کرزی از شیعیان خواسته در ایام محرم محتاط باشند

به روز شده:  14:47 گرينويچ - 18 نوامبر 2012 - 28 آبان 1391

حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان از علمای شیعه در کشورش خواسته است، در برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم محتاط باشند.

آقای کرزی در دیداری که با اعضای شورای علمای شیعه داشته تاکید کرده است که از این ایام باید برای تحکیم بیشتر وحدت میان افغانها استفاده شود.

در اعلامیه که بعد از این دیدار در سایت رسمی ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است که علمای شیعه به آقای کرزی گفته اند که این شورا امسال رهنمودی را تهیه کرده و در آن بر رعایت نظم، هماهنگی بیشتر و تقویت روحیه اخوت اسلامی تاکید شده است.

محمد اکبری عضو مجلس نمایندگان و از اعضای شورای علمای شیعه، به بی بی سی گفت، در این رهنمود تاکید شده که بعد از ساعت ده شب، همه بلندگو های مساجد و تکایا خاموش شوند و اگر مراسم عزاداری ادامه می یابد فقط در داخل مساجد و تکیه‌خانه‌ها محدود بماند.

"از مبلغان و روحانیون خواسته شده تا در سخنان خود، از تحریک احساسات جوانان جلوگیری کنند و در مجموع سعی کنند مراسم عاشورا طوری برگزار شود که به تحکیم وحدت ملی و اخوت اسلامی بین افغانها کمک کند"

محمد اکبری عضو شورای علمای شیعه

براساس این رهنمود، دسته های عزادار که در داخل شهر حرکت می کنند، باید سبب ازدحام ترافیک و راه بندان نشوند و در تامین امنیت کاروانهای عزاداری با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

آقای اکبری گفت: "از مبلغان و روحانیون خواسته شده تا در سخنان خود، از تحریک احساسات جوانان جلوگیری کنند و در مجموع سعی کنند مراسم عاشورا طوری برگزار شود که به تحکیم وحدت ملی و اخوت اسلامی بین افغانها کمک کند."

محمد اکبری افزود: "در این رهنمود، از همه هموطنان سنی مذهب افغانستان که همیشه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در برگزاری مراسم عزاداری محرم با شیعیان همکار بوده اند، سپاسگزاری شده است."

علمای شیعه همچنین خواستار توجه جدی نیروهای امنیتی در تامین امنیت مراسم عاشورا شده اند.

در اعلامیه رسمی که در سایت ریاست جمهوری منتشر شده آمده است که این درخواست علمای شیعه از سوی آقای کرزی پذیرفته شده و رئیس جمهوری دستور داده است تا کمیسیون ویژه‌ای برای تامین امنیت مراسم عاشورا ایجاد شود.

سال گذشته انفجار انتحاری در روزعاشورا در کابل ۵۴ کشته و حدود ۱۲۰ مجروح به جا گذاشت

سال گذشته انفجار انتحاری در روزعاشورا در کابل ۵۴ کشته و حدود ۱۲۰ مجروح به جا گذاشت.

این انفجار در زیارت ابوالفضل در مرکز شهرکابل و در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری روی داد.

مقام های امنیتی بعدا اعلام کردند که حمله کننده انتحاری، از منطقه ای در جنوب غرب کابل با یکی از کاروانهای عزادار همراه شده و در زیارت ابوالفضل هنگامی که چندین کاروان عزاداری باهم یکجا شده و جمعیت عظیمی گردهم آمده بودند، خود را منفجر کرد.

نیروهای امنیتی و روحانیون شیعه سعی دارند، از اتفاق مشابه جلو گیری کنند.

اما آقای اکبری در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت، هم دولت و هم مردم سعی خواهند کرد تا مراسم محرم در آرامش کامل و بدون حادثه برگزار شود، اما "خطرات احتمالی را هیچ وقت نمی شود نادیده گرفت".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.