سیاستمداران افغان به شبکه‌های اجتماعی رو می‌آورند

به روز شده:  11:20 گرينويچ - چهارشنبه 21 نوامبر 2012 - 01 آذر 1391

حامد کرزی علاوه بر این که یک وبسایت رسمی دارد، در فیسبوک هم حضور دارد

بعد از ظهر یک روز پاییزی به دیدار یکی از شناخته‌ترین رهبران مجاهدین افغانستان در غرب کابل رفتم. محمد محقق اکنون از اعضای ارشد جبهه ملی افغانستان، بزرگترین گروه اپوزیسیون است. او حتی یک لحظه هم از به‌روز کردن صفحه فیسبوکش روی آخرین مدل "آی‌پد" فروگذار نیست و واکنش‌ها و نظرهای مردم را مرتب مرور می‌کند.

آقای محقق مانند دیگر رهبران مجاهدین تا چند سال پیش پیام‌هایش را از طریق تلفون همراه، مخابره، نامه و یا پیک به افراد تحت فرمانش می‌فرستاد. اما امروزه شبکه‌های اجتماعی فرصتی شده برای سیاستمداران افغان تا پیام‌های‌شان را به شمار بیشتری در سراسر جهان بفرستند.

فرصتی تازه

شکوفایی تکنولوژی اطلاعاتی در دهه گذشته در افغانستان زندگی بسیاری را متحول کرده‌است. امروزه هزاران شهروند افغان با استفاده از اینترنت ارتباطات و تجارت‌شان را توسعه می‌دهند.

در این میان، شمار زیادی از سیاستمداران هم با حضور در دنیای مجازی سعی می‌کنند از امکانات آن به سود خودشان استفاده کنند.

آنها پیام‌های خود را در سایت‌هایی اینترنتی مانند فیسبوک و توییتر می‌گذارند و شماری از آنها هم سایت‌های مخصوص به خودشان را راه اندازی کرده‌اند.

در این میان می‌توان از حامد کرزی، عبدالله عبدالله، احمد ضیاء مسعود، عطامحمد نور، عبدالرب‌رسول سیاف، صلاح‌الدین ربانی و عمر ذاخیلوال نام برد.

از جمله محمد محقق روزانه چند ساعت از وقتش را در دنیای مجازی می‌گذراند و به دیگر سیاستمداران هم توصیه می‌کند که از امکانات دنیای مجازی استفاده کنند. به گفته او، شبکه‌های اجتماعی وسیله ارتباطی سریع و کم‌هزینه برای ارتباط با همه اقشار است.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی از سوی ادارات دولتی افغانستان نیز افزایش یافته است. فیسبوک و توییتر کاخ ریاست جمهوری افغانستان در ماه‌های گذشته به یکی از منابع مهم خبری تبدیل شده است.

مخاطبان خاص

محمد محقق واکنش‌ها و نظرهای مردم را در شبکه‌های اجتماعی به صورت مرتب مرور می‌کند

سیاستمداران افغان هنوز هم راه‌های سنتی ارتباط با مردم را حفظ کرده‌اند ــ دیدارهای رو در روی روزانه یا هفتگی با هواداران‌شان و شنیدن مشکلات آنها.

سیاستمداران افغان همچنین در مناسبت‌های مختلف در جمع هوادارن خود حضور پیدا می‌کنند تا از این طریق هم نفوذشان را در میان مردم بیشتر کنند.

محمد محقق از رهبران جبهه ملی افغانستان می‌گوید که مخاطبانش در شبکه‌های اجتماعی عموم مردم نیست. بلکه او تلاش می‌کند در این شبکه‌ها با افراد باسواد، روشنفکران و علمای دینی ارتباط برقرار کند.

ایجاد روابط تازه

امروزه بسیاری از سیاستمداران افغان از نمایندگان پارلمان گرفته تا مقام‌های دولتی حضور پررنگی در رسانه‌های اجتماعی دارند.

فوزیه کوفی نماینده مجلس که می‌گوید در انتخابات ریاست جمهوری آینده خود را نامزد خواهد کرد، حضور فعالی در دنیای مجازی دارد. او تیمی از همکارانش را موظف کرده که مطالبی را به صورت منظم در مورد فعالیت‌هایش در اینترنت منتشر کنند.

فوزیه کوفی در دنیای مجازی حضور فعالی دارد

به گفته خانم کوفی، او از شبکه‌های اجتماعی نه تنها برای رساندن پیامش به دیگران استفاده می‌کند، که این شبکه‌ها در زمینه ایجاد روابط سیاسی و اجتماعی نیز برایش مفید بوده‌اند.

توسعه خدمات انترنتی

دولت افغانستان در سال‌های اخیر کوشیده سرمایه‌گذاران را تشویق کند که در زمینه توسعه تکنولوژی اطلاعاتی در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.

براساس آمار وزارت مخابرات افغانستان، در حال حاضر حدود هفتاد درصد مردم افغانستان به خدمات مخابراتی دسترسی دارند. کاربران انترنت هم به حدود دو میلیون نفر می‌رسند.

این خدمات توسط چند شرکت خدمات اینترنتی و دست کم پنج شرکت مخابراتی به مشتریان عرضه می‌شوند؛ شرکت‌هایی که سعی دارند با تبلیغات گسترده مشتریان بیشتری جلب کنند.

این کار فرصتی شده برای سیاستمداران افغان تا با استفاده از شبکه‌های اجتماعی با شمار بیشتری ارتباط برقرار کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.