نگرانی از وضعیت کودکان در افغانستان

به روز شده:  11:12 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

مسئولان سازمان همکاری برای صلح و ترقی از طرفهای درگیر خواسته که از کودکان در جنگ استفاده نکنند

یک نهاد غیردولتی وضعیت کودکان افغان را نگران کننده خوانده و از طرفهای درگیر جنگ خواسته که از کودکان در جنگ استفاده نکنند.

سازمان 'همکاری برای صلح و ترقی' این درخواست را در مراسم پایانی یک کمپاین نوزده روزه با عنوان "کاروان تغییر" برای مبارزه با خشونت علیه کودکان مطرح کرد.

در این مراسم همچنین نمایشی توسط کودکان به اجرا گذاشته شد که در آن از بی تفاوتی پدران و مادران نسبت به حقوق کودکان هم انتقاد شده است.

این نمایش همچنین حاکی از آن است که شماری از بزرگان خانواده‌ها به دلیل فقر کودکان را مجبور به کارهای شاقه می کنند و از آموزش آنها چشم می پوشند.

مسئولان سازمان همکاری برای صلح و ترقی معتقدند که این نمایش بیانگر شرح حال هزاران خانواده در مناطق مختلف افغانستان است.

محمدرحیم جامی، از مسئولان این سازمان گفت که این برنامه با همکاری ۴۶ نهاد غیردولتی دیگر در ۳۲ ولایت افغانستان اجرا شده است.

مقامهای وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفته اند که حدود ۶ میلیون کودک در معرض خطر قرار دارند که رسیدگی به وضعیت آنها نیاز به کمک فوری دارد.

علی افتخاری، سخنگوی این وزارت گفت که حدود ۳ میلیون تن از این کودکان زیر پوشش برنامه های کمک رسانی قرار دارند.

آقای افتخاری افزود که مقامهای وزارت کار و امور اجتماعی سرگرم تهیه استراتژی ملی برای جلوگیری از انجام کارهای شاقه توسط کودکان اند.

او افزود: "با عملی شدن این طرح تلاش صورت می گیرد که کودکان کارگر جمع آوری و شناسایی شوند و کودکانی که خانواده‌های آنها واقعا مشکل اقتصادی دارند، به اعضای خانواده آنها آموزش‌های حرفه‌ای داده شود و دوره‌های کارآموزی مختلف برای آنها ایجاد شود، تا حد اقل به پای خود ایستاد شوند و تضمینی باشد برای آینده کودکان آنها."

بر اساس گزارش تازه سازمان ملل و وزارت صحت/بهداشت افغانستان، که دیروز (یکشنبه، ۲۸ عقرب/آبان) منتشر شد، حدود پنجاه درصد از جمعیت ۳۳ میلیونی افغانستان را کودکان زیر پانزده سال تشکیل می دهند.

با همه دشواریهایی که در برابر کودکان قرار دارد و نگرانی هایی در این مورد مطرح شده، حکومت افغانستان می گوید هم اکنون نزدیک به ۹ میلیون کودک به آموزش و پرورش دسترسی دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.