بررسی قتل‌های هزاره‌های پاکستان باحضور شماری از نمایندگان پارلمان بریتانیا

به روز شده:  19:32 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

شماری از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواستار تشکیل گروهی شدند که برای توقف قتل‌های هدفمند هزاره‌های این کشور و پی گیری عوامل ترور آنها به پاکستان فشار وارد کند.

هزاره‌های پاکستان می گویند در دوسال اخیر ده‌ها هزاره در پاکستان ترور شده اند.

مختارعلی از فعالان مدنی هزاره‌ها در کویته پاکستان، در این جلسه که در اتاق شماره ده کنفرانس‌های پارلمان بریتانیا برگزار شده بود گفت که ترورهای هدفمند هزاره‌ها در کویته حدود ده سال پیش شروع شد اما در دوسال اخیر به شدت افزایش یافته است.

به گفته او در این سالها حدود ۸۰۰ تن از فعالان سیاسی، حقوقدانان، تاجران و فعالان مدنی هزاره‌ها در کویته ترور شده اند.

مختارعلی گفت که اخیرا مردم عادی نیز مصون نیستند و بارها به مغازه داران و افراد عادی در شهر حمله شده است.

این فعال مدنی هزاره گفت که مسئولیت اکثر این ترورها را لشکرجنگهوی به عهده گرفته ولی دولت پاکستان تاکنون برای بازداشت و محاکمه عاملان این ترورها، کاری نکرده است.

آلن‌جانسون از اعضای ارشد پارلمان بریتانیا گفت در یک سال گذشته او و شماری از همکارانش در پارلمان بریتانیا تلاش کرده اند تا کمپین(کارزار) آگهی دهی در مورد وضعیت هزاره‌ها را به راه اندازند.

آقای جانسون گفت که تحقیقات کمیسیون حقوق بشر پاکستان نشان می دهد که "نوعی اغماض عمدی در برخورد با عاملان ترور هزاره‌های پاکستان از سوی دولت این کشور دیده می شود."

آقای جانسون افزود که وضعیت هزاره‌ها در پاکستان نیازمند این است که یک گروه فرا حزبی در پارلمان بریتانیا برای اعمال فشار بر پاکستان ایجاد شود.

به گفته آقای جانسون در پارلمان بریتانیا اختلاف سیاسی در این مورد وجود ندارد و باید بر پاکستان فشار وارد شود که عاملان ترورهای هدفمند، هزاره‌ها در پاکستان را به دادگاه بکشاند.

جان دنهام نماینده سودهمتون در پارلمان بریتانیا و مارک لانکستر دو تن دیگر از نمایندگان پارلمان بریتانیا، نیز بر تشکیل چنین گروهی برای حمایت از هزاره های پاکستان تاکید کردند.

اکرم گیزابی از فعالان مدنی هزاره‌ها در افغانستان گفت عربستان سعودی و ایران نیز با حمایت از گروه های مذهبی تندرو، در ایجاد وضعیت کنونی کویته پاکستان نقش دارند.

او معتقد است که تبعیض علیه هزاره‌ها در پاکستان یک تبعیض سازمان یافته است.

فعالان مدنی هزاره‌ها می گویند، وضعیت هزاره‌ها در حال حاضر در کویته پاکستان نگران کننده است و حدود ۲۰۰۰ از دانشجویان به دلیل ترس، تحصیل در دانشگاه مرکزی بلوچستان را ترک کرده اند.

حدود نیم میلیون هزاره در کویته بلوچستان زندگی می کنند که بسیاری از آنها ده‌ها سال پیش از افغانستان به پاکستان مهاجرت کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.