روزنامه‌نگار افغان برنده جایزه خبرنگار شجاع مرکز بین‌المللی خبرنگاران

به روز شده:  10:10 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

سمیع مهدی جایزه بین المللی نایت را شب سه شنبه در مراسمی در واشنگتن پایتخت آمریکا دریافت کرد

سمیع مهدی، روزنامه نگار افغان جایزه بین‌المللی روزنامه‌ نگاری نایت یا خبرنگار شجاع سال ۲۰۱۲ را دریافت کرد.

این جایزه هر سال از سوی مرکز بین‌المللی خبرنگاران (ICFJ) به روزنامه‌ نگاری اهدا می‌شود که در کار خود "منحصر به فرد" عمل کرده باشد و کار این روزنامه‌نگار موجب تغییرات در زندگی مردم شده باشد.

مرکز بین المللی خبرنگاران اعلام کرده است:" سمیع مهدی مسئول بخش خبر تلویزیون یک در افغانستان چشم‌انداز رسانه‌ای افغانستان را متحول ساخته است و یکی از معتبرترین منابع خبری در این کشور به شمار می‌رود."

این مرکز افزوده :" دو برنامه 'مناظره کابل' و 'نقاب' که از سوی آقای مهدی تهیه می‌شوند، نقش بی نظیری در پرداختن به بحث شفافیت و حقوق زنان در افغانستان داشته اند."

مراسم اهدای جایزه

آقای مهدی جایزه بین المللی نایت را شب سه شنبه (۱۳ نوامبر) در مراسمی در واشنگتن پایتخت آمریکا دریافت کرد.

در کنار سمیع مهدی، قاسم محمد خبرنگار اهل سومالیا نیز به دلیل گزارش ‌دهی "منحصر به فردش در مورد دزدان دریایی سومالیا" جایزه بین المللی نایت را دریافت کرد.

در این مراسم که ۵۰۰ نفر از اهالی رسانه شرکت داشتند، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در پیام ویدئویی از برندگان امسال جایزه بین المللی نایت تقدیر کرد.

جایزه بین‌المللی نایت هر سال از سوی مرکز بین‌المللی خبرنگاران (ICFJ) به روزنامه‌ نگاری اهدا می‌شود که در کار خود "منحصر به فرد" عمل کرده باشد

خانم کلینتون گفت:" روزنامه نگاران سوالهای دشواری می پرسند، به محروم ترین و دورترین مکانهای جهان سفر می کنند و جان خود را هر روز به خطر می اندازند اما حقایقی را برملا می سازند که پنهان ماندن آنها فاجعه می آفریند."

آقای مهدی نیز با سپاسگذاری از مرکز بین المللی خبرنگاران در بخش از صحبت‌های خود به نگرانی‌ها در مورد آزادی بیان پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان اشاره کرد.

آقای مهدی گفت:" ما خبرنگاران نگران هستیم که آیا پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ این سطح از آزادی بیان در افغانستان تداوم خواهد داشت. من در مورد آینده نگرانم".

پیش از این مسعود حسینی، عکاس خبرگزاری فرانسه در کابل، نخستین افغان بود که در ماه آوریل جایزه پولیتزر را گرفت.

رسانه‌های مستقل در افغانستان در سالهای اخیر شاهد پیشرفت‌های زیادی بوده اند و در یازده سال گذشته بیشتر از ۵۰ شبکه تلویزیونی و بالاتر از ۱۰۰ ایستگاه رادیو در سراسر افغانستان فعالیت ایجاد شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.