رئیس جمهوری افغانستان 'احکام اعدام شانزده نفر را امضا کرده است'

به روز شده:  08:57 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391

آقای کرزی به دلیل انجام بررسی‎های بیشتر پرونده های اعدامی ها، عجله ای برای امضای حکم اعدام آنها ندارد

یک منبع در دفتر مطبوعاتی کاخ ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی فارسی گفته که حامد کرزی رئیس جمهوری حکم اعدام ۱۶ تن را امضا کرده است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، افزود که این افراد به اتهامات قتل، تجاوز جنسی و آدم ربایی در دادگاه محاکمه و به اعدام محکوم شده‌اند.

این منبع در گفتگویی با بی‎بی‎سی پیش از ظهر امروز تعداد افرادی که حکم اعدام آنها از سوی رئیس جمهوری افغانستان امضا شده را ۱۲ تن گفته بود.

او همچنین گفت که حکم اعدام در مورد این افراد از امروز (۳۰ عقرب/آبان) قابل اجرا است و احتمال آن وجود دارد که شماری از آنها همین امروز اعدام شوند.

اما دادستانی کل گفته که روند اجرایی شدن این حکم نیاز به زمانی بیشتر از یک روز دارد و اجرای آن امروز امکان پذیر نیست.

دادستانی کل افغانستان گفته است که نزدیک به ۲۶۰ تن دیگر هم از سوی محاکم قضایی به اعدام محکوم شده اند و منتظر تایید این حکم از سوی رئیس جهوری هستند.

گفته شده که آقای کرزی به دلیل انجام بررسی‎های بیشتر پرونده های اعدامی ها، عجله ای برای امضای حکم اعدام آنها ندارد و گاهی این امر باعث می شود که اجرای این احکام برای مدتها به تعویق افتد.

ناظران معتقدند که فساد اداری و ضعف در نهادهای قضایی ایجاب می کند که تایید نهایی احکام اعدام مجرمان از سوی رئیس جمهوری پس از بررسی و دقت لازم صورت گیرد. البته در بسیاری از کشورهای جهان که هنوز مجازات اعدام را لغو نکرده اند، اجرای حکم مستلزم تایید نهایی مقامات یا نهادهای خاص است.

اجرای حکم اعدام در افغانستان مطابق شریعت اسلامی معمول است، اما در ده سال اخیر چنین حکمی زیاد به اجرا گذاشته نشده است.

برخی منتقدان گفته‌اند که اجرای این حکم در مورد برخی از مجرمان جنایی و تروریستی به کاهش این گونه جرایم کمک می‌کند، اما دولت به این امر توجه چندانی نداشته است. در مقابل، مخالفان حکم اعدام معتقدند که چنین مجازاتی تاثیری بر کاهش جرایم ندارد و ممکن است احکام زندان طولانی و احتمالا سختگیرانه برای مرتکبین جرایم جدی، بیش از مجازات اعدام موثر باشد.

چند سال پیش یک آدم ربای مشهور هنگام اجرای حکم اعدام موفق به فرار شد و این امر انتقادهای زیادی را علیه نهادهای قضایی و مجری قانون برانگیخت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.