سازمان ملل: نرخ رشد جمعیت در افغانستان بالا است

به روز شده:  14:01 گرينويچ - 18 نوامبر 2012 - 28 آبان 1391

براساس آمار رسمی، هر مادر در افغانستان به طور متوسط بیش از پنج کودک به دنیا می آورد

صندوق جمعیت سازمان ملل در گزارش تازه خود افغانستان را در شمار ده کشوری قرار داده که با افزایش سریع جمعیت مواجه است.

این سازمان گزارش جهانی جمعیت در سال ۲۰۱۲ را روز یکشنبه، ۲۸ عقرب/آبان منتشر کرد.

نویسندگان این گزارش گفته اند که ۵۰ درصد جمعیت افغانستان را افراد زیر پانزده سال تشکیل می‌دهند.

براساس آمار رسمی که در این گزارش از آن نقل شده، هر مادر در افغانستان به طور متوسط بیش از پنج کودک به دنیا می آورد.

براساس همین آمار نرخ رشد جمعیت افغانستان سالانه حدود ۲.۲ درصد است.

این سازمان به دولت افغانستان پیشنهاد کرده که برای کنترل افزایش سریع جمعیت در این کشور فقیر، باید برنامه های تنظیم خانواده، آموزش قابله/ماما و اطلاع رسانی در مورد تنظیم خانواده را اجرا کند.

هر چند در ده سال گذشته این مسایل در صدر اولویت های کاری وزارت صحت/بهداشت افغانستان قرار داشته و مسئولان این وزارت از توسعه خدمات صحی در کشور سخن گفته اند، اما جنگ، فقر و بیسوادی گسترده در میان مردم باعث شده که به موضوع تنظیم خانواده در افغانستان توجهی چندانی نشود.

لوران زیسلر، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در افغانستان گفته است: "در حال حاضر در افغانستان ۲۲ درصد زنان متاهل از روش ایجاد وقفه بین زایمانها استفاده می کنند و ۹۰ درصد زنان در مورد تنظیم خانواده آگاهی دارند."

در اعلامیه مشترک وزارت صحت افغانستان و نمایندگی صندوق جمعیت سازمان ملل در این کشور آمده که یک سوم زایمان ها در افغانستان در فاصله کمتر از ۲۴ ماه صورت می گیرد.

این در حالی است که براساس این گزارش، استفاده از روشهای تنظیم خانواده در افغانستان از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۰ میلادی از ده درصد به ۲۲ درصد بالا رفته است.

مقامهای دولت افغانستان گفته‌اند که افزایش سریع جمعیت در این کشور می تواند چالش‌هایی را در پی داشته باشد.

ثریا دلیل وزیر صحت افغانستان گفت که افزایش سریع جمعیت در این کشور می تواند باعث کند شدن روند فقرزدایی و توسعه خدمات بهداشتی شود و میزان بیکاری را هم بالا ببرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.