کمپین جمع آوری امضا برای مبارزه با خشونت

به روز شده:  12:54 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391
 • سازمان توسعه حمایت از زنان و کودکان افغانستان در آستانه ۲۵ نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان به جمع آوری امضا آغاز کرده است.

  مسئولان این سازمان گفته اند که هدف از جمع کردن امضا تحت فشار قرار دادن نهادهای دولتی برای اجرای قانون منع خشونت علیه زنان و جلب توجه جامعه به این مساله است.

  زهرا سپهر رئیس این سازمان گفت که در ماههای اخیر میزان خشونت با زنان در افغانستان افزایش یافته است ـ هر چند او آماری در این مورد ارائه نکرد.

  خانم سپهر گفت که او و همکارانش به همین دلیل اقدام به جمع کردن امضا در یک طومار دو در هشت متر کرده و آن را مطابق نظر امضاکنندگان به یکی از نهادهای اصلی دولتی و همچنین نهادهای مرتبط با مسایل زنان ارائه خواهد کرد.

 • با این که مشارکت زنان در مسایل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در یازده سال اخیر در اولویت برنامه های دولتی قرار داشته، هنوز هم خشونت با زنان و محرومیت آنها از حقوق خود موضوع بحث های جدی است.

  هر از گاهی که آمارهای تازه در مورد خشونت با زنان، محرومت دختران از تحصیل در مناطق ناامن و خبرهای مشابه با آنها در مطبوعات منتشر می شود، توجه بسیاری به مساله حقوق زنان مطرح می شود.

  خشونت با زنان در جامعه مردسالار افغانستان ریشه های فرهنگی دارد. در مواردی برداشتهای مذهبی از حقوق زنان هم باعث محرومیت آنها از حقوق خود شده این امر گاهی منجر به خشونت هم شده است.

 • هنوز هم افراد بسیاری هستند که اصول برابری زنان با مردان، حقوق بشر و مشارکت زنان در امور سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را وارداتی می‌دانند.

  احمد محسن‌زاده یکی از کسانی است طوماری سازمان توسعه حمایت از زنان و کودکان افغانستان امضا کرده است. او می‌گوید که "حقوق ساختگی" زن که به نظر او از سوی غرب ارائه شده، نمی‌تواند منجر به تامین حقوق زنان شود.

  آقای محسن‌زاده تاکید کرد که اگر حقوق زن مطابق شریعت اسلامی به طور کامل اجرا شود، خشونت با زنان ریشه‌کن خواهد شد. به گفته او، نهادهای قضایی، علما و امامان مساجد می‌توانند برای رسیدن به هدف کمک کنند.

  او همچنین افزود که به حقوق زنان نباید از دیدگاه گروه طالبان دیده شود.

 • اما برخی دیگر ریشه‌های خشونت با زنان را ناشی از سنت های اجتماعی، فرهنگ قبیله ای و مردسالاری در افغانستان می‌دانند.

  خوشبو دانشجوی دانشگاه کابل گفت که خشونت با زنان در سطح جامعه افغانستان به صورت گسترده‌ای وجود دارد. او افزود که هر چند او در حال حاضر از حقوق خود به عنوان یک دختر برخوردار است، اما این احتمال وجود دارد که روزی از حقوق خود محروم شود.

  دوشیزه خوشبو افزود که محروم کردن زنان از حقوق هم نوعی خشونت با آنها است. به نظر خوشبو، هنوز برای ریشه‌کن کردن خشونت با زنان نیاز به کارهای زیادی است که باید انجام شود.

 • زهرا سپهر گفت که عاملان خشونت به طور لازم مجازات نمی شوند و اجرای قانون منع خشونت هم به صورت درست اجرا نمی شود.

  او افزود که هر چند در مواردی خشونتهای جدی با زنان در رسانه ها بازتاب می یابد، ولی در برابر آن واکنش لازم نشان داده نمی‎شود.

  خانم سپهر همچنین گفت: "قانون منع خشونت با زنان، قانونی است که به نفع زنان تصویب شده و به انواع خشونت‎ها در آن اشاره شده، اما متاسفانه اجرایی شدن آن با مشکلاتی از جانب نهادهای دولتی و مسئولان مواجه است."

 • سحر گل نوعروسی که چند ماه شکنجه شوهرش را برای عدم اطاعت از او در کارهای خلاف تحمل کرد.

  او زمانی که تنها چهارده سال سن داشت با یک مرد سی ساله ازدواج کرد، اما زمانی که دستور شوهرش برای تن فروشی را رد کرد، مجبور به تحمل شکنجه چندماهه از سوی شوهر و اعضای خانواده او شد.

  موضوع شکنجه سحر گل در محافل سیاسی، حقوق بشری و رسانه ای افغانستان بازتاب گسترده ای داشت. او به زودی به نماد حقوق پایمال شده زنان در افغانستان تبدیل شد.

  سازمان توسعه حمایت از زنان و کودکان افغانستان عکس سحر گل و شماری از قربانیان خشونت با زنان را در طومار جمع آوری امضا چاپ کرده است تا مساله خشونت با زنان بیشتر برجسته شود.

 • در هفته‎های اخیر با انتشار خبرهای خشونت با زنان در برخی مناطق شمالی و غربی افغانستان، موضوع خشونت با زنان در رسانه‌های افغانستان بار دیگر بالا گرفته است.

  خانم سپهر با اشاره به این خبرها گفت: "ما این کمپین را به راه انداخته‎ایم تا هماهنگی مسئولان و مردم تقویت شود."

  او همچنین گفت: "می‎خواهیم انزجار از خشونت علیه زنان را نشان دهیم و این که زنان دیگر نمی‎خواهند مورد خشونت قرار گیرند، از حقوق خود دفاع می‎کنند و قانون در موردشان اجرا شود."

 • سازمان توسعه حمایت از زنان و کودکان افغانستان در این طومار امضای شماری از مقامها و سیاستمداران برجسته و از جمله محمدکریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری و عبدالله رئیس ائتلاف ملی را هم گرفته است.

  زهرا سپهر رئیس این سازمان گفت که در نظر دارد امضا و حمایت شماری دیگر از مسئولان دولتی و رهبران گروههای سیاسی را هم از این به دست آورد.

  او افزود: "از مسایلی که ما بر آن تاکید داشتیم این بود که مسئولان دولتی هم در آن سهم داشته باشند. وقتی به سراغ آنها رفتیم از برنامه ما استقبال کردند و وعده دادند که از برنامه ما حمایت می کنند."

  خانم سپهر گفت که تا حال حدود دو هزار امضا جمع کرده و جمع آوری امضا را تا پنج روز دیگر ادامه می دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.