روزنامه های کابل: شنبه، ۲۷ عقرب

به روز شده:  11:06 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391

سفر صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان و موافقت پاکستان با آزادی چند عضو زندانی گروه طالبان از زندان، از مطالب اصلی مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای ربانی هفته گذشته به پاکستان رفت تا با رهبران پاکستان در مورد گفتگو با گروههای شورشی و از جمله طالبان مذاکره کند. مقام های پاکستان در این مذاکرات با آزادی هفت عضو گروه طالبان از زندان موافقت کردند.

انیس در مطلبی با عنوان "پاکستان پیکار با هراس افگنی را به چالش می‌کشد"، نوشته که پاکستان به انتقادها در مورد پناهگاه‌ها و مراکز آموزشی، حمایت مالی وتجهیز و حتی "اعزام" گروههای تروریستی از سوی "دستگاه استخباراتی آی‎اس‌آی از پاکستان به داخل افغانستان" نه تنها پاسخ مثبت نداده بلکه با عملیات نیروهایی بین‌المللی علیه مراکز تروریستی مخالفت هم کرده است.

مقاله نویس روزنامه دولت افزوده تا زمانی که نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا بازی دو گانه با "حامی بزرگ هراس افگنی" را کنار نگذارد، سیاست مشخصی در پیش نگیرد و مراکز تروریستی را در خارج از مرزهای افغانستان نابود نکند، "اشتباهات گذشته" تکرار خواهد شد و حوادثی مشابه حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ روی خواهد داد.

به تعبیر نویسنده انیس، تروریسم بین المللی از "یخن (یقه) حلقات نظامی و استخباراتی پاکستان" درمی‌آورد و دست به حملات مشابه به انفجار انتحاری در مسجد عیدگاه شهر میمنه در شمال افغانستان را اجرا می کنند و زمانی که هواپیماهای بی سرنشین آمریکایی مراکز تروریستی را در خاک پاکستان هدف قرار می دهد، آن را ناقض حاکمیت ملی پاکستان می داند.

محمد ناطقی در مقاله ای در روزنامه وحدت آزادی چند زندانی طالبان در پاکستان را به عنوان به لحاظ "تبلیغاتی" برای شورای عالی صلح و دولت افغانستان مهم دانسته و نوشته که رئیس شورای عالی در سفر به پاکستان فهرست بلندتری برده بود، اما پاکستان تنها با آزادی هفت عضو گروه طالبان از زندان موافقت کرد.

به نظر نویسنده، موضع پاکستان در قبال گروه طالبان "مالکانه" است و به همین دلیل آزادی چند زندانی طالبان را اقدامی در راستای ابراز حسن نیت در مورد گفتگوهای صلح افغانستان و این گروه می داند. مقاله نویس افزوده که اگر مسایل در "اتاق گفتگوها" از نطر پاکستان به خوبی به پیش برود، این کشور در مورد آزادی سایر زندانیان طالبان هم تصمیم‌گیری خواهد کرد.

نویسنده وحدت معتقد است که هیئت افغانی در سفر به اسلام آباد بر آزادی ملا عبدالغنی معروف به ملا برادر از زندان بود، اما پاکستان در این دور از مذاکرات حاضر به آزادی او نشد. در ادامه مقاله آمده که دولت افغانستان به این نظر است که ملا برادر می تواند در روند گفتگوهای صلح اثرگذار باشد.

این تحلیلگر مسایل سیاسی به این باور است که زندانی شدن شماری از اعضای ارشد طالبان در پاکستان بیانگر آن است که هیچ عضو این گروه بدون اجازه پاکستان نمی تواند وارد "اتاق گفتگو" شود، در غیر آن، مانند آنها زندانی خواهند شد. نویسنده وحدت افزوده که پاکستان خود را "مالک جنگ و صلح" در افغانستان می داند.

۸صبح در مقاله ای هفت زندانی که پاکستان با آزادی آنها موافقت کرده را "مهره های ناکارآمد" خوانده و نوشته که این افراد در میان دسته های عملیاتی گروه طالبان نفوذ چندانی ندارند و نمی توانند هیچ نقشی در راستای گفتگوهای صلح میان دولت و گروه طالبان داشته باشند.

به نظر نویسنده، نکته مهم این است که وارد آوردن فشار بر گروه رهبری طالبان موسوم به شورای کویته، که به نوشته روزنامه در پاکستان فعال است، در گفتگوهای هیئت شورای عالی صلح و مقامهای پاکستانی مطرح نشد. به نظر ۸صبح، شورای کویته رهبری فعالیت های گروه طالبان را به دست دارد و می تواند هر نوع مصالحه ای را به مخاطره بیندازد.

مقاله نویس ۸صبح افزوده که تنها آزادی چند عضو غیرموثر گروه طالبان از زندانهای پاکستان راهی به سوی صلح و گفتگو باز نمی کند. به نظر نویسنده مهم این است که پاکستان متقاعد شود که دست از حمایت از گروههای شورشی در خاک خود بردارد یا حد اقل در زمینه تامین امنیت مرزهای خود با افغانستان تلاش کند.

روزنامه خدمتگار هم در مطلب مشابهی نوشته که هنوز هم نمی شود در مورد مصالحه با گروههای شورشی به پاکستان اعتماد کرد. این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که هیچ تضمینی وجود ندارد که خوش‌بینی دولت افغانستان به آزادی چند عضو گروه طالبان، منجر به تامین صلح در افغانستان شود.

به نظر روزنامه، صلح واقعی وقتی به میان می آید که افغانها با هم بنشینند و در مورد مسایل کشور از ته دل صحبت کنند و در این گفتگوها به هیچ کشوری و از جمله پاکستان و آمریکا امتیازی داده نشود. خدمتگار معتقد است که پاکستان در برابر آزادی اعضای طالبان و احراز نقش در گفتگوهای صلح، در پی به دست آوردن امتیاز است.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که بحث صلح و جنگ در افغانستان تا پیمانه ای "ساده" دانسته می شود که حالا برای تحقق صلح به گفتگو با "اسیران" رو آورده می شود. به نظر نویسنده، گفتگو با "اسیران"اهمیتی ندارد و این امر نمی تواند ملا عمر، رهبر طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند.

سرمقاله نویس ماندگار معتقد است که پاکستان در سطح بین المللی به شدت با این اتهام مواجه است که از گروههایی مانند طالبان حمایت می کند. به باور نویسنده، پاکستان در برابر این اتهام، با آزادی چند زندانی طالبان، "گامی مشخص اما نه موثر" برداشته و برای پاکستان سفر آقای ربانی خوبترین فرصت برای عملی شدن این مانور سیاسی بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.