روسیه در پی نفوذ از دست رفته در افغانستان

به روز شده:  18:32 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391
خانه علم و فرهنگ روسیه

سفارت روسیه در کابل

زبان و فرهنگ روسی در حال بازگشتن به افغانستان است، جایی که روس‌ها در چارچوب اتحاد جماهیر شوروی سابق ده سال در آن درگیر جنگی ویرانگر بودند و حالا که نیروهای غربی قصد خروج از آن را دارند، مسکو می‌خواهد نفوذ از دست رفته اش در افغانستان را باز یابد.

روس‌ها در حال بازسازی مرکز فرهنگی خود در کابل اند، این مرکز در جنگ های مجاهدین ویران شده بود.

در کابل مرکز فعالیت های فرهنگی روسیه موسوم به "خانه علم و فرهنگ شوروی" در سال‌های پس از خروج نیروهای شوروی بلااستفاده مانده بود.

بولدوزرها مشغول اند تا ساختمان پرزرق و برقی ساخته شود که جانشین ساختمان بزرگ پیشین باشد، ساختمانی که برای بسیاری‌ها نماد جنگ روسیه و شکست آن در سال ١٩٨٩ بود و ١٥ هزار تن از نظامیان روسی در جریان آن جان باختند.

این ساختمان در سال‌های اخیر به محل جمع آمدن مصرف کنندگان هروئین مبدل شده بود.

اندری اویتسیان فرستاده روسیه برای کابل هنگام اظهار نظر در مورد تصمیم شان برای بازسازی این مرکز به خبرگزاری رویترز گفت:

"ما در همین منطقه هستیم و در آینده هم خواهیم بود و برای برقرار نگه داشتن روابط همسایگی دوستانه و خوبی با افغانستان، باید یک مرکز فرهنگی داشته باشیم."

مسکو نگران است که خروج بسیاری از نیروهای به رهبری ناتو تا پایان ۲۰۱۴ میلادی باعث خلاء قدرت خطرناکی در مرزهای جنوبی قلمرو شوروی سابق در آسیای میانه شود، امنیت مسکو در معرض تهدید قرار بگیرد و زمینه برای فعالیت قاچاقچیان مواد مخدر فراهم گردد.

ساختمان خانه علم و فرهنگ روسیه در سالهای جنگ داخلی کاملا ویران شده و بعدا به محلی برای معتادان تبدیل شد

در مرکز فرهنگی جدید، زبان روسی، آوازخوانی و رقص آموزش داده خواهد شد و نیز حرفه دست بافی. این مرکز دارای یک تالار کنسرت نیز خواهد بود، شبیه تالاری که در سال ۱۹۸۳ میلادی ساخته شد.

بازسازی این ساختمان عظیم یادآور نفوذی است که شوروی پیش از تجاوز ١٩٧٩ خود در افغانستان داشت، یاد آور روزگاری که روس‌ها از دانش و فرهنگ بسیار حمایت می‌کردند.

چندین مرجع آموزش عالی و نیمه‌عالی که در آن‌ها زبان روسی به وسیله استادان روس، تدریس می‌شد در این کشور وجود داشت و هزاران نفر در ده سال حضور نیروهای شوروی‌، برای تحصیلات عالی به اتحاد جماهیر شوروی فرستاده شدند.

به نظر می‌آید حالا افغان‌ها بار دیگر به یادگیری زبان روسی علاقمند شده باشند چرا که می‌بینند این زبان به صورت فزاینده ای کارایی پیدا می کند.

فرستاده روسیه برای کابل می‌گوید اشتیاق برای آموزش زبان روسی در میان افغان‌ها در مقایسه با پنج سال پیش، بیشتر شده است و خیلی‌ها به این زبان از گذشته آشنا هستند.

او افزود: "مشاوران خارجی برای همیشه در افغانستان نخواهند ماند، ناتو و اتحادیه اروپا همه خواهند رفت."

خروج نیروهای شوروی از افغانستان باعث تضعیف و در نهایت سقوط حکومت مورد حمایت شوروی شد و پس از آن مجاهدین با همدیگر وارد جنگ‌های خانمان‌براندازی شدند که نتیجه اش ظهور و قدرت گرفتن طالبان در سال ١٩٩٦ بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.