تجمع اعتراضی دانشجویان افغان در برابر سفارت افغانستان در تهران

به روز شده:  18:21 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

شماری از دانشجویان افغان که در دانشگاه‌های ایران پذیرفته شده اند، در اعتراض به یک مقرره (بشخنامه) جدید وزارت خارجه افغانستان دیروز (یکشنبه ۱۷ نوامبر) در برابر سفارت افغانستان در تهران تجمع کردند.

وزارت خارجه افغانستان در یک مقرره جدید داشتن تذکره یا شناسنامه افغانی برای گرفتن پاسپورت تحصیلی را الزامی کرده است.

دانشجویان معترض می‌گویند برای ورود به دانشگاه‌های ایرانی آنها نیاز به پاسپورت تحصیلی دارند و این مسئله می‌تواند موجب شود آنها نتوانند در دانشگاه‌های ایران تحصیل کنند.

محمد علی قاسمی، یکی از دانشجویانی که در این تظاهرات شرکت داشته می‌گوید، در تجمع دیروز حدود ۵۰۰ دانشجو از دانشگاه‌های تهران، قزوین، قم، اصفهان، کاشان و شیراز شرکت داشتند و آنها پلاکاردهای با خود حمل می‌کردند که در آنها نوشته شده بود:" تحصیل حق ما است، ما را یاری کنید" و "نمی‌توانیم تذکره بگیریم، نمی‌توانیم درس بخوانیم".

جمیله هزاره‌‌یی، یکی دیگر از دانشجویان افغان در گفتگوی با بی بی سی گفت:" از سه سال به این سو دولت ایران به دانشجویان افغانی که بتوانند در امتحان کانکور کامیاب شوند و شهریه خود را بپردازند، اجازه تحصیل در دانشگاه‌های ایران را داده است.

به گفته خانم هزاره‌یی "در سالهای گذشته کارت مهاجرت افغانها در ایران برای گرفتن پاسپورت تحصیلی از سفارت افغانستان کافی بود اما حالا وزارت خارجه افغانستان داشتن تذکره افغانی را برای گرفتن پاسپورت الزامی کرده است و بیشتر دانشجویان افغان در ایران تذکره افغانی ندارند و اگر برای گرفتن تذکره از ایران خارج شوند، کار اقامت آنها باطل می شود و نمی توانند به ایران بازگردند."

این دانشجویان گفته اند که سفارت افغانستان تا کنون به درخواست‌های آنها هیچ‌گونه پاسخی ارائه نکرده است.

امسال حدود هزار تن از افغانها توانسته اند به دانشگاه های ایران راه یابند، این دانشجویان باید حد اکثر تا یکماه دیگر، پاسپورت تحصیلی خود را بگیرند در غیر آنصورت از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل محروم خواهند شد.

دانشجویان معترض افغان می گویند آنها چند بار به وزارت خارجه افغانستان و همچنین دفتر ریاست جمهوری نامه نوشته اند و از آنها خواسته اند برای رفع مشکل آنها اقدام کند. اما به گفته این دانشجویان مشکل تاکنون حل نشده است.

جمیله هزاره‌یی گفت، یکبار هیاتی برای بررسی این مشکل از کابل به ایران آمد و مشکل دانشجویان را شنید اما، بعد از بازگشت به کابل، دیگر هیچ اطلاعی به دانشجویان داده نشد.

دانشجویان معترض می گویند، آنها به سفارت افغانستان در تهران پیشنهاد کرده اند که برای این دانشجویان پاسپورت تحصیلی یکساله صادر کنند و به این دانشجویان وقت بدهند تا در جریان سال به افغانستان رفته و تذکره بگیرند.

سفارت افغانستان در تهران و همچنین وزارت خارجه افغانستان، تا کنون در این زمینه توضیحی ارائه نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.