سوادآموزی از طریق تلفن همراه در افغانستان

به روز شده:  16:12 گرينويچ - 18 نوامبر 2012 - 28 آبان 1391

وزارت آموزش و پرورش گفته که حدود ۴۰ هزار دستگاه موبایل را به سربازان بی سواد ارتش افغانستان توزیع کرده تا با استفاده از برنامه 'استاد موبایل' خواندن و نوشتن را فرابگیرند.

برای نخستین بار در کابل برنامه آموزش خواندن و نوشتن برای بی‌سوادان از طریق موبایل/تلفن همراه به راه انداخته شده است.

این برنامه که به استاد موبایل معروف شده، حدود شش ماه پیش به گونه آزمایشی آغاز شد و مسئولان نتیجه آنرا مثبت ارزیابی کردند.

معاونیت سواد آموزی وزارت آموزش و پرورش افغانستان این شیوه جدید آموزش سواد را با همکاری یک موسسه غیر دولتی آغاز کرده است.

هزینه این برنامه از سوی وزارت خارجه آمریکا تمویل می شود.

براساس آمار، برنامه عمران سازمان ملل، میزان بی‌سوادی در افغانستان حدود ۶۵ درصد است و این کشور بالاترین میزان بی‌سوادی را در منطقه دارد.

شمار دانش‌آموزان میان ۱۵ تا ۲۵ سال در یک دهه گذشته به صورت قابل ملاحظه افزایش یافته اما تعدادی زیادی بی‌سوادان از میان کسانی هستند که بالاتر از ۳۵ سال دارند.

دسترسی گسترده به موبایل

سواد آموزی از طریق موبایل، با استفاده از یک برنامه کامپیوتری ساده تقریبا در تمامی گوشی‌های موبایل در افغانستان قابل استفاده است.

صدا، ویدئو و بازیهای کامپیوتری در موبایل‌ها طوری نصب شده اند که سواد آموز با استفاده از آن نحوه خواندن، نوشتن و ریاضی را یاد بگیرد.

مایک داوسن، رئیس موسسه پیوستون نسخه فارسی و پشتوی این برنامه را که به 'استاد موبایل' مسمی شده، تهیه کرده است.

در این برنامه آموزشی ۲۰۰ برنامه درسی گنجانیده شده است.

آقای داوسن گفت به دلیل استفاده گسترده از موبایل در افغانستان، به فکر راه اندازی این برنامه شدند.

"در آینده هرکس که به این نرم افزار نیاز داشته باشد با قیمت ۱۰ یا ۲۰ افغانی می‌تواند آن را بدست آورد. مزیت دیگر برنامه استاد موبایل این است که تقریبا همه موبایل دارند. سرکار، در خانه و هر جای دیگر قابل استفاده است"

معاون وزارت معارف افغانستان

او گفت: "با استفاده از استاد موبایل، دانش آموزان و معلمان می‌توانند زمان بیشتری را برای تمرین و تکرار درسها اختصاص دهند. ما این برنامه را به این دلیل طراحی کردیم که موبایل نسبت به کامپیوتر، لپ تاپ و دیگر وسایل ارزانتر است."

برنامه استاد موبایل، بر اساس نصاب آموزشی وزارت آموزش و پرورش افغانستان تهیه شده است.

صفی الله سروری مسئول این پروژه می‌گوید:"در آینده هرکس که به این نرم افزار نیاز داشته باشد با قیمت ۱۰ یا ۲۰ افغانی می‌تواند آن را بدست آورد. مزیت دیگر برنامه استاد موبایل این است که تقریبا همه موبایل دارند. سرکار، در خانه و هر جای دیگر قابل استفاده است".

ملیحه امان، آموزگار یک مرکز سواد آموزی در کابل نیز این برنامه را سودمند می‌داند.

او گفت:" شاگردان می‌توانند حالا با استفاده از استاد موبایل درسهای مشابه را در موبایل فرا بگیرند و استفاده کنند. برنامه سودمندی است. شاگردان هم علاقه زیادی به آن دارند."

الله بازجم / معاون سواد ‌آموزی وزارت معارف افغانستان می‌گوید برعلاوه کابل این برنامه به زودی در ولایت‌های ننگرهار و بامیان نیز اجرا خواهد شد.

او گفت: "فعلا این برنامه در ناحیه دهم شهر کابل ‌آغاز شده است. شماری از موبایل‌ها در میان سربازان ارتش نیز توزیع شده است. پس از بررسی مراحل مقدمات، تلاش خواهیم کرد تا آن را در مناطق مختلف کشور اجرا کنیم. "

وزارت آموزش و پرورش گفته که حدود ۴۰ هزار دستگاه موبایل را به سربازان بی سواد ارتش افغانستان توزیع کرده تا با استفاده از برنامه 'استاد موبایل' خواندن و نوشتن را فرابگیرند.

پیش از این نیز وزارت معارف افغانستان با همکاری سفارت آمریکا در کابل هزاران پایه کمپیوترهای لپ تاپ را در شماری از مکاتب کابل و ولایات توزیع کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.