زندگی خود را در فضای مملو از صلح و صفا به پیش ببرند". نویسنده اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

مقاله‌نویس انیس در ادامه افزوده که مخالفان مسلح دولت افغانستان مرتکب "جنایت‌های زیادی" علیه مردم و نظام کشور شده‌اند، اما اگر ملت و دولت آنها را عفو کنند و حق مشارکت در نظام سیاسی در آینده به آنها داده شود، بحران‌هایی که در مورد آنها پیشگویی می‌شود، روی نخواهد داد.

سروش ملت گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول در مورد رشد تولید ناخالص داخلی به میزان ۱۱ درصد را بررسی کرده و نوشته که ارائه چشم‌انداز مثبت از وضعیت اقتصادی کشور می‌تواند در آستانه خروج نیروهای خارجی و افزایش نگرانی‌های امنیتی و اقتصادی در میان مردم، مایه امیدواری مردم شود.

این سازمان دیروز (سه شنبه، ۲۳ عقرب/آبان) در گزارشی نوشت که "چشم‌انداز اقتصادی افغانستان به طور چشمگیری مثبت است." مقام‌های صندوق بین‌المللی پول این گزارش را در گفتگو با مقام‌های دولت افغانستان تهیه کرده و گفته‌اند که رشد محصول کشاورزی دلیل اصلی افزایش تولید ناخالص داخلی بوده است.

سروش ملت افزوده که در این گزارش به افزایش محصولات کشاورزی و تولیدات داخلی اشاره شده که افکار عمومی افغانستان را به ظرفیت‌های داخلی برای بهبود وضعیت اقتصادی معطوف خواهد کرد. به نظر نویسنده، هرچند در حال حاضر اقتصاد افغانستان عمدتا به کمک‎های خارجی وابسته است، اما امید ثبات اقتصادی تنها فرصت‌ها و زمینه‌های داخلی است.

سرمقاله‌نویس سروش ملت معتقد است که این گزارش ملاکی برای چشم‌انداز مثبت اقتصادی افغانستان در درازمدت نیست، اما واقعیت این است که در بلندمدت فراهم کردن زمینه رشد اقتصادی با استفاده از فرصت‌های موجود امکان‌پذیر است. نویسنده کشاورزی و معادن را از زمینه‌های اصلی برای رشد اقتصادی کشور دانسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.