روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۲۸ عقرب

به روز شده:  07:26 گرينويچ - 18 نوامبر 2012 - 28 آبان 1391

سفر اخیر صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان برای گفتگو با مقام‌های پاکستانی و آزادی چند عضو زندانی گروه طالبان در پی این سفر در پاکستان، همچنان در محور مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روزنامه دولتی انیس در گزارش اصلی خود نوشته است که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در نشستی در کاخ ریاست‌جمهوری گزارش سفر اخیر صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح به پاکستان را بررسی کرده و آن را مثبت دانسته است.

به نوشته انیس، آقای کرزی آزادی چند عضو گروه طالبان از زندان از سوی پاکستان را ستایش کرده و ابراز امیدواری کرده است که این گونه اقدامات در راستای صلح در افغانستان ادامه یابد.

به گزارش انیس، رئیس‌جمهوری از اعلامیه مشترک آقای ربانی و حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان نیز حمایت کرده است.

در این اعلامیه، پاکستان حمایت خود را از روند مصالحه با شورشیان اعلام و در آن تاکید کرده است که مقام‌ها و رسانه‌های هر دو کشور باید از اظهارنظرهای تحریک‌آمیز علیه یکدیگر پرهیز کنند، اما این مساله دیروز (۲۷ عقرب/آبان) با واکنش منفی شماری از نمایندگان مجلس افغانستان مواجه شد و آنها آن را مغایر آزادی بیان و خلاف قانون دانستند.

اما محمد ناطقی در مقاله‌ای در روزنامه وحدت پرسیده است که آیا طالبان زندانی که در پاکستان آزاد شده‌اند، "مدیون افغانستان و صلاح‌الدین ربانی می‌شوند؟ و به افغانستان بازمی‌گردند و در کنار شورای عالی صلح برای استقرار صلح در افغانستان تلاش می‌کنند؟"

باور نویسنده بر این است که "ماشین جنگی طالبان متوقف نشده" و آنها به تعبیر مقاله‌نویس وحدت، به "کشتار افراد بی‌گناه" همچنان ادامه می‌دهند. به اعتقاد نویسنده، حل مساله طالبان تنها با تفاهم با پاکستان امکان‌پذیر است و تنها پاکستان می‌تواند مانع کشتار افراد بی‌گناه در افغانستان از سوی طالبان شود.

وحدت در سرمقاله خود با عنوان "آزادی زندانیان طالب، بازی بدون ضمانت"، نوشته است که تلاش‌های شورای عالی صلح در راستای مصالحه با گروه طالبان پیش از این همواره تشدید فعالیت‌های نظامی این گروه را در پی داشته و طالبان عمدتا در واکنش به این تلاش‌ها و سفرها رهبران سیاسی و مردم را نشانه گرفته‌اند.

به نظر این روزنامه، درخواست شورای عالی صلح برای حذف اسامی رهبران گروه طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل به لحاظ سیاسی ضربه زدن به خود است و برای امنیت و ثبات در افغانستان می‌تواند پیامدهای "فوق‌العاده خطرناک" داشته باشد.

وحدت افزوده است که هنوز بی‌اعتمادی میان افغانستان و پاکستان ادامه دارد.

"به دولتی تحت فرمان در کابل نیاز داریم"، تیتر اول روزنامه ماندگار است که آن را از قول ژنرال پرویز مشرف، رئیس‌جمهوری پیشین پاکستان نوشته است.

به نوشته این روزنامه، آقای مشرف به خبرگزاری آسیا گفته است: "افغانستان جبهه غربی پاکستان و کانون حساسیت و توجه ما است. پاکستان نیازمند یک دولت تحت فرمان اسلام‌آباد در کابل است."

این روزنامه در سرمقاله خود هشدار داده است که پاکستان در پی تامین منافع خود است و به هر شکل ممکن تلاش می‌کند که هیچ گفتگویی در زمینه تامین صلح در افغانستان به نتیجه مشخصی نرسد.

ماندگار افزوده است که در مورد قضیه افغانستان، به دلیل "ناکارآمدی" دولتمردان افغان، پاکستان خود را پیروز میدان حس می‌کند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه تاکید کرده است که در واقع، مصالحه یک امر داخلی است ـ بدون این که پیوند مطلقی با این یا آن کشور بیگانه و همسایه داشته باشد.

به نظر این روزنامه، تامین صلح زمانی امکان‌پذیر است که در افغانستان دولتی نیرومند و مردمی تشکیل شود و نه به وسیله دولت‌هایی که به تعبیر نویسنده، "راه خود را از راه مردم جدا کرده‌اند."

ماندگار افزوده است که دولت افغانستان در راستای مصالحه با شورشیان، مردم را یکسره فراموش کرده و در برنامه‌هایی که در این مورد به اجرا گذاشته می‌شود، هیچ مشخص نیست که مردم چه نقشی دارند.

به باور نویسنده، اتخاذ "دیدگاه بیرونی" به صلح از سوی دولتمردان افغان، شک و تردیدهایی را در میان مردم پدید آورده است.

شماری از روزنامه‌ها، از جمله سرنوشت و ویسا بمبگذاری‌های کنار جاده‌ای را مورد انتقاد قرار داده آن را کاری غیرمسئولانه خوانده‌اند.

ویسا در مقاله‌ای نوشته است که هرچند گروه طالبان از بمبگذاری کنار جاده‌ای به عنوان یک تاکتیک جنگی استفاده می‌کند، اما در واقع در بیشتر موارد، غیرنظامیان قربانی این گونه بمبگذاری‌ها می‌شوند.

این روزنامه افزوده که افزایش موارد بمبگذاری کنارجاده‌ای در بیشتر مناطق کشور، رفت و آمد مردم را مختل کرده است.

به باور این روزنامه، بمبگذاری کنار جاده‌ای هیچ توجیهی از لحاظ اسلامی و انسانی ندارد و عمدتا مردم عادی افغانستان قربانی آن می‌شوند که به نظر نویسنده، از جنگ جاری در کشور خسته شده و سودی از آن نمی‌برند.

ویسا از طالبان خواسته است که در مورد بمبگذاری کنار جاده‌ای به مردم ‌اطلاع‌رسانی کنند تا آنها از مسیرهای خطرناک رفت و آمد نکنند.

سرنوشت در سرمقاله خود با عنوان "بمبگذاری کنار جاده‌ای، جنگ با چه کسی؟" نوشته است که برای ادامه جنگ غیر از بمبگذاری کنارجاده‌ای، راه‌های دیگری هم وجود دارد، اما طالبان با این کار برای رسیدن به اهداف خود، آسیب بزرگی به افراد بی‌گناه وارد می‌کنند.

به نظر این روزنامه، اگر عاملان بمبگذاری کنارجاده‌ای، هدف خود را "مقدس" می‌دانند، این را هم بدانند که برای رسیدن به هدف راه مقدسی را هم در پیش بگیرند.

به تعبیر سرنوشت، هیچ هدف مقدسی از طریق نامقدس به دست نمی‌آید و اگر آید هم دیگر قدسیت آن از بین می‌رود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.