روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۹ عقرب

به روز شده:  07:26 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی مسایل مربوط به مصالحه با گروه طالبان و انتخابات آینده ریاست‌جمهوری افغانستان پرداخته‌اند.

ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "دوباره به عقب برمی‌گردیم؟"، نوشته است: "به نظر می‌رسد که تمام غوغای یازده‌ساله دموکراسی در افغانستان قصه مفتی بود که فقط برای رسیدن به منافع برخی از کشورها عنوان شده بود و در این میانه حکومتی که به دست گروهی منفعت‌طلبان افتاده، سود همان کشورها را در نظر دارد".

این روزنامه افزوده است که حکومت افغانستان آزادی زندانیان طالبان را "سعادت" می‌داند و منتظر بازگشت کامل طالبان است ــ گروهی که به نظر نویسنده، "در پی تضمین منافع پاکستان در افغانستان" است.

ماندگار مدعی است که حکومت سعی دارد "ناقضان حقوق بشر" را وارد نظام کند و پاکستان مایل است که این روند را سرعت بخشد.

سرمقاله‌نویس ماندگار با انتقاد از رهبران گروه‌های ضدطالبان پیشین نوشته است که شماری از آنها براساس "منافع شخصی" خود در کنار حکومت به روند ادغام طالبان به درون نظام کمک می‌کنند و توجیهات "راست و دروغی" را تحویل مردم می‌دهند و عده‌ای دیگر از این رهبران به رغم مخالفت‌های "منفعلانه"، دست زیر زنخ نشسته‌اند.

نویسنده ماندگار در ادامه تحلیل خود افزوده است که بسیاری از نهادهای مدنی و حقوق بشری هم این روند را به صورت خاموشانه دنبال می‌کنند، اما مردم افغانستان نگران آینده هستند و این پرسش در ذهن‌شان می‌گذرد که آیا کشور به عقب برخواهد گشت.

مصالحه با گروه‌های شورشی و از جمله طالبان از برنامه‌های اصلی حکومت حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، در دور دوم ریاست‌جمهوری اوست و برای اجرای این برنامه شورای صلح را تشکیل داده که اخیرا برای جلب حمایت پاکستان از این برنامه، به این کشور سفر کرد. دولت افغانستان مصالحه را راه‌حل پایان جنگ می‌داند.

۸صبح در مطلبی ضمن نقد اظهارات اخیر پرویز مشرف، رئیس‌جمهوری پیشین پاکستان در مورد افغانستان، نوشته است که محافل نظامی و اطلاعاتی پاکستان هنوز سیاست حمایت از گروه طالبان را با قوت تمام دنبال می‌کنند و نظریه تغییر دیدگاه نظامیان پاکستانی بی‌پایه است.

در روزهای اخیر در رسانه‌های افغانستان این موضوع مورد بحث بوده است که آقای مشرف در گفتگو با خبرگزاری آسیا گفته پاکستان در شرایط کنونی نیازمند به قدرت رساندن یک دولت طرفدار خود در کابل است.

نویسنده ۸صبح تاکید کرده است که سازمان‌های دولتی افغانستان نباید بر اساس "فرضیه‌های بی‌بنیاد" در مورد پاکستان ابراز امیدواری کنند و سیاستمداران افغانستان تنها زمانی در این مورد مطمئن باشند که فشارهای شدیدی از سوی جامعه جهانی و قدرت‌های بزرگ بر پاکستان وارد شده باشد.

۸صبح در مطلب دیگری از قول محمدعلم ایزدیار، نائب رئیس مجلس سنا نوشته که روند صلح "مبهم" و شرایط مطرح‌شده برای گفتگو "یک‌جانبه" است و طالبان برای شرکت در این گفتگو ابراز آمادگی نکرده‌اند و برعکس، هنوز هم به بمبگذاری‌های انتحاری و کنارجاده‌ای ادامه می‌دهند که عمدتا تلفات غیرنظامیان را در پی داشته‌اند.

۸صبح همچنین افزوده است که عبدالظاهر قدیر، نائب رئیس مجلس نمایندگان هم در نشست دیروز (۲۸عقرب) رئیسان شوراهای ولایتی روند مصالحه با گروه طالبان را "نمایشی" و "برای فریب مردم" دانسته است.

به نوشته این روزنامه، آقای قدیر بر افغانی بودن روند گفتگو با طالبان تاکید کرده است.

روزنامه سرنوشت مصوبه قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات را نقد کرده و نوشته است که در این مصوبه "طرح‌های غیرعملی" در مورد برگزاری انتخابات و تشکیل نهادهای انتخاباتی در نظر گرفته شده و از سوی دیگر برخی مواد آن مغایر قانون اساسی است.

سرمقاله سرنوشت در توضیح این مطلب نوشته است که تشکیل کمیسیون ویژه برای گزینش اعضای کمیسیون مستقل انتخابات که فهرست نامزدهای عضویت در کمیسیون انتخابات را برای تایید نهایی از سوی رئیس‌جمهوری تهیه می‌کند، قابل اجرا نیست و به همین دلیل از سوی مجلس سنا رد شده است.

این روزنامه افزوده است که عضویت دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی هم که در این مصوبه پیش‌بینی شده، صلاحیت‌های رئیس‌جمهوری در تعیین اعضای این کمیسیون را محدود می‌کند و علاوه بر آن، راهکاری است که در مدت کم باقی‌مانده تا زمان برگزاری انتخابات غیرعملی است.

هر دو مجلس شورای ملی عضویت دو متخصص با معرفی سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را تصویب کرده، اما حامد کرزی، رئیس‌جمهوری گفته است که عضویت شهروندان خارجی در نهادهای انتخاباتی ناقض حاکمیت ملی است و به همین دلیل این مصوبه شورای ملی را امضا نمی‌کند.

به نظر سرمقاله‌نویس سرنوشت، شاید برخی محافل می‌خواهند با طرح مسایل اختلاف‌برانگیز و حتی مغایر قانون اساسی در قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات، راه را برای اجرایی شدن این قانون ببندند و به این ترتیب از برگزاری انتخابات آینده ریاست‌جمهوری افغانستان جلوگیری کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.