'بخشی از نیروهای آمریکایی پس از ۲۰۱۴ در افغانستان می‌مانند'

به روز شده:  12:27 گرينويچ - جمعه 16 نوامبر 2012 - 26 آبان 1391

جوزف دانفورد در ماه اکتوبر از سوی باراک اوباما نامزد فرماندهی نیروهای این کشور در افغانستان معرفی شد

جوزف دانفورد نامزد جایگزینی جان آلن فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است پیش‌بینی می‌کند که پس از سال ۲۰۱۴ نیز بخشی از نیروهای آمریکایی و تجهیزات این کشور در افغانستان باقی خواهند ماند.

قرار است ژنرال دانفورد پس از دریافت رای تائید کنگره آمریکا، مسئولیت رهبری نیروهای ناتو در افغانستان را به عهده بگیرد.

این نخستین باری است که یک مقام رسمی آمریکا از ادامه حضور نیروهای این کشور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ صحبت می‌کند.

براساس برنامه دولت باراک اوباما نیروهای رزمی آمریکا تا اخیر سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک خواهند کرد.

آقای دانفورد که دیروز پنجشنبه (۱۵ نوامبر) در مجلس سنای آمریکا صحبت می‌کرد گفت که آمریکا باید پس از ۲۰۱۴ شماری از نیروهای خود را در افغانستان نگهدارد.

او گفت همچنین نیاز است تا عملیات‌های ضد تروریسم در افغانستان پس از ۲۰۱۴ ادامه یابد تا از تجدید قوای القاعده و دیگر گروه‌های که آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کنند جلوگیری شود.

آقای دانفورد مشخص نکرد که چه تعداد نیروی آمریکایی پس از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند اما گفت که نیروهای باقی‌مانده به تجهیزات رزمی چون هلیکوپتر نیز نیاز خواهند داشت.

جوزف دانفورد، همچنین تاکید کرد که مذاکرات بر سر چگونگی حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ باید تسریع شود؛ زیرا به گفته او این نوع مذاکرات در عراق دیر آغاز شد و بالاخره نتیجه‌ای در پی نداشت.

مذاکرات میان نمایندگان افغانستان و آمریکا بر سر موافقتنامه امنیتی دیروز در کابل آغاز شد.

در حال حاضر اکلیل حکیمی، سفیر افغانستان در واشنگتن و جیمز وارلک، معاون نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان ریاست هیات‌های افغان و آمریکایی را در این مذاکرات به‌عهده دارند.

انتظار ‌می‌رود که این مذاکرات یک سال را در بر بگیرد و در پی آن موافقتنامه‌ای مبنی بر چگونگی ادامه همکاری نظامی میان افغانستان و آمریکا به امضا برسد.

این موافقت‌نامه مهمترین بخش از پیمان استراتژیک را میان افغانستان و آمریکا تشکیل می‌دهد.

پیمان استراتژیک میان دو کشور در ماه مه امسال میان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در کابل امضا شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.